Bosznia
Nem 300, hanem 70 TEK-es érkezett a Szerb Köztársaságba
Egyelőre nem ismert, hogyan jutottak be a magyar rendőrök Bosznia-Hercegovinába, de a boszniai külügyminisztériumnak – Elmedin Konaković vezetésével – minden ilyen jellegű bejelentést el kellett fogadnia. A külföldi rendőri egységek hivatalos bejelentése mindig a külügyminisztériumon keresztül történik

Miközben Milorad Dodik a Szerb Köztársaság Nemzetgyűlésének szónoki emelvényéről azt állította, hogy 300 magyar rendőri különleges egység tartózkodik a térségben, a valós adatok ezt cáfolják. A rendelkezésre álló információk szerint február 24-én valójában 70 magyar terrorelhárító rendőr lépte át Bosznia-Hercegovina határát, érkezésüket pedig hivatalosan bejelentették a boszniai határrendészetnek.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Az etto.ba portál boszniai portál értesülései szerint a magyar rendőrök érkezésének a hivatalos magyarázata az, hogy közös kiképzést és gyakorlatokat tartanak a boszniai szerb belügyminisztérium tagjaival, ennek megfelelően a boszniai illetékes szervek jóváhagyták a belépésüket a jogszabályoknak megfelelően, ezzel is cáfolva Dodik állítását a háromszor, illetve négyszer nagyobb létszámú különleges egységről.
Alcímek
Dodik feszültséget kelt?
Dodik korábban azt nyilatkozta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel történt megállapodása alapján 300 magyar terrorelhárító érkezett a Szerb Köztársaságba, hogy közösen gyakorlatozzanak az RS rendőrségi különleges egységeivel. Az időzítés nem véletlen: a politikai feszültség közepette zajló események egybeesnek a Dodik elleni boszniai bírósági ítélethirdetéssel.
Nem először fordul elő, hogy Dodik eltúlzott információkat használ politikai feszültség gerjesztésére, a külföldi rendőri egységek Bosznia-Hercegovinában való jelenléte azonban mindig érzékeny kérdés, különösen a jelenlegi politikai helyzetben.

Kapcsolódó cikk
Dodik tüntetéssel, gázcsap elzárással és amerikai díszvendéggel hangolt a mai ítélethirdetésre
Dodik február 17-én Budapesten tárgyalt Orbán Viktorral, és a találkozó után azt nyilatkozta, hogy a magyar miniszterelnök megbízható partner, akinek politikai előrejelzései többször is helyesnek bizonyultak. Külön kiemelte Orbán migrációs politikáját, amely szerinte Európában és az Egyesült Államokban is egyre relevánsabb kérdéssé válik.
Hét nappal később megérkeztek a magyar terrorelhárító egységek. Az információk szerint az érkezők a TEK (Terrorelhárítási Központ) tagjai, akik nemzetközi és nemzeti terrorelhárítási feladatokat látnak el.
A boszniai média arra is kitér, hogy a TEK tagjai nem csupán terrorelhárító feladatokat végeznek, hanem a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor személyes védelmét is biztosítják. Ezen kívül kíséretet nyújtanak veszélyes személyek Magyarországra történő kiadatásakor. A TEK közvetlenül a magyar belügyminisztérium irányítása alatt áll.
Egyelőre nem ismert, hogyan jutottak be a magyar rendőrök Bosznia-Hercegovinába, de a boszniai külügyminisztériumnak – Elmedin Konaković vezetésével – minden ilyen jellegű bejelentést el kellett fogadnia. A külföldi rendőri egységek hivatalos bejelentése mindig a külügyminisztériumon keresztül történik.
Szakmai továbbképzés
A boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériuma közben azt közölte, hogy a magyar különleges egységek szakmai továbbképzésen vesznek részt.
A közlemény szerint a magyar belügyminisztérium Terrorellenes Központjának rendőrei hivatalos látogatáson tartózkodnak a Szerb Köztársaság Belügyminisztériumánál Banja Lukában. A Zalužaniban található kiképzőközpontban gyakorlatokat és képzéseket hajtanak végre a Szerb Köztársaság belügyminisztériumának Különleges Terrorellenes Egységével közösen.

Szakmai továbbképzés érzékeny időkben (Forrás: boszniai szerb belügyminisztérium)
A hivatalos közlemény szerint a képzés célja a rendőrségi állomány továbbképzése az RS területén.
– A képzések a következő témákra összpontosítanak: orvosi tréning, harci taktika zárt térben, a szolgálati kutyavezetők tapasztalatainak megosztása, valamint a gépesített egységek reagálása taktikai helyzetekben. Mindezek a terrorizmus elleni harcra és az ezzel kapcsolatos bűnözés kezelésére irányulnak
– olvasható a Szerb Köztársaság belügyminisztériumának közleményében.
A közlemény hozzáteszi, hogy ezek a tevékenységek a következő napokban is folytatódnak a Szerb Köztársaság több helyszínén, azzal a céllal, hogy elősegítsék a rendőri állomány szakmai továbbképzését és a tapasztalatcserét a Szerb Köztársaság és Magyarország rendőrei között.
A bosnyák politikusok reakciója
Ramiz Salkić (Demokratikus Akció Pártja, SDA), a boszniai szerb parlament bosnyák tagja felszólította az országos biztonsági szolgálatokat, mindenek előtt az OSA-t, a központi Hírszerző és Biztonsági Szolgálatot (Obavjestajna i Sigurnosna Agencija, OSA), de más szerveket is, hogy tisztázzák a magyar rendőrök jelenlétének valódi célját.
– Dodik azt állítja, hogy 300 magyar különleges egység gyakorlatozik az RS rendőri különleges alakulataival. Kérem az illetékes szerveket, hogy adjanak tájékoztatást ennek valódiságáról és az ilyen gyakorlatok pontos természetéről
– jelentette ki Salkić, akinek a felvetése rávilágít a helyzet érzékenységére: hogyan lehetséges, hogy ekkora számú külföldi rendőr tartózkodik az országban anélkül, hogy a nyilvánosságot hivatalosan értesítették volna?
Dodik korábban sejtelmesen azt mondta, hogy erős megállapodásai vannak Orbánnal, „amiről nem beszélhet”.
A fejlemények tükrében világossá válik, hogy Dodik és Orbán kapcsolata egyre szorosabb, és a magyar kormány aktív jelenlétet vállal a boszniai szerb politikai térben, a magyar terrorelhárító egységek jelenléte pedig tovább növeli a politikai feszültséget Bosznia-Hercegovinában.
A magyar álláspont
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár az X platformon délután közölte, hogy a magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) egy 70 fős egységet küldött a boszniai Boszniai Szerb Köztársaságba kiképzési misszióra a nemzetközi rendőrségi együttműködés keretében kötött kétoldalú megállapodás részeként.
A két ország különleges műveleti erői közötti együttműködés 2023-ban kezdődött, a jelenlegi kiképzési program részleteit – beleértve a tartalmat, a helyszínt és az ütemezést – 2024-ben véglegesítették a TEK vezetői és a Republika Srpska különleges rendőri erői.
A közös kiképzés célja a különleges műveleti képességek fejlesztése. Az egység péntekig marad a helyszínen, de a megállapodás értelmében a kiképzés idén ősszel Magyarországon folytatódik.

- Bosznia3 nap telt el azóta
Kísérlet Dodik letartóztatására, vér nélkül nem fog menni
- Szerbia7 nap telt el azóta
Az Egyetem az Informer TV ellen: harc a becsületes sajtóért
- Szerbia5 nap telt el azóta
Pásztor szerint jó irányba változik a helyzet Szerbiában
- Szerbia4 nap telt el azóta
Porfirije: a szerb ortodoxia helye az Orosz Világban van