Bosznia
Nemzetközi körözést kértek Dodik ellen – Szerbia tiltakozik
Dodik technikailag továbbra is utazhat olyan országokba, mint Szerbia, Magyarország vagy Izrael. Hogy ott őrizetbe veszik-e, az kizárólag az adott állam rendvédelmi szerveinek döntésétől függ. Amennyiben ezek az országok úgy döntenek, hogy nem hajtják végre a körözés alapján történő letartóztatást, azzal nem sértenek nemzetközi jogot, és nem sújthatók szankciókkal

A Bosznia-Hercegovinai Bíróság március 27-én reggel hivatalosan is kérvényezte az Interpoltól nemzetközi körözés (ún. „vörös körözés”) kiadását a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik, valamint a boszniai Szerb Köztársaság Nemzetgyűlésének elnöke, Nenad Stevandić ellen. A két vezető politikust – Radovan Višković RS-kormányfővel együtt – az alkotmányos rend megdöntésére irányuló bűncselekménnyel gyanúsítják. Mindhárom személy ellen belföldi elfogatóparancs van érvényben, és a bíróság elrendelte előzetes letartóztatásukat egy hónapos időtartamra.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Az Interpol még elutasíthatja a kérelmet?
Mivel a boszniai hatóságok – mindenekelőtt a SIPA és más rendvédelmi szervek – nem hajtották végre a letartóztatást, a bíróság a nemzetközi szervezethez fordult.
A mostani körözési kérelem kizárólag Dodikra és Stevandićra vonatkoznak, mivel ők már elhagyták Bosznia-Hercegovinát, míg Višković esetében ilyen információ nem áll rendelkezésre.

Milorad Dodik az izraeli zászlóval pózol. Szoktatja magát a gondolathoz? (Forrás: X platform: Милорад Додик)
Az Interpol lyoni központja három napon belül hoz döntést arról, elfogadják-e a körözési kérelmet. Bár vannak olyan szabályok, amelyek alapján az Interpol elutasíthat bizonyos kérelmeket – például ha azok kizárólag magánéleti vagy kulturális normák megsértésére vonatkoznak –, ezek jelen esetben nem alkalmazhatók.
A döntést egy nemzetközi szakértői testület hozza meg, amely jogászokból, rendőrökből és operatív szakemberekből áll. Ők különböző források alapján mérlegelik a boszniai kérelem jogi megalapozottságát, és ha szükséges, más országokat is megkereshetnek információkért.
Fontos hangsúlyozni, hogy ha az Interpol jóváhagyja is a kérelmet, és a körözöttek neve megjelenik a szervezet hivatalos listáján, az még nem garantálja elfogásukat. A „vörös körözés” nem kötelező érvényű, inkább csak figyelmeztetés a tagállamok felé, hogy az érintettek mozgását figyeljék, és saját hatáskörükben mérlegeljék az elfogás lehetőségét.
Így például Dodik és Stevandić technikailag továbbra is utazhatnak olyan országokba, mint Szerbia, Magyarország vagy Izrael. Hogy ott őrizetbe veszik-e őket, az kizárólag az adott állam rendvédelmi szerveinek döntésétől függ.
Amennyiben ezek az országok úgy döntenek, hogy nem hajtják végre a körözés alapján történő letartóztatást, azzal nem sértenek nemzetközi jogot, és nem sújthatók szankciókkal.
Szerbia tiltakozik, a tartalék haza
Ivica Dačić ügyvivő szerb belügyminiszter nyilatkozatban közölte: Dodik és Stevandić szerb állampolgárok is, és Szerbia nem lát jogalapot a letartóztatásukra, mivel a körözési kérelmek még nem estek át az Interpol formai ellenőrzésén.

Dodik mindeközben Izraelben küzd az antiszemitizmus ellen
Kifejtette továbbá, hogy a belgrádi Interpol tiltakozási feljegyzést küldött az Interpol Főtitkárságának, mert – mint állítja – a kérelmek megsértették az alapokmány 3. cikkelyét, amely így szól: a szervezet szigorúan tilt minden tevékenységet vagy beavatkozást olyan ügyekben, amelyek politikai, katonai, vallási vagy faji hátterűek.
Dačić úgy fogalmazott: Szerbia minden körülmények között megvédi állampolgárainak jogait és érdekeit, akár belföldön, akár a nemzetközi színtéren, és a nemzetközi jogi normák betartása mellett nem fogadnak el semmilyen kísérletet arra, „ami veszélyeztetné a szerbiai állampolgárok jogait”.
Az Interpol közölte, hogy megkapta a belgrádi tiltakozást, és figyelembe veszi a döntéshozatali folyamat során – nyilván azért is, mert ez az ügy újabb diplomáciai feszültségekhez vezethet a térségben.
Mindeközben Milorad Dodik több fotót is posztolt arról, hogy Izraelben egy konferencián vesz részt, amely az antiszemitizmus elleni küzdelemről szól.
Szerinte ez remek alkalom arra, hogy rámutasson a történelmi revizionizmusra, amelynek célja a zsidó nép holokauszt és népirtás általi szenvedésének minimalizálása.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot