Magyarország
Az orosz propaganda egyre nyomja be Szerbiát a BRICS-be, hol van itt Magyarország?
Az utóbbi egy hónapban szinte nem múlik el nap, hogy az orosz Szputnyik hírügynökség belgrádi fiókvállalata ne foglalkozna a BRICS-szel, és hetente egyszer-kétszer ne vetné fel, hogy Szerbia számára is ez a társulás jelenti a jövőt. A szerb elnök ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy még akkor sem kíván letérni az európai útról, ha nem lát esélyt az uniós csatlakozásra, vagyis nem ő fogja bevezetni Szerbiát a BRICS-be, bár a vučići nyilatkozatoknak nem mindig lehet hitelt adni.
Egyre gyakrabban felvetődik
Miután a Szputnyik nem a legolvasottabb hírportál Szerbiában, ennek a kérdésnek a latolgatása talán nem is lenne túlontúl érdekfeszítő, ám miután ez a hírszolgálat Oroszország, és még inkább a Kreml szócsövének számít, mégsem mehetünk el szó nélkül a jelenség mellett.
Az ezzel kapcsolatos legfontosabb cikk – a mellékelt egy órás videóval – június 24-én jelent meg a Szputnyik hasábjain még a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum előtt, amely iránt a Szputnyik szerint hatalmas volt az érdeklődés az erős oroszellenes szankciók ellenére, mert hogy a világot egyre inkább behálózzák azok a szervezetek, amelyekben nincs jelen az Egyesült Államok.
Ezt egy félrecsúszott szerb politikus, Branko Pavlović azzal indokolta, hogy Kína, Oroszország és India gazdaságának technológiai képessége szinte szükségtelenné teszi a Nyugatot, amit azzal támasztott alá, hogy a BRICS fejlesztési bankjának tőkeállomány három év alatt két-három milliárd dollárról 30 milliárd dollárra ugrott.
Ne tévesszen meg senkit, hogy az oroszok ma még dollárban számolnak, egy másik szputnyikos cikk szerint az amerikai dollár használatának visszaszorítása már régóta foglalkoztatja a szóban forgó társulást, és ezzel kapcsolatban felmerült a közös valuta létrehozásának lehetősége, bár ez nem egyszerű kérdés, viszont az orosz finanszírozású szerbiai portálon szól róla egy újabb egy órás videó.
A Szputnyik arról is beszámol, hogy a francia elnök is a BRICS felé igyekszik, aminek beszédes jele, hogy állítólag Emmanuel Macron is szeretne részt venni a BRICS közelgő augusztusi csúcstalálkozóján, amelyet Dél-Afrikában rendeznek meg attól függetlenül, hogy a Dél-afrikai Köztársaság tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), így köteles lenne letartóztatni Vlagyimir Putyin orosz elnököt, ha az személyesen megjelenik az eseményen.
Erről újabb két órányi, agymosás jellegű videóanyag szól, így már négy órás képanyagnál tartunk, amelyet a Szputnyik a szerb kormányközeli Novostival közösen gyártott le, ami kétféleképpen magyarázható: ez vagy nincs ellenére a szerb vezetésnek, vagy pedig a Novosti rosszhírű főszerkesztője, Milorad Vučelić némileg eltérő álláspontot képvisel, mint a legfelsőbb szerb vezetés.
Majd húsz év múlva
Az orosz sajtó, nemcsak a Szputnyik, hanem az angol nyelvű orosz propagandagépezet is, ezekben a napokban számolt be arról, hogy egy újabb ország, Etiópia szeretne csatlakozni a BRICS-hez. Afrika és a világ szegényebb fertályához tartozó Etiópiáról van szó, amelynek viszont van százmillió lakosa.
A szerb elnök is azt számolgatta nemrégiben, hogy hányan is lesznek a BRICS-ben, ha az általa felsorolt országok is betagosodnak, elmondása szerint ugyanis Argentína, Irán, Indonézia, Törökország, Szaúd-Arábia, Nigéria, Banglades, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom is érdekelt abban, hogy csatlakozzanak ehhez a gazdasági blokkhoz, viszont Szerbiát egyelőre nem sorolta a BRICS ajtaján kopogtató országok közé.
A szerb elnök rámutatott, hogy a BRICS-országok lakossága most 3,2 milliárd fő, míg az egész Nyugat, beleértve a NATO-tagállamokat is, mindössze 950 millió lakost számlál, így az előbb felsorolt országok felvételével a világ politikai térképe “drámaian megváltozik”, főleg ha a BRICS-nek sikerül rendeznie a belső ellentéteket, és szorosabbra fűznie az egymás közötti kapcsolatokat.
Vučić mindezt egy “nemzeti sajtótájékoztató” alkalmával mondta, és a helyzetet latolgatva hozzátette, hogy a jövő nagy kérdése lehet Szerbia számára is a választás az Európai Unió és a BRICS között, ám amíg ő lesz az ország elnöke, vagyis az elkövetkező szűk négy évben, Szerbia az európai úton marad.
A szerb elnök azonban ennek ellenére nem fűzött nagy reményeket az uniós tagsághoz, és szinte nyilvánvalónak tartotta, hogy Szerbia nem lesz az Európai Unió tagja, merthogy az EU nem kívánja felvenni hazáját a tagországok közé.
Vučić arról nem nyilatkozott, hogy mi lesz tizenöt vagy húsz év múlva, de hozzátette, hogy akkortájt történelmi és gazdasági értelemben egyaránt állhatnak másképp a dolgok, még akkor is, hogy ha ez a jelen pillanatban nem úgy néz ki.
Hol van itt Magyarország?
Az oroszok tehát erősen dolgoznak azon, hogy Szerbiát ebbe az irányba, mármint a BRICS-tagság felé mozdítsák el. A TASS például az említett sajtótájékoztatóról szóló tudósítását azzal a címmel hozta le, hogy a szerb elnök szerint Szerbiának a jövőben választania kell az Európai Unió és a BRICS között.
A szintén orosz gondozású, de angol nyelven megjelenő TV BRICS nemzetközi médiacsoport azt a címet adta a cikkének, hogy a szerb elnök szerint a BRICS nagy lehetőségeket rejt magában, vagyis a jelek arra utalnak, hogy a BRICS, vagy legalábbis Oroszország részéről van fogadókészség Szerbia irányában, még akkor is, ha a jelen pillanatban nem a bővítés a fő cél.
Ivan Tyimofejev, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának (RIAC) vezetője a Lenta.ru-nak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy a BRICS fő feladata nem az új tagok keresése, hanem a csoporton belüli interakció kialakítása, ezért még korai arról beszélni, hogy mely országok csatlakozhatnak a BRICS-hez, bár egy másik orosz illetékes szerint Moszkva támogatja Egyiptom felvételét.
Tyimofejev szerint természetesen felvetődik Szerbia csatlakozásának lehetősége is, de más európai ország nem nagyon jöhet számításba, mert az európai országok ellenséges magatartást tanúsítanak Oroszországgal szemben.
Kapcsolódó cikk
GEOPOLITIKAI ÁTRENDEZŐDÉS: Láttunk mi már karón gorillát, azaz a BALK és a nagyvilág
Miután Magyarországon a sok Brüsszel elleni nyilatkozat hatására csökken az Európai Unió iránti szimpátia, felvetődik a kérdés, hogy a magyar vezetés esetleg a “keleti nyitás” farvizén evezve gondolkodhat-e más megoldásban, esetleg a BRICS-hez való csatlakozásban.
A másik kérdés viszont az, hogy a BRICS-ben akarják-e Magyarország belépését, mert az említett Tyimofejev-interjúan ez is felmerült, és bármilyen meglepő, nem volt túl pozitív a válasz, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának vezetője szerint ugyanis Magyarország “mélyen integrálódott az Európai Unióba és a NATO-ba, ezért nehéz lenne becsatlakoznia a BRICS-be”.
Ennek alapján nagyon leegyszerűsítve a kérdést azt mondhatnánk, hogy ha egyszer esetleg az Európai Unióban már nem kellünk, a BRICS kapui sem állnak tárva nyitva előttünk.
Viszont tegyük hozzá, hogy a szóban forgó interjúban Tyimofejev Magyarországgal kapcsolatban megjegyezte, hogy “bármi megtörténhet”, vagyis maradt egy kis rés, ha netalán Budapesten valakinek a nem éppen pozitív történelmi tapasztalatok ellenére lenne gusztusa ismét Moszkva karjaiba vetni magát.
Horvátország
TARTALÉKSZAVAZATOK: Mire jók a külhoni voksok a parlamenti választásokon?
A horvát választási rendszer, illetve