Montenegró
KI AZ ORSZÁG URA? Kirúghatják a montenegrói miniszterelnököt

Milo Đukanović montenegrói elnök bejelentette, hogy a jövő héten hivatalosan is felveti a kormány leváltásának kérdését, ha a Dritan Abazović miniszterelnök által bejelentett módon írják alá az alapszerződést a szerb pravoszláv egyházzal. Đukanović az az elmozdíthatatlan erő Montenegróban, amely immár három évtizede megpecsételi hazája sorsát.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A legnagyobb túlélő
Ráadásul kimondottan büszke arra, hogy legalább harminc éve a montenegrói politikai színtér legfontosabb – megkerülhetetlen és átugorhatatlan – szereplője.
– Időközben nemzedékek születtek, akik szavazati jogot szereztek, beléptek a politika világába és elkezdenek politikailag gondolkodni, és valahol mindig találkoznak velem a politikai életben, mint olyan személlyel, aki jelentősen befolyásolja Montenegró politikáját
– mondta Đukanović az N1 televízió belgrádi részlegének. A szerbiai ellenzéki csatornával minden bizonnyal a közös ellenfél/ellenség, Aleksandar Vučić személye okán „melegedett össze”.
Đukanović az interjúban „büszkén sajnálkozott” azon, hogy még mindig a politikában kell lennie, bár arra a kérdésre nem válaszolt, hogy indul-e ismét az államfői posztért a 2023-as elnökválasztáson, ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy erről még nem döntött.
– Privátilag mindig közelebb állok ahhoz, hogy kilépjek a politikából, mert ha valaki ennyi időt tölt valamilyen nehéz munkával, akkor elfárad. És azt hiszem, egy normális embernek talán ki kell pihennie ezt a munkát
– mondta Đukanović, aki arról beszélt, hogy szívesebben unokázna, minthogy politizáljon, de azt még fel kell mérnie a munkatársaival, hogy szükség van-e rá a politikai életben.
Kirúgja a miniszterelnököt
De mielőtt valami csoda folytán mégis lelépne, addig még tesz ezt-azt, például kirúgja a miniszterelnököt, miután számára vörös vonalnak számít a tervezett alapszerződés aláírása a szerb ortodox egyház montenegrói „lerakatával”.
-(Dritan) Abazović úr meglehetősen hirtelen döntött úgy, hogy újrafogalmazza a kormány prioritásait, és előtérbe helyezte a megállapodás aláírását a montenegrói kormány és a szerb ortodox egyház közös érdeklődésre számító ügyeiről
– fogalmazott Đukanović, aki szerint minden, ami ezen a téren történt, az nagyon felületesen lett végrehajtva, hiszen még a szakértői csoport sem állt fel, amely segíthette volna a kormány munkáját, vagyis sugallta volna, hogy ő mit akar.
– Világosan kimondtuk, hogy Montenegró állami érdekei nem élveznek kellő védelmet a szerződés szövegében
– nyilatkozta királyi többesre átváltva a montenegrói államfő, aki nem hagyott kétséget a felől, hogy ha a kormány a jövő héten aláírja az alapszerződést a szerb ortodox egyházzal, akkor elindítja a kabinet leváltására irányuló folyamatot.
Dritan Abazović – aki jelenleg a harmadik albán származású miniszterelnök a Balkánon – Isten és Đukanović kegyelméből kormányozhat Montenegróban, bár lehet, hogy a sorrend nem teljesen felel meg a valóságnak, mert Montenegróban még mindig Đukanović az Isten.
Abazović „erősen kisebbségi kormánya” április végén kapott bizalmat a montenegrói parlamentben, a kabinetnek mindössze 15 mandátuma van a 81 fős törvényhozásban.
A miniszterelnöknek & kabinetnek három hónap alatt sikerült eljátszania a Milo Ðukanović által uralt Szocialisták Demokrata Pártjának bizalmát, amely a maga 30 mandátumával kívülről szponzorálta a kormányt, vagyis az ablakon keresztül mászott vissza a hatalomba az „albán báb” segítségével, akinek a fejére koppintanak, ha mást akar csinálni, mint amit a „Nagyúr” szeretne.
Szembeszáll a Nagyúrral
Dritan Abazović montenegrói miniszterelnök az állami televízió által üzent vissza Đukanovićnak, közölve, hogy aláírják az alapszerződést a szerb ortodox egyházzal, és mindenki maga felel a saját lépéseiért. Abazović azt mondta, hogy megérti az elnöki kijelentés politikai kontextusát, de nem támogat olyan variációkat, amelyek által feltételeket szabnak a kormánynak.
– Azokat a kérdéseket, amelyek még mindig kételyeket ébresztenek, oly módon kell levenni a napirendről, hogy Montenegróban minden vallási közösség az őt megillető és a többiekkel azonos bánásmódban részesüljön
– fogalmazott Abazović, akinek ezek szerint meg vannak számlálva a napjai a kormány élén.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia6 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot