Bosznia
Dodik Putyinnál, tagadja, hogy orosz állampolgárságot kért
Milorad Dodik az X platformon azt írta, hogy Oroszország továbbra is fontos partner a Szerb Köztársaság számára, különösen az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ahol Moszkva rendszeresen kiáll a boszniai szerbek érdekei mellett

Az orosz elnök fogadta Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, aki kedden Moszkvában került elő, és rögtön találkozott is Vlagyimir Putyinnal. A látogatás híre újabb diplomáciai hullámokat vert, különösen annak fényében, hogy Dodik ellen Bosznia-Hercegovinában elfogatóparancs van érvényben, és a szarajevói hatóságok a nemzetközi körözés elrendelését kérték vele szemben az Interpoltól.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Az oroszok főleg az ENSZ-ben támogatják Dodikot
A találkozóról szóló értesüléseket megerősítette Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is, aki hivatalosan közölte: Putyin fogadta Dodikot. A szerb vezető ezt követően közösségi oldalán számolt be az eseményről, hangsúlyozva, hogy ez már huszonhatodik találkozója volt az orosz elnökkel.
Dodik az X platformon azt írta, hogy „Putyin ismeri a helyzet részleteit, és érdekli, hogy mit gondolnak az emberek nálunk.” Kiemelte, hogy Oroszország továbbra is fontos partner a Szerb Köztársaság számára, különösen az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ahol Moszkva rendszeresen kiáll a boszniai szerbek érdekei mellett.
A találkozón elhangzottak szerint Oroszország továbbra is a daytoni békemegállapodás egyik garanciális erejének tartja magát, és ellenzi a nemzetközi intézmények – különösen a nemzetközi közösség által kijelölt főképviselő – jelenlegi szerepét, akit Moszkva „illegitimnek” tart.
Dodik moszkvai látogatását több boszniai és regionális médium is azzal a feltételezéssel kommentálta, hogy Dodik esetleg menedékjogot vagy orosz állampolgárságot kérhetett Moszkvában. Ezt azonban a boszniai szerb entitás vezetője határozottan cáfolta az orosz Szputnyik Szerbiának adott nyilatkozatában:
– Nem kértem, és nem is kaptam orosz állampolgárságot
– jelentette ki a boszniai szerb elnök, és hozzátette, hogy nem kíván sehova sem elmenni.
Újabb vizsgálat Dodik ellen
A bosznia-hercegovinai ügyészség időközben újabb vizsgálatot indított Dodik ellen egy belgrádi villa gyanús körülmények között történt megvásárlása miatt, amelyért 750 ezer eurót fizetett.
A nyomozást azért indították, mert a jelek szerint készpénzzel fizetett a házért, a pénz eredetéről azonban nem volt származási igazolása, amit egy évvel később kölcsön felvételével próbálta elfedni.
Dodik tézise ezzel kapcsolatban az, hogy Bosznia-Hercegovinában minden problémáért a bosnyákokat terheli a felelősség, akik kitartóan dolgoznak az Republika Srpska leépítésén, amit azzal a soviniszta megállapítással toldott meg, hogy a bosnyákok „a génjeikből kifolyólag a legszimplább hazudozók”.
Az izraeli incidens és médiavisszhang
A moszkvai látogatást közvetlenül megelőzte Dodik izraeli útja, amely váratlan fordulatot vett: a boszniai szerb vezetőt ugyanis állítólag nemkívánatos személynek nyilvánították egy antiszemitizmus elleni konferencián, ahonnan idő előtt távozott.
Ezután néhány napig ismeretlen helyen tartózkodott, mígnem feltűnt az orosz fővárosban.
Dodik szerint az ellene irányuló nemzetközi és boszniai politikai támadások célja, hogy ellehetetlenítsék nemzetközi kapcsolattartását. A boszniai szerb elnök úgy vélte, hogy meg akarják akadályozni a nemzetközi tevékenységét, és mindezt megpróbálják valamilyen jogsértésként beállítani, miközben szerinte politikai manipulációról van szó.
A boszniai szerb elnök ismét élesen bírálta a boszniai Föderáció médiáját és a szarajevói politikai elitet, akiket „manipulatív narratívaépítéssel” vádolt. Szerinte ezek az erők Alija Izetbegović örökségét viszik tovább, akik mindig is a Szerb Köztársaság fokozatos lebontását tekintették céljuknak.
– Én világosan látom, miről van itt szó. A szarajevói bosnyák politikai elit minden erejével azon dolgozik, hogy megsemmisítse a Szerb Köztársaságot
– fogalmazott Dodik, hozzátéve, hogy ezek a körök most is mindent megtesznek azért, hogy ellehetetlenítsék a politikai szerepvállalását.
Végezetül Dodik kijelentette: nem kér menedékjogot, és nem tart a hazatéréstől sem, amit a szombati napra tervez. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy „úgy térek vissza, ahogyan eljött”, vagyis félig-meddig illegálisan.
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke továbbá közölte, hogy a Putyinnal folytatott megbeszélése sikeres volt, és még több találkozó vár rá (Moszkvában), mielőtt hazautazik.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot