Szerbia
A bábkormány bosszút áll mindenkin, aki nem lojális
Olyanok, mint egy diszfunkcionális család: „még tudják húzni egy darabig, de mindannyian tisztában vannak vele, hogy ennek mi a következménye.” Azt viszont nehéz megjósolni, hogy mindez meddig tart…

Kedden kerül a szerb parlament elé az új kormány összetétele, a régi-új miniszterek névsora. Már első pillantásra látható, hogy a nevek kétharmada változatlan: ugyanazok az emberek ülnek ugyanabban a bársonyszékben. A tíz új miniszter között akadnak olyanok, akik változást hozhatnak – de nem olyat, amire az egyetemisták számítanak, és semmiképpen sem jót.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Vegyük például az oktatási minisztert: az oktatásban dolgozók első reakciói dermesztőek, egyetemi tanítványai pedig már az első napon nyilvánosságra hozták, hogy szexuális zaklatást követett el ellenük – az ügyben eljárás is indult.
A szerbiai ellenzék komolytalannak tartja a javaslatot. Szerintük Aleksandar Vučić bábjai készülnek hatalomra lépni. Néhányan azt is állítják: sikerült a korábbiaknál is alkalmatlanabb minisztereket pozícióba juttatni – s valljuk be, előéletük alapján ez korántsem kizárt.
Alcímek
Közvetlenül Vučićnak felelnek
A Zöld–Baloldali Front szerint kizárólag egy átmeneti, szakértői kormány képes kezelni a jelenlegi válságot. Véleményük szerint a most javasolt személyek nem jelentenek előrelépést, sőt: semmi jót nem hoznak Szerbiának. A párt szerint a kormány összetétele világos üzenet: a hatalom konfliktusokat keres, célja a tiltakozások és blokádok megtörése, a pedagógusok további nyomás alatt tartása, valamint az állampolgárok elnyomásának folytatása.
A Zöld–Baloldali Front szerint ez a kormány „távirányítással működik, és tagjai közvetlenül Vučićnak felelnek”.
– Ehelyett mi egy átmeneti kormány megalakítását javasoljuk, amely megteremti a szabad választások és a társadalmi-politikai válság békés rendezésének feltételeit
– emlékeztettek a közös ellenzéki javaslatra.
A ZLF szerint „a nyilvánosság számára a legnagyobb pofon” Dejan Vuk Stanković oktatási miniszteri jelölése, aki – mint rámutattak – „nyíltan felszólított a diákok letartóztatására, az egyetemi épületek kiürítésére, a blokádok erőszakos felszámolására, a rektor menesztésére és letartóztatására”.
A párt közleménye szerint Stanković „a rezsim udvari sarlatánja”, ám Boris Bratina információs miniszteri kinevezése sem kevésbé botrányos. A politikus szélsőséges mozgalmak alapítójaként ismert, melyek köztudottan támadásokat intéztek az N1, a Nova S és más független médiumok ellen.
Rosszabb, mint az előző
Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának elnöke úgy fogalmazott: Đuro Macutnak sikerült még az előző kormánynál is rosszabbat összeállítania. Bár kezdetben kételkedtek, Macutnak – Vulin és Martinović nélkül – is sikerült olyan kormányt létrehoznia, amely mélyebbre süllyed, mint elődje.

