Albánia
TURISTASZEZON: Albánia a balkáni turizmus bajnoka szeretne lenni

„Go your own way”, azaz járd a magad útját – Albánia idén is ezzel a mottóval várja a turistákat. Az ország csak akkora, mint a Dunántúl, területe épp 1/3-a Magyarországnak, de ennek ellenére rendkívül színes! Közel 400 kilométeres tengerpartja van az Adriai- és a Jón-tengeren, 2-3000 méter magas hegyek, az „Albán Alpok”, főleg észak-keleten, rengeteg a folyó, a tó… Májusban már 21 fokos a tenger, miközben a hegyekben 4-5 méteres hó van, így egyedülálló módon délelőtt úszhatsz, délután pedig hóembert építhetsz!
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Bárki szabadon beléphet
Albánia 2020. május végén megnyitotta a határait, azóta semmilyen korlátozás nincs a beutazás terén, sem igazolások, sem tesztek… semmi, de ennek ellenére már elenyészett a pandémia, a járványkórházak mind bezártak, naponta maximum 30 új beteget regisztrálnak a nagyszámú tesztelés ellenére, a napi halálozás is gyakorlatilag megszűnt, kórházba pedig hosszú hetek óta ne került senki fertőzéssel.
Azaz, Albánia teljesen nyitott, és tárt karokkal várja a turistákat!
Az INSTAT (Albán Statisztikai Hivatal) közlése szerint 2021 márciusában 394.478 külföldi érkezett Albániába pihenni, míg az első negyedévben 513.781 személy. Albánia lakossága 2.800.000 fő, hogy érzékelhető legyen a beutazások aránya.
Albániába legtöbben a „második albán országból”, vagyis Koszovóból érkeznek, ez az összlátogató közel 40%-a. Őket követik a svájciak 35%-kal, majd a görögök és a britek.
Az albán turizmust azonban alapvetően Koszovó tartja életben, mivel ott 1.800.000 albán él, ráadásul Koszovóban az euró a fizetőeszköz, és azzal Albániában is igen jól elboldogulnak.
De nem csak a koszovóiak beszélnek albánul, hanem a környező országokban is jelentős számban, mert Albánia is „önmagával szomszédos”, mint Magyarország (Albániának is megvolt a maga „Trianonja”).
Észak- Macedóniában az albánok a teljes népesség közel 1/3-át teszik ki, míg Montenegró lakosságának 5%-a albán. Bár Görögországban is jelentős számú albán él, ám a görögöknél tapasztalható súlyos pandémiás állapotok miatt hosszú hónapokig zárva voltak a határok, és a kompok sem jártak több, mint egy évig.

Maradj Albániában!
Igen jelentős az albánok kiutazása is az országból, 2021 első negyedévében 756.405 albán állampolgár lépett ki, bár ezeknek a kilépéseknek csak a töredéke a turisztikai célú kiutazás.
A „Maradj Albániában” belföldi turisztikai mottóval Albánia is, mint a magyar kormány, arra kéri saját polgárait, hogy otthon nyaraljanak. Úgy tűnik a „maradj otthon” mostanában trendi mottó. De az albánok könnyen beszélnek, mert nekik kéznél a tenger, aminek van némi tudatformáló hatása.
Az albán kormány véleménye szerint a 2021-es nyári szezon várhatóan felélénkül.
Az Ukrajna és Fehéroroszország által szervezett foglalások már megkezdődtek, és a korábbi évek „sláger turistái”, a lengyelek, a csehek és a skandinávok is visszatérnek. Új piacok is nyílnak a beutazások terén, ilyenek például Bulgária és Szerbia, a horvát tengerparttól „megfosztott” szerbek ugyanis nagy érdeklődést mutatnak az albán riviéra iránt.
Az optimizmus ellenére Albániát „veszélyeztetik” a regionális riválisok, különösen görög és horvát oldalról.
A napokban Ogerta Manastirliu egészségügyi és szociális miniszter, valamint Blendi Klosi idegenforgalmi és környezetvédelmi miniszter „idegenforgalmi munkacsoportülést” tartott ágazati szakembereknek, ahol bejelentették a biztonságos turisztikai idényre vonatkozó közös intézkedéseket.
Albánia közel 400 kilométeres partszakasza, ami a Budapest- Belgrád közötti távnak felel meg, az önkormányzatok kezelésében van, amelyek kiadják a területeket strandok létesítésének céljára, valamint napozóágyak és napernyők telepítésére. Most, május huszadikán nyílt meg az internetes felületen a strandterületek bérletére vonatkozó kiírás, ahol a térképen kijelölt partszakaszokra kattintva lehet pályázni.
Vírus és turizmus
Az albán egészségügyi miniszter közölte, hogy a turisztikai szezon működésének megkönnyítése érdekében májusban befejeződik a szálláshelyek összes alkalmazottjának az oltása Albániában. Blendi Klosi idegenforgalmi miniszter hozzátette, hogy ebben az évben a biztonság minden szempontból garantált!
Az Albán Szakértői Bizottság (az ottani „operatív törzs) dolgozza ki a szezonra vonatkozó egészségügyi szabályokat, amelyek nem tartalmaznak extra intézkedéseket, csak a szokásos kézmosás, fertőtlenítés és távolságtartás.
Az oltás továbbra is prioritás, a turistaszezon idején pedig szerepel a nyári egészségügyi központok megnyitása. Ez azt jelenti, hogy minden nagyobb településen nyári, 24 órás orvosi ügyelet működik, a hegyi turisztikai központokban is.
A harmadik fontos elem a turisztikai területek fertőtlenítési programja, ami a napokban kezdődött meg a durrësi partvidékén, valamint a déli területeken, és május 28-ig fejeződik be. Ez azt jelenti, hogy a strandokon a szezon előtt felszántják a homokot, miután a szemetet és a tengeri füveket begyűjtötték.
Lesznek konkrét rendeletek a tisztaságra, a zajszintre, a zeneI szolgáltatásokra, és ezzel garantálják a kényelmet minden helyi és külföldi nyaraló számára. Az eddigieknél szigorúbban lépnek fel az illegális építkezésekkel szemben is!
A cél a tízmillió
Az albán kormány úgy gondolja, hogy a következő évben, a 2018-2019-es évek szintjére visszatérve, újra 6-7 millió külföldi turista érkezik Albániába, ami több, mint a teljes lakosság kétszerese.
A tiranai kormány feltett célja, hogy 2023-ban elérje az ország a 10 millió turista belépését, ami Edi Rama miniszterelnök idei választási ígéretei között is szerepelt.
A jelentős beruházások azt bizonyítják, hogy Albánia legfeljebb öt éven belül ambiciózus szereplő lesz a tengeri turizmus világában.
– A balkáni turizmus bajnokai szeretnénk lenni, és a tenger az egyik legfontosabb eszközünk ehhez
– mondja az albán kormányfő.
Ezt támaszthatja alá a tavaly elkezdődött hatalmas beruházási cunami, plusz három nemzetközi utasforgalmi reptér Kukës, Vlora és Saranda városában, valamint négy turisztikai jachtkikötő építése Sarandában, Vlorában, Shingjinben és nem utolsó sorban Durrësben, amibe a szaúdiak 2,5 milliárd eurót fektetnek. A jachtkikötők a jelenlegi kereskedelmi kikötőkben épülnek, így azokat át kel telepíteni, ami plusz két teherkikötő építését jelenti.
Emellett nagyon sok külföldi fektet be Albániában turisztika céllal, az apartman vásárlásoktól kezdve a szállodaágazatba, és a vidéki agroturisztikai központok építésébe is.

- Szerbia4 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az EUFOR erősít Boszniában, a magyarokat kihagyják
- Bosznia7 nap telt el azóta
A boszniai alkotmánybíróság felfüggesztette Dodik törvényeit
- Szerbia3 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai