Szerbia
MÉDIANYOMÁS: Törvényerőre emelkedett a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés Szerbiában

Egy szerbiai napilap is közrejátszott abban, hogy bevezessék a tényleges életfogytiglani szabadságvesztést Szerbiában. A belgrádi parlament májusban fogadta el a törvényjavaslatot, amely szerint megszűnik a 40 évig terjedő börtönbüntetés, helyette tényleges életfogytiglanit vezetnek be. A törvényjavaslat a 2014-ben meggyilkolt tizenöt éves Tijana Jurić édesapja és a Blic című napilap kezdeményezésére készült el, és került a parlament elé.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Tényleges életfogytiglani
December 1-én életbe lépett a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés Szerbiában.
Ezentúl életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélhetik a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok végrehajtóit, a kiskorúak megrontóit, a legmagasabb állami méltóságok gyilkosait, az alkotmányos rend és a Szerbia biztonsága ellen súlyosan vétőket, valamint a népirtás, az emberiesség elleni bűncselekmények, a háborús bűnök vagy a terrorista cselekmények elkövetőit.
A törvény életbe lépésével megszűnt a korábbi, 40 évig terjedő börtönbüntetés, így csak életfogytig tartó szabadságvesztésre lesznek ítélhetők az előbb említett súlyos bűncselekmények elkövetői.
A törvénymódosítás szerint az elítéltek ezentúl legalább 27 letöltött év után lesznek feltételesen szabad lábra helyezhetők, kivéve a gyermekek, várandósok és magatehetetlenek gyilkosait, esetükben nem lesz mód a feltételes szabadon bocsátásra.

A kislány 2014. július 25-én tért haza Szabadkára a tengerről, és még aznap este Bajmokra utazott az ottani barátokhoz. Éjfél körül tűnt el, a barátai szinte azonnal keresni kezdték, de csak a tornacipőjét találták meg. A szerb rendőrség augusztus 7-én közölte, hogy letartóztatták a gyilkosát, és megtalálták Tijana holttestét egy szemétdombon a Bajmoktól 23 kilométerre lévő Csonoplyán. A gyilkosságot egy 34 éves hentes, Dragan Đurić követte el, és ő mutatta meg a rendőröknek, hogy hol temette el az áldozatát. A hentest a Belgrád közelében lévő szurcsini üzletében tartóztatták le, ahol a szerb belügyminiszter szerint békésen szeletelte a húsokat, amikor a rendőrök érte mentek, és semmiféle megbánást nem tanúsított, úgy viselkedett, mintha mi sem történt volna.
Civil kezdeményezés médiatámogatással
A törvényjavaslat a 2014-ben meggyilkolt tizenöt éves Tijana Jurić édesapja és a Blic című napilap kezdeményezésére készült el, és került a parlament elé.
Tijana Jurić gyilkosát 40 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. A kislány édesapja azt mondta, elégedett a büntetéssel, később mégis petíciót indított az életfogytig tartó börtönbüntetés bevezetésére.
Szerbiában nem ez az első eset, hogy a sajtó politikacsináló szerepet játszik, ezúttal azonban bevallottan, a belgrádi Blic napilap ugyanis tevőlegesen felvállalta a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés bevezetésére tett kezdeményezés támogatását.
A petíciót több mint 160 ezren írtak alá, így a javaslat a parlament elé került.
Igor Jurić a Blic támogatásával gyűjtötte össze az aláírásokat, és a napilap segítségével juttatta el a törvényjavaslat tervezetet Maja Gojković parlamenti elnöknek.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Szerbia6 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac4 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia6 nap telt el azóta
Ki verte ki egy rendőr szemét, a diákok vagy a társai?