Kapcsolódó cikk
Óriásplakátok Belgrádban, a Naši így köszöntötte Putyint 70. születésnapja alkalmából
Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnöke élesen bírálta Boris Bratina kinevezését tájékoztatási miniszterként. Szakértőként mutatták be, ők azonban „úgy emlékeznek rá, mint a szélsőjobboldali SNP ‘Naši’ 1389 alapítójára, és arra az emberre, aki nyilvánosan égette el az EU-zászlót”.
A Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom elnöke, Vojislav Mihailović szerint az új kormány nem a párbeszéd, hanem a folytonosság szimbóluma – s ez csak további feszültségekhez vezet majd.
A legvitatottabb szereplő maga a kormányfőjelölt, Đuro Macut – véli Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom vezetője. Rámutatott: új embereket neveztek ki választások nélkül, holott maga Vučić is mindig hangsúlyozta, hogy hatalomra kerülni kizárólag választások útján lehet. Aleksić szerint ezek az emberek semmibe sem szólhatnak bele, vállalták a báb szerepét.
Aleksandar Vučić bábjai
– Számomra Macut a legkérdésesebb figura: professzorként nem a diákok és a nép oldalára állt, akik egy jobb jövőért küzdenek, hanem a történelem sötétebbik oldalára. Ma különösen fontos, hogy ki melyik oldalon áll
– mondta Aleksić az N1 televíziónak.
Szerinte Vučić ezzel azt üzeni: „megengedhetem magamnak”. Ez szerinte példátlan arrogancia. Szomorúnak nevezte, hogy az államfő figyelmen kívül hagyja a társadalmi valóságot, a tiltakozó egyetemisták, polgárok, tanárok, mezőgazdasági dolgozók hangját – mindez csak mélyíti a válságot.
– Már csak Dragan J. Vučićević (az *Informer* tulajdonosa és főszerkesztője) hiányzik, hogy elmondhassuk: ez egy bosszúkormány
– tette hozzá Aleksić az N1 televízió stúdiójában.
Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Párt elnöke úgy véli: a miniszterjelöltek „jelentéktelen emberek”.
Szintén az N1 televíziónak adott nyilatkozatában kijelentette: az új kormányzati javaslattal Vučić egy klasszikus rekonstrukciót hajtott végre – de nem új kormányról van szó, és semmi köze nincs sem az újvidéki tragédiához, sem az elmúlt öt hónap tüntetéseihez.
Đilas szerint pártja képviselői kihasználják az alkalmat, hogy elmondják, milyen állapotban van az ország, és mi jelentheti a megoldást. Véleménye szerint ez kizárólag egy átmeneti kormány lehet – „minden más a pusztulásba vezet”.
Danijela Nestorović, az Ökológiai Felkelés képviselője szerint az új kormányjavaslattal Vučić a bosszú irányába fordult. Kiemelte, hogy az építésügyi miniszteri posztra egy olyan személyt jelöltek – Aleksandra Sofronijević –, aki korábban engedélyeket adott kis vízierőművek létesítésére, Vesić közvetlen munkatársaként.
Ivan Kostić, a Dveri párt elnöke szerint az új kabinet nem más, mint a korábbi kormány meghosszabbított keze, amely Vučić elnökkel együtt taszította Szerbiát társadalmi és politikai válságba.
Véleménye szerint a jelenleg legérzékenyebb tárcát – az oktatásügyit – olyan időszakban bízzák Dejan Vuk Stankovićra, amikor általános lázadás tapasztalható az egyetemisták, középiskolások, tanárok és pedagógusok körében. Nyilvánvalónak tartja, hogy Stanković feladata a diákokkal és tanárokkal való leszámolás lesz.

Dejan Vuk Stanković „informeres káder”, kulcsszerep juthat neki a diákmozgalom várható elfojtásában (Forrás: Informer)
Hangsúlyozta: az új kormány „bábkormány”, amely „csak tovább mélyíti a társadalmi-politikai válságot”, s ebből kizárólag egy szakértői, átmeneti kormány vezetheti ki az országot.
Vučić utolsó kormánya?
A Demokrata Párt (DS) elnöke, Srđan Milivojević úgy véli, hogy az új szerb kormány „immár a nyolcadik, amelyet Aleksandar Vučić az elmúlt 13 év egyeduralma és teljhatalma alatt állított össze” – és szerinte „mindegyik rosszabb volt az előzőnél”. Milivojević szerint ezt a kabinetet is maga Vučić formálta meg, de „szerencsére ez az utolsó, amelyről ő dönthetett”.
A Szerbia Központ (SRCE) párt szerint az új kormány javaslata egyértelmű üzenet: tudatos megalázása a diákoknak és a polgároknak, s egyúttal része annak a tervnek, melynek célja a tiltakozások elfojtása – s ebben a hatalom kész elmenni a végsőkig.
A szerb parlamentben a Preševó-völgyi albánokat képviselő Shaip Kamberi elfogadhatatlannak és erkölcstelennek nevezte Demo Berisha jelölését az emberi és kisebbségi jogokért, valamint a társadalmi párbeszédért felelős miniszteri tisztségre.
Kamberi Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: „súlyos csapás ez minden albán számára, aki szenvedett, ellenállt, és áldozatot hozott jogaiért Szerbiában”.
– Ez a kinevezés nemcsak politikailag elfogadhatatlan, hanem erkölcsileg is szégyenletes, hiszen Berisha nem az emberi jogok képviselője, hanem épp annak a jelképe, hogyan tagadják meg a koszovói és preševói albánok nemzeti és politikai identitását
– írta Kamberi a Facebookon.
Mikor lesz vége?
Az elemzők szerint a most összeállított kormány olyan személyekből áll, akik hajlandóak voltak vállalni a részvételt a kabinetben – nem szakmai alkalmasság, hanem lojalitás alapján.
– A kulcspozíciókban továbbra is Vučić bizalmasai ülnek, mint például Siniša Mali és Bratislav Gašić
– nyilatkozta Filip Švarm, a Vreme főszerkesztője, aki szerint a diákok lázadása nem rövid távú fellángolás, hanem hosszan tartó küzdelem – nem sprint, hanem maraton.
Švarm úgy véli, a mostani rezsim már tartalékon működik. Olyan, mint egy diszfunkcionális család: „még képesek húzni egy darabig, de mindannyian tudják, milyen következményekkel jár mindez.” A kérdés csak az, meddig tart ez az állapot…
A szerb parlament ülése, amelyen az új kormány hivatalba lép, április 15-én, kedden 10 órakor kezdődik.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot