Bosznia
Dodik katonai szövetséget akar Szerbiával és Magyarországgal
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke újabb megosztó javaslattal állt elő: a Szerb Köztársaság csatlakozna Szerbia és Magyarország katonai szövetségéhez – annak ellenére, hogy a kül- és védelmi politikát csak állami szintű boszniai intézmények folytathatnak

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke újabb feszültségkeltő lépést jelentett be: a Banja Lukában tartandó kormányülésen kezdeményezni fogja, hogy az entitás csatlakozzon Szerbia és Magyarország katonai együttműködéséhez. Mindebből kiderül az is, hogy a boszniai szerb vezető jeruzsálemi, belgrádi és moszkvai kiruccanását követően visszatért Bosznia-Hercegovinába.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Más katonai szövetség a NATO helyett?
Dodik kijelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak soha nem szabad elfogadnia, hogy a NATO tagja legyen. Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy holnap a Szerb Köztársaság kormányának kibővített ülésén javasolni fogja a Szerbia és Magyarország közötti katonai és biztonsági megállapodáshoz való csatlakozást.
A boszniai szerb vezető úgy fogalmazott, hogy „joguk van erre”.
Ezzel a lépéssel Dodik nyíltan szembemegy Bosznia-Hercegovina alkotmányával, amely egyértelműen kimondja, hogy kül- és védelmi politikai kérdések kizárólag az állami szintű intézmények hatáskörébe tartoznak, ám miután a központi boszniai vezetés a NATO-csatlakozás irányába halad, a boszniai szerb vezető inkább másfelé kacsingat.
Ez az akció így újabb kísérletként értelmezhető az ország integritásának megkérdőjelezésére, amely ellentétes a „daytoni békerendszer” alapjaival is.
Dodik Izraellel és Azerbajdzsánnal is „kiváló kapcsolatokról” beszélt, ám nem tisztázta, milyen formában zajlik ez az együttműködés.
A belgrádi közben Vreme azt írja, hogy az Európai Unió mindeddig nem tudott megegyezni a Dodik elleni szankciókról Orbán Viktor magyar vezető ellenkezése miatt, a portál szerint ugyanez vonatkozik az Interpolra is, amely Orbán és Aleksandar Vučić szerb elnök tiltakozása miatt szintén nem tudott (még) dönteni a nemzetközi elfogatóparancs kiadásáról.
Gyanús konvoj: Dodik a határon!
Mindeközben újabb botrány robbant ki a boszniai-szerb határon: miután kiderült, hogy öt megkülönböztető jelzés nélküli jármű nagy sebességgel, megállás nélkül hagyta el Bosznia-Hercegovinát március 24-én a Rača határátkelőn keresztül, anélkül hogy a hatóságok tudták volna, kik ültek bennük.
A BALK-on korábban már megírtuk, hogy a račai átkelőnél nincs rámpa, ezért az autók nyilván akadálymentesen tudtak átjutni Szerbiába.
A boszniai határrendőrség nem tudta azonosítani a rendszámokat sem, sőt, arról sem kaptak előzetes tájékoztatást, hogy milyen járművek haladnak át. A visszaúton az autók ugyanígy léptek be Boszniába – ezúttal a „VIP sáv” helyett a normál sávokat használva.
Több feltételezés is született: ezek egyike szerint az egyik járműben maga Milorad Dodik ülhetett, aki a boszniai igazságszolgáltatással „cicázik”. Felmerült az is, hogy maga Dodik helikopterrel hagyta el az országot.
Újabb szankciók és diplomáciai nyomás
Elmedin Konaković külügyminiszter közben megerősítette, hogy Ausztria és Németország máris kitiltotta Dodikot, valamint Nenad Stevandićot és Radovan Viškovićot. Úgy fogalmazott, hogy hamarosan további országok is csatlakoznak a szankciókhoz, és hamarosan vagy Dodik letartóztatására, vagy külföldre menekülésére lehet számítani.
A miniszter szerint „több csapat is dolgozik Dodik megfigyelésén, így már nincs biztonságban a Szerb Köztársaság területén sem.” Konaković meggyőződése szerint vagy elfogják a boszniai szerb vezetőt, vagy Dodik elmenekül az országból.
A külügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a határok porózussága miatt Dodik mozgását könnyen segíthetik azok, akik lojálisak hozzá, például más politikusok autójának használatával.
Konaković pozitívan értékelte az RS ellenzékének hozzáállását, amely – szemben Dodikkal – nem Moszkva, hanem saját lakossága érdekeit helyezi előtérbe.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot