Montenegró
KI AZ ORSZÁG URA? Kirúghatják a montenegrói miniszterelnököt

Milo Đukanović montenegrói elnök bejelentette, hogy a jövő héten hivatalosan is felveti a kormány leváltásának kérdését, ha a Dritan Abazović miniszterelnök által bejelentett módon írják alá az alapszerződést a szerb pravoszláv egyházzal. Đukanović az az elmozdíthatatlan erő Montenegróban, amely immár három évtizede megpecsételi hazája sorsát.
A legnagyobb túlélő
Ráadásul kimondottan büszke arra, hogy legalább harminc éve a montenegrói politikai színtér legfontosabb – megkerülhetetlen és átugorhatatlan – szereplője.
– mondta Đukanović az N1 televízió belgrádi részlegének. A szerbiai ellenzéki csatornával minden bizonnyal a közös ellenfél/ellenség, Aleksandar Vučić személye okán „melegedett össze”.
Đukanović az interjúban „büszkén sajnálkozott” azon, hogy még mindig a politikában kell lennie, bár arra a kérdésre nem válaszolt, hogy indul-e ismét az államfői posztért a 2023-as elnökválasztáson, ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy erről még nem döntött.
– mondta Đukanović, aki arról beszélt, hogy szívesebben unokázna, minthogy politizáljon, de azt még fel kell mérnie a munkatársaival, hogy szükség van-e rá a politikai életben.
Kirúgja a miniszterelnököt
De mielőtt valami csoda folytán mégis lelépne, addig még tesz ezt-azt, például kirúgja a miniszterelnököt, miután számára vörös vonalnak számít a tervezett alapszerződés aláírása a szerb ortodox egyház montenegrói „lerakatával”.
– fogalmazott Đukanović, aki szerint minden, ami ezen a téren történt, az nagyon felületesen lett végrehajtva, hiszen még a szakértői csoport sem állt fel, amely segíthette volna a kormány munkáját, vagyis sugallta volna, hogy ő mit akar.
– nyilatkozta királyi többesre átváltva a montenegrói államfő, aki nem hagyott kétséget a felől, hogy ha a kormány a jövő héten aláírja az alapszerződést a szerb ortodox egyházzal, akkor elindítja a kabinet leváltására irányuló folyamatot.
Dritan Abazović – aki jelenleg a harmadik albán származású miniszterelnök a Balkánon – Isten és Đukanović kegyelméből kormányozhat Montenegróban, bár lehet, hogy a sorrend nem teljesen felel meg a valóságnak, mert Montenegróban még mindig Đukanović az Isten.
Abazović „erősen kisebbségi kormánya” április végén kapott bizalmat a montenegrói parlamentben, a kabinetnek mindössze 15 mandátuma van a 81 fős törvényhozásban.
A miniszterelnöknek & kabinetnek három hónap alatt sikerült eljátszania a Milo Ðukanović által uralt Szocialisták Demokrata Pártjának bizalmát, amely a maga 30 mandátumával kívülről szponzorálta a kormányt, vagyis az ablakon keresztül mászott vissza a hatalomba az „albán báb” segítségével, akinek a fejére koppintanak, ha mást akar csinálni, mint amit a „Nagyúr” szeretne.
Szembeszáll a Nagyúrral
Dritan Abazović montenegrói miniszterelnök az állami televízió által üzent vissza Đukanovićnak, közölve, hogy aláírják az alapszerződést a szerb ortodox egyházzal, és mindenki maga felel a saját lépéseiért. Abazović azt mondta, hogy megérti az elnöki kijelentés politikai kontextusát, de nem támogat olyan variációkat, amelyek által feltételeket szabnak a kormánynak.
– fogalmazott Abazović, akinek ezek szerint meg vannak számlálva a napjai a kormány élén.

Montenegró
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak

A montenegrói tengerparton arra panaszkodnak, hogy hiányzik a munkaerő, mert a helyiek átmennek Horvátországba dolgozni, ahol többet tudnak keresni, és ahol a jobban fizető vendégek dominálnak. A délszláv nyelvek hasonlósága miatt nincsenek megértésbeli akadályok a montenegrói munkaerő és a horvát munkáltatók között.
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton
Mindjárt itt a nyári turisztikai szezon, Montenegróban azonban a turizmusban szervezési problémákkal küzdenek, a dolgok jelenlegi állása szerint ugyanis nem lesz elegendő ember, aki ellássa a vendégeket.
Ilija Armenko, turisztikai szakember a podgoricai Dan hírportálnak nyilatkozva rámutatott, hogy a helyzet rendkívül összetett, mert Montenegró, bár vonzó úti célként ismert, kezdi elveszteni a lépést a régióval.
– jelentette ki Armenko, aki szerint hiába emelik a montenegrói vendéglősök a béreket, amikor a szomszédos Horvátországban akár 3500 eurót is kereshet egy főszakács.
– mondta a turisztikai szakember, aki szerint az is problémát jelent, hogy rövid a szezon, amely körülbelül július elsején kezdődik, és mintegy 40 napig tart. Legalábbis ez vonatkozik a montenegrói tengerparton lévő Petrovacra, ahol ő dolgozik.
Nagyok az adóterhek
A Dan informátora szerint Montenegróban a turizmus nyugati szemmel nézve a szociális ellátás szintjére szállt le, mivel egy félpanzió napi 30-40 euróba kerül, ami azt jelenti, hogy a nyugatiaknak jobban kifizetődik Montenegróban nyaralni, mint otthon maradni.
– vázolta fel a helyzetet Ilija Armenko, aki szerint a szolgáltatások ára ezért legalább 30 százalékkal emelkedik a nyáron, mivel magasabbak az „inputok”.
– jegyezte meg a turisztika szakértő, aki szerint tükörbe kellene néznie, és mérlegelni kellene, hogy hogyan tovább, mert Montenegró egyre kevésbé versenyképes a turizmus terén a régió más országaival szemben.
A szakember úgy fogalmazott, hogy a turizmus mindenhol fejlődik, viszont Montenegróban semmi sem történik, a kilátástalanságot pedig növeli, hogy nemigen vannak foglalások, ami nem jó jel a közelgő szezont illetően.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
Horvátország7 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
-
Románia7 nap telt el azóta
SEA SHIELD 2023: Nagyszabású NATO-hadgyakorlat a Dunán és a Fekete-tengeren
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Isten háta mögött (Visky András: Kitelepítés)