Szlovénia
A hidegháború óta lezajlott fogolycserében Szlovénia is érintett volt, Kara-Murza is szabadult
Vlagyimir Putyin hatalmas csokorral várta a Szlovénia által szabadon engedett “kvázi argentin Mata Harit”, közben szabadult két olyan orosz aktivista is, akit korábban a szerbek jelentett fel az oroszoknál, amiért a jelenleg éppen az orosz és szerb világ összekötésén tüsténkedő helyettes miniszterelnök, Aleksandar Vulin több orosz plecsnit is kapott
Augusztus 1-jén a hidegháború vége óta a legnagyobb fogolycserére került sor. A repülőgépek nyugatról Ankarába, Ankarából északra, az 1800 kilométerre lévő Moszkvába, majd vissza nyugatra repültek. A gépek az éjszaka közepén érkeztek Moszkvába és Marylandbe is. A moszkvai vörös szőnyegen Putyin elnöktől nagy csokrot kapó utas miatt az esemény Szlovénia számára is óriási jelentőséggel bírt. A fogolycsere Szlovéniában egybeesett azzal a belpolitikai vitával, hogy Szlovénia miként pozícionálja magát az új globális politikai konfigurációban: kövesse-e Orbán Viktort, aki állítólag egyedül tartja fenn a párbeszédet Kelet és Nyugat között és dolgozik a békéért Ukrajnában, vagy maradjon meg az EU- és NATO-tagok többségének álláspontjánál. Szabadult Vlagyimir Kara-Murza is, akit korábban Aleksandar Vulin jelentett fel az oroszoknál, amiért a jelenleg éppen az orosz és szerb világ összekötésén tüsténkedő helyettes miniszterelnök több orosz plecsnit is kapott.
A “szlovén bagoly” jól látta
A BALK-on 2023 elején számoltunk be arról, hogy a “szlovén bagoly” orosz kémfészekre bukkant Ljubljanában, és mi sem bizonyítja jobban, hogy a szlovénok akkori feltételezése helytállónak volt, Vlagyimir Putyin ugyanis virággal fogadta a repülőtéren Anna Valerjevna Dulcevát, aki férjével együtt épült be a szlovén társadalomba, amelyben alternatív életet éltek.
Argentin házaspárnak adták ki magukat, egy pasztellszínű házban látszólag átlagos külvárosi életet éltek Ljubljanában, egy fehér Kia Ceed szedánnal jártak, mindig időben fizették az adót, és soha nem kaptak még egy parkolási bírságot sem.
Kapcsolódó cikk
Maria Rosa Mayer Muños egy online művészeti galériát vezetett, és azt mondta az ismerőseinek, hogy azért hagyta el Argentínát, mert Buenos Airesben egy fegyveres banda kirabolta a piros lámpánál. Férje, Ludwig Gisch egy informatikai startupot működtetett, miközben senki sem ismerte az igazi identitásukat.
A szomszédok a középosztálybeli Črnuče városrészben “normális” és “csendes” emberekként jellemezték a férjet és a feleséget, akik látszólag világpolgárok voltak: a barátaikkal angolról és németről spanyolra váltottak, a fiukat és a lányukat brit nemzetközi iskolába járatták.
A szlovén a Primožičeva utca 35. szám alatt élő családdal kapcsolatban azonban szinte minden gondosan felépített hazugság volt. Gisch valódi neve Artem Viktorovics Dulcev, aki az orosz Baskíria Autonóm Köztársaságban született, és az orosz külföldi hírszerző szolgálat, az SVR elit tisztje volt.
A házaspár számítógépeibe olyan hardver került beépítésre a moszkvai kapcsolattartókkal történő biztonságos kommunikációra, amely annyira titkosított volt, hogy sem a szlovén, sem az amerikai technikusok nem tudták feltörni, miközben a hűtőszekrényükben egy titkos rekeszben több százezer eurót tartottak ropogós bankjegyekben.
A Wall Street Journal – amely nemrég terjedelmes cikket szentelt nekik – azt írja, hogy a szlovén hatóságok szerint az argentin, valójában azonban orosz pár “illegális” és mélyen beépülő ügynökként működött, és két kulcsfontosságú fogaskeréknek számítottak Vlagyimir Putyin nyugatellenes háborújában – ha ez nem lett volna így, akkor az orosz elnök aligha fogadta volna virággal a magát argentin állampolgárnak kiadó Dulcevát.
A WSJ szerint a kvázi argentin pár azért választotta bázisának a mindössze kétmilliós Szlovéniát, mert onnan könnyen el tudtak jutni a közeli Olaszországba, Horvátországba és szinte bárhova Európában, hogy parancsokat továbbítsanak az ott működő forrásoknak Moszkvából.
A WSJ szerint a tavakkal és hegyekkel teli, bukolikus alpesi ország – és Melania Trump szülőföldje – tökéletes választás volt a műveletek végrehajtására, mivel Európa nagy részén vízummentesen lehetett utazni, vagyis nem kellett használniuk az argentin útlevelet, a kémelhárítás kapacitása pedig korlátozott volt.
Ugyanakkor – állítólag – két gyereküket is kiképezték arra, hogy egy nap anyukát és apukát elfoghatják.
Orosz oldalon orosz foglyok is szabadultak
A másik oldalon több ismert személyiség is szabadult, az amerikaiak hősnek kijáró fogadtatásban részesítették Evan Gershkovichet, a Wall Street Journal tudósítóját, akit az oroszok 2023-ban bebörtönöztek és idén júliusban 16 évre ítéltek kémkedés vádjával.
Gershkovich, aki Marylandben másodikként lépett le a szabadon engedett foglyokat szállító repülőgépről, széttárta karjait, hogy megölelje Kamala Harrist, bár nem hozott neki virágot Moszkvából, miközben Biden egy másik szabadon bocsátott fogoly, a volt tengerészgyalogos Paul Whelan családjával beszélgetett, aki elsőként szállt le a gépről.
Whelan tisztelgett Biden előtt, és azt kérdezte: “Hogy van, uram?”. Biden levette a zászlós kitűzőt a hajtókájáról, és Whelan ruhájára tűzte.
Szabadulhatott az orosz börtönökből három orosz disszidens is, a BALK olvasói számára közülük a legismertebb Vlagyimir Kara-Murza, Pulitzer-díjas újságíró, a Washington Post cikkírója, akit Aleksandar Vulin szerb “Jolly Joker miniszter” nyomott fel az oroszoknál, erről már sokat írtunk, ezért most nem mélyednénk részletekbe.
Annyit viszont érdemes elmondani, hogy Vulin “áldásos tevékenységének” köszönhetően Kara-Murza huszonöt évet kapott, az oroszok jól felverték az árát, lehet, hogy éppen a fogolycserére készülve.
Az orosz disszidens és újságíró szabadulása után annyit mondott, hogy ő már fel volt készülve arra, hogy az orosz börtönökben pusztul el, ami nem éppen egy kívánatos perspektíva senki számára sem.
Kara-Murza Bonnban jelent meg az újságírók előtt két másik ismert orosz ellenzéki politikus, Ilja Valerjevics Jasin és Andrej Pivovarov társaságában, az utóbbinak a nevével szintén lehetett már találkozni a BALK-on, mert róla is a szerbek gyűjtöttek adatokat, egy orosz, értsd Putyin-ellenes belgrádi tüntetéssel kapcsolatban, ami miatt otthon szerény négy évet kapott.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten