Connect with us

Horvátország

Gyermekrablásokról szóló hírek terjednek a Magyarországgal szomszédos horvát területeken

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

gyermekrablas
A kép illusztráció (Forrás: Alo)
Cikk meghallgatása

A balkáni térségben pánikhangulat kezd kialakulni, miután az internetes portálok felkapták a hírt, hogy Horvátországban, a magyar határ szomszédságában gyermekrablásokra utaló kísérletek történtek. Az információk szerint ezek a kísérletek Szentgyörgyvár (Đurđevac), Kapronca (Koprivnica) és Belovár (Bjelovar) térségében fordultak elő, ahol állítólag édességekkel csábítják a gyerekeket autókba vagy kombikba. A rendőrség ellenőrzi az állampolgári bejelentéseket, és az egyenruhások minden bejelentés nyomán kiszállnak a helyszínre. Ennek hatására már a szerbiai neten is megjelentek az óvatosságra intő figyelmeztetések.

Gyermekrablás miatt riasztották a rendőrséget

A horvát hírportálok körbehivatkozással (egymásra hivatkozva) közlik a hírt, hogy az említett városokon a “félelem lett urrá” a gyermekrablók megjelenése miatt.

A hírportálok ugyanakkor idézik a kapronca-körösi rendőrigazgatóság állítását, hogy semmiféle formában nem igazolódott be a feltételezés, hogy bármiféle gyermekrablási kísérlet történt, amit rendőrnyelven úgy fogalmaztak meg, hogy nem állapítottak meg a gyermekek sérelmére elkövetett egyetlen jogellenes magatartást sem.

– A rendőrök minden bejelentést és információt ellenőriznek, de ezek hitelessége az eddig elvégzett feltáró munka és az ellenőrzések során nem igazolódott be

– közölte az N1 televízió horvátországi részlegével az említett igazgatóság, amely egy konkrét esetről is beszámolt Kapronca vonatkozásában, amelyről megállapították, hogy téves riasztásról volt szó.

A rendőrség hangsúlyozta, hogy miután gyermekrablási kísérletre utaló jeleket sehol sem találtak, a pánikkeltés szükségtelen, ám ennek ellenére Belovárban is hasonló híresztelésbe kezdett a nép, a rémhír pedig fénysebességgel terjed az internet korában.

A belovári verzió szerint állítólag a feltételezett elkövetők édességet kínáltak a gyerekeknek, akiket egy kombiba próbáltak felcsalni, majd elrabolni.

Az ottani rendőrség is cáfolt, ugyanakkor arra kérte a szülőket, gyámokat és mindazokat, akik gyermekneveléssel foglalkoznak, hogy beszéljenek erről a feltételezett jelenségről a gyerekekkel, ugyanakkor arra intett, hogy mindenki legyen óvatos, mert a gyerekek fantáziája hatalmas.

gyermekrablás

A kép illusztráció (Forrás: Freepik)

Intézményesített vészjelző rendszer Szerbiában

Miután nyelvi határok nincsenek, az állítólagos gyermekrablások híre, és egyúttal a félelem is gyorsan terjedni kezdett Szerbiában is, és nem csak egyes hírportálok által, hanem a közösségi médiában is.

A rémhír azért is termékeny talajra hullott, mert Szerbiában szeptember huszadikán kiadásra került egy médiatanácsi rendelet, miszerint a hírszolgáltatók kiskorúak eltűnése esetén – és ez leginkább a televíziókra vonatkozik – kötelesek haladéktalanul megszakítani a műsort, és közzétenni az eltűnt gyerek(ek) fotóját és nevét, illetve a lakossági bejelentéssel kapcsolatos elérhetőségeket.

A rendszert kizárólag azokban az esetekben léptetik életbe, amikor egy gyermek életveszélyben van, erről a kutatást végző hatóság, azaz a rendőrség dönt más hatóságokkal együttműködve.

Ezzel kapcsolatban két meghatározás fogalmazódott meg, az egyik a kiskorú eltűnése, amely magában foglalja az olyan bűncselekmények elkövetését, mint az emberrablás.

A másik kategóriába azok az esetek tartoznak, amikor az eltűnt gyermek közvetlen veszélyben van, 7 évesnél fiatalabb és képtelen az önmagáról történő gondoskodásra, és rendszeres ellásra szorul.

A gyilkosság, amely megrázta Szerbiát

Tijana Jurić 1999-ben született Szabadkán, ám a közeli Bajmokon rabolták el, ahol édesanyja szülei éltek, általában náluk töltötte a nyári szünetet. 

gyermekrablás,gyermek

A kislány 2014. július 25-én tért haza Szabadkára a tengerről, és még aznap este Bajmokra utazott az ottani barátokhoz. Éjfél körül tűnt el, a barátai szinte azonnal keresni kezdték, de csak a tornacipőjét találták meg. A szerb rendőrség augusztus 7-én közölte, hogy letartóztatták a gyilkosát, és megtalálták Tijana holttestét egy szemétdombon a Bajmoktól 23 kilométerre lévő Csonoplyán. A gyilkosságot egy 34 éves hentes, Dragan Đurić követte el, és ő mutatta meg a rendőröknek, hogy hol temette el az áldozatát. A hentest a Belgrád közelében lévő szurcsini üzletében tartóztatták le, ahol a szerb belügyminiszter szerint békésen szeletelte a húsokat, amikor a rendőrök érte mentek, és semmiféle megbánást nem tanúsított, úgy viselkedett, mintha mi sem történt volna.

Minden média, legfőképp a televíziók, azonnal kötelesek közzétenni az eltűnt gyerekekkel kapcsolatos hírt, hogy kézhez vették a tájékoztatási és távközlési minisztérium által megküldött értesítést.

A szabályzat szerint ez a kötelezettség két napig áll fenn, az első nyolc órában fél óránként, majd ezt követően óránként kell elhangoznia a felhívásnak.

A médiatanácsi rendelet azzal hozható összefüggésbe, hogy amerikai mintára bevezettek egy gyermekvédelmi rendszert, amely az USÁ-ban működő Amber alert szerbiai kisöccse vagy kishúga, kinek hogy tetszik, amely november elsejével lép működésbe, és Szerbiában a Találj meg! (Pronađi me) nevet viseli.

Olga Čekić az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekek Központjának képviseletében elmondta, hogy 2015 óta dolgoznak a rendszer bevezetésén, amely kiegészítő eszközként szolgál az eltűnt gyermekek megtalálásához.

Az említett központ célkitűzései alapján a magyarországi Ezer Lámpás Éjszakája civil kezdeményezéshez hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy a kormányzati támogatás mellett külföldi, vagyis amerikai segítséget is kapott.

Szerb-amerikai együttműködés

A rendszer bevezetésével kapcsolatban október 25-én tartott konferencián részt vett Aleksandar Vučić szerb elnök, Bratislav Gašić rendőrminiszter és Christopher Hill, az Egyesült Államok szerbiai nagykövete, valamint érintettként Igor Jurić, a Tijana Jurić Alapítvány alapítója, aki az elmúlt években leginkább síkra szállt az Amber Alert szerbiai bevezetése mellett. Tijana Jurić egy szabadkai születésű lány volt, akit 2014-ben a közeli Bajmokon raboltak el, majd meggyilkoltak.

– Büszkén mondhatom, hogy a térség egyetlen országában sem működik ilyen rendszer, és sajnos hamarosan nem is lesz ehhez hasonló

– jelentette ki a lányát majdnem tíz évvel ezelőtt elvesztő Jurić. A szintén felszólaló Bratislav Gašić belügyminiszter szerint ez nagy nap a szerbiai gyerekek számára, mert biztosak lehetnek benne, hogy az egész társadalom gondoskodik róluk.

gyermekrablás

Amber Alert Szerbia: Hogy ne legyen késő

A konferencián természetesen felszólalt Aleksandar Vučić szerb elnök is, aki időszakot nem említve megjegyezte, hogy eddig 3889 gyerekkel kapcsolatban történt bejelentés, harminc esetben ma is folyamatban van a nyomozás.

– De ez nem 0,8 százalék, hanem 30 gyerek, 30 család. Ha ez a rendszer segít megtalálni legalább két eltűnt gyereket, akkor minden pénz, minden erőfeszítés megtérült

– mondta a szerb elnök, aki ugyanúgy a gyerekek iránti gondoskodásról beszélt, mint az amerikai nagykövet, aki köszönetet mondott Igor Jurićnak.

– Igor, te sokat tettél ezért, és én köszönettel tartozom neked. Semmi sem fontosabb, mint a gyerekekről való gondoskodás. A legjobb idő egy eltűnt gyermek megtalálására a lehető mihamarabb

– jelentette ki Christopher Hill, aki úgy fogalmazott, hogy az USA is tanul Szerbia példájából, és a szerbiai tapasztalatokat az Egyesült Államokban is felhasználják.

Az Egyesült Államokban már régóta sikeresen működik ez a rendszer, egy ottani illetékes szerint ugyanis az eltűnt gyerekek 99 százaléka nagyon gyorsan előkerül. Az Amber Alert virginiai igazgatója, Alan Nanavaty szerint 3 órán belül az eltűnt gyerekek több mint 58 százaléka, 12 órán belül körülbelül 85 százaléka, néhány napon belül pedig 99 százaléka kerül megtalálásra. Vajon mit tehet ehhez hozzá Szerbia?

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!