Görögország
ÚJ FEGYVER: A görögök hangágyúkkal lövik a migránsokat, vagy talán mégsem?

Görögország új migrációellenes arzenált telepít a görög határra, beleértve a kamerákat, a radarokat és a több mint 5 méter magas acélkerítést, amellyel egy 40 kilométeres szakaszon akadályozzák a migránsok belépését Törökország irányából. A görögök hangágyúkat (Long Range Acoustic Device, LRAD) is vittek a határra, amelyek használata ellen tiltakoznak az emberjogi szervezetek.
Erősítés a határon
A BALK nemrég számolt be arról, hogy Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint idén június elejéig alig több mint 3000 ember jutott be illegálisan Görögországba, kétharmaduk a szárazföldön.
Az új érkezők száma 73% -kal csökkent az év első négy hónapjában az előző év hasonló időszakához képest, ám ez egybeesik a koronavírus elleni küzdelem erősödésével, és sokan úgy vélik, hogy a tendencia aligha tartható fenn.
Erre utal, hogy az utóbbi három hétben a görög rendőrök több mint 170 menedékkérőt tartóztattak fel, és 40 feltételezett embercsempészt vettek őrizetbe.
Ezért nem meglepő, hogy a görögök most az Évrosz (Marica) folyó partján erősítenek, ahol 40 kilométer hosszú “okos kerítést” építenek a legkritikusabb határszakaszon.
– Automatikus határellenőrzési rendszer készül hőkamerákkal és szenzorokkal, amely képes lesz a teljes határ lefedésére az Évrosz deltájától a bolgár határig. Célunk az, hogy még azelőtt értesüljünk a migránsok érkezéséről, mielőtt azok elérik a görög határt
– jelentette ki Dimosztenisz Kamargiosz, a görög határellenőrzési és migrációkezelő központ illetékese a mostanában gyakran odalátogató újságíróknak.
A helyi gazdák azt mondják, hogy a migránsok gyakran lépik át a határt ott, ahol nincs kerítés.
– Az én földem éppen a folyó mellett van, közel a kerítés végéhez. Szinte minden nap látok embercsoportokat bejönni az országba. Ennek nem lesz vége soha
– mondta egy helyi gazda.
Miután a teljes határszakasz körülbelül 200 kilométer hosszú, a görögöknek más eszközökre is szükségük van, mint például a drónok vagy a hosszúhullámú hangágyúk, amelyek elég sok vitát váltanak ki.
A görög határellenőrzési és migrációkezelő központ fent említett illetékese szerint ezt az akusztikai rendszert a tavalyi év eleji súlyos határválság után szerezték be.
Digitális ágyú
A görög kormány kitartóan tagadja, hogy a görög határvédelmi erők illegálisan szorítják ki az országból a migránsokat, amit a civil szervezetek általában a pushback szóval írnak le.
Dmitrisz Korosz, a migránsokat támogató csoport Görög Menekültügyi Tanács ügyvédje szerint a puschback mindennapos gyakorlattá vált az Évrosz partján.
A civileket az is aggasztja, hogy a görög hatóságok hangágyúkat is beszereztek a migránsok elrettentésére, de egyelőre nem világos, hogy használták-e.
Az EU-hoz beérkezett panaszokra reagálva Notis Mitarachi, görög migrációs és menekültügyi miniszter megvédte a görög rendőrséget, amikor Ylva Johansson uniós belügyi biztossal találkozott Brüsszelben.
– Nem beszélek operatív kérdésekről, amelyek a görög rendőrséget érintik. Amit a rendőrség tesz, azt a maga jól felfogott érdekében teszi
– mondta a görög miniszter a találkozót követően, amelyet éppen a hangágyúk miatt tartok, és amelyen állítólag éppen a hangágyúkról nem volt szó.
– Ez egy furcsa formája a határvédelemnek. Ezt nem finanszírozta az Európai Bizottság. Remélem, hogy ez összhangban van az alapvető jogokkal, de ezt természetesen tisztázni kell
– mondta Ylva Johansson uniós belügyi biztos a kérdéssel kapcsolatban.
A hangágyúkat általában páncélozott teherautókra szerelik a rendőrök. A szerkezet olyan fülsiketítő hangot bocsát ki, ami a sugárhajtású repülőgépek motorjának hangjához hasonlít.
A jogvédők szerint a 162 decibel erősségű hanghullámok fájdalmat és sokkot okozhatnak az emberi szervezetben, ezért használatuk nem etikus. Ennek ellenére több országban is használják ezeket az eszközöket tömeges megmozdulások megakadályozására, de a repülőterek vagy a naperőfarmok védelmére is a vadállatokkal szemben.
Az Egyesült Államokon kívül Csehország, Németország, Japán, Lengyelország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és természetesen Görögország is szerzett be hangágyúkat, persze, más-más célra.

-
Magyarország6 nap telt el azóta
Lázadoznak a kamionosok Kelebiánál, a szerbek a magyar vámosokat hibáztatják
-
Szerbia7 nap telt el azóta
A szerb elnök szerelmes Giorgia Meloniba(?) és a magyar zászló esete
-
Szerbia3 nap telt el azóta
SZERB SZUVERENITÁS: A szerb médiahatóság elnöke náci egyenruhában jelenítette meg magát
-
Bosznia2 nap telt el azóta
MEGY A PARA: Helez kitart amellett, hogy az oroszok Boszniában paramilitáris erőket képeznek ki