Románia
A zsoldosvezér üzenete: Ragadjatok vasvillát!
Ti lesztek a román hadsereg jövőbeli demokratikus szerve! Ha mi nem vagyunk képesek tenni valamit, akkor ki fog? Jöjjön ki mindenki a saját városában, menjen Bukarestbe, doronggal, vasvillával, kaszával, baltával – lázította híveit a szökésben lévő, nemzetközi körözés alatt álló Horațiu Potra zsoldosvezér, aki – mint látható – nem finomkodott

Csatatérré változott vasárnap este Bukarest belvárosa. Annak a hírére, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) visszautasította Călin Georgescu elnökjelöltségét, a szuverenista politikus támogatói körülvették a BEC székhelyét, tüntettek, majd meggyújtották az utcai bútorzatot, felszedték a térköveket, megdobálták a csendőröket, autókat borítottak fel.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A választási irodához több mint 1000 kifogást nyújtottak be Georgescu jelöltségével szemben, többnyire a szélsőjobboldali politikus alkotmányellenes, antidemokratikus és szélsőséges álláspontjai miatt.
Feloldott dilemma
Az elmúlt hetek nagy kérdése Romániában az volt, hogy indulhat-e a májusi elnökválasztáson az a Călin Georgescu, akinek törvénytelennek ítélt kampánya miatt érvénytelenítették a november-decemberi választást.
Georgescu támogatottsága tavaly december óta egyre nőtt, a közvélemény-kutatások kivétel nélkül azt mutatták, hogy negyven százalék körüli eredménnyel juthat a második fordulóba, ha elindulhat.
„Ma Bukarestben, holnap az egész országban!”, „Árulók!” és „A csendőrség védi a lopást!” – skandálta a tömeg ilyen sorrendben Bukarestben vasárnap este
A BEC megvizsgálta az előzményeket, és arra a következtetésre jutott, hogy a szélsőjobboldali politikus jelöltségét visszautasítják. Tíz-négy arányban döntöttek így a választási iroda tagjai, akik villámgyorsan közzé is tették a határozatuk motivációját: a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével utasították el Călin Georgescu jelöltségének iktatását.
Az indoklás szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető álláspontnál. A BEC megállapította, hogy az alkotmánybíróság joggyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát.
Călin Georgescu pedig „a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg (…)”, ugyanis a demokrácia a „tisztességes és a polgárok akaratát csorbítatlanul és egyenlően érvényesítő” választásokon alapul.
Leszögezte azt is: az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Cãlin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
Potra zsoldosvezér üzenete
A BEC határozatát halva felbolydultak a szélsőjobboldali pártok. Gyorsan helyettesítőt kell találniuk Georgescu helyett. Eugen Simion, a Románok Egységpártjának Szövetségének (AUR) elnöke azonnal bejelentkezett.
A maga stílusában igyekezett fellázítani Georgescu híveit:
– Harcoljunk a jogainkért! Ha kell, nyúzzuk meg Románia ellenségeit, a mai hatalom embereit!
– kiáltotta harciasan vasárnap kora este. Amikor az AUR-képviselőt számon kérték szavai miatt, hétfőn már azt állította, csak képletes beszéd volt ez, ő nem bujtott fel senkit erőszakra, ő – akárcsak Georgescu – a béke embere.

Potra – akinek zsoldoshadserege van Kongóban – korábban egy orosz nagykövetségen (jobbról az első)
Nem finomkodott azonban a szökésben lévő, nemzetközi körözés alatt álló Horațiu Potra, a korábban Wagner csoporttal is kapcsolatban álló zsoldosvezér, aki Dubajból üzent az embereinek:
– Hívjátok a kollégáitokat, barátaitokat és harcoljatok tovább srácok!!!! Itt a hazánkért harcolunk, nem egy másik országért!!! Ti lesztek a román hadsereg jövőbeli demokratikus szerve! Ha mi nem vagyunk képesek tenni valamit, akkor ki fog? Jöjjön ki mindenki a saját városában, menjen Bukarestbe, doronggal, vasvillával, kaszával, baltával
– lázított Potra. Egy másik hangüzenetét a román katonáknak címezte, akiket emlékeztetett, hogy „felesküdtek: megvédik hazájukat és nemzetüket.”
– Jöjjenek ki most, jöjjenek ki a fegyverekkel, és tartóztassák le mindazokat, akik a puccsot megrendezték, abszolút mindenkit. Tartóztassátok le mindannyiukat, és ha a tábornokaitok megpróbálnak megállítani benneteket, tartóztassátok le őket is. Szégyelljék magukat azok a tábornokok, akik eddig semmit sem tettek, és elfogadták a puccsot. Jöjjenek elő a román katonák, tartsák tiszteletben esküjüket. Nem vagytok egyedül, a nép veletek van
– szólt Potra üzenete.
Potrának nem ez az első kísérlete polgárháború kirobbantására.
Tavaly, az elnökválasztás félbeszakítását elrendelő alkotmánybírósági határozat után, december 8-án hajnalban Horațiu Potrát húsz felfegyverzett zsoldosával együtt állította meg a rendőrség, amint Bukarestbe tartottak. A hatóságok szerint azzal a szándékkal, hogy a fővárosban zavargásokat keltsenek.
A 20 zsoldos bozótvágó késekkel, kardokkal, tőrökkel, lőfegyverekkel és professzionális drónokkal volt felfegyverkezve. A csoport korábban Kongóban szerzett harci tapasztalatokat utcai harcok, diverziókeltés, a tömegben elvegyülés, rendfenntartók provokálása és robbanószerek használata terén.

Valószínűleg ismét ez vár a zsoldosvezérre, ha netalán hazatér (Forrás: X platform)
A diverziókeltés részleteit a vádhatóság szerint a zsoldosvezér Călin Georgescuval és tanácsadójával Eugen Sechilával – aki ifjúsági túlélőtáborokat szervezett és „újfasiszta eszméket terjesztett” – együtt egy titkos találkozón dolgozta ki.
A csendőrség szerint Potra üzenetét követően szabadult el a pokol.
A hatóságok hétfőn azt is közölték, hogy a BEC-székház körüli tömegben ott volt az AUR három parlamenti képviselője. Most azt vizsgálják mekkora szerepük volt a nem engedélyezett tüntetés megszervezésében.
Képlékeny helyzet
Politikai elemzők szerint Georgescu jelölésének visszautasítása még nagyobb káoszt kreál Romániában. A szuverenista, orosz barát Georgescu megfellebezheti a BEC döntését az alkotmánybíróságon. Erre egy napja van. Akárcsak az alkotmánybíróságnak, hogy jóvá hagyja vagy felülbírálja a BEC határozatát.
Ha Georgescu nem indulhat az elnökválasztáson a szélsőjobboldali pártoknak sürgősen találniuk kell egy közös jelöltet, a jelöltség ugyanis március 16-ig nyújtható be. Egyesek arra számítanak, hogy George Simion, az AUR elnöke lehetne a jelölt, noha a párton belül is kezd kirajzolódni a két rivális tábor.
Az is felmerült, hogy Călin Georgescu felesége Cristela Georgescu próbálja családi örökségként megszerezni férje szimpatizánsainak szavazatait.
A legtöbb elemző egyetért, hogy Călin Georgescut meg kellett akadályozni, hogy hatalomra kerüljön. Abban azonban megoszlanak a vélemények, hogy ily módon-e vagy a választásokon.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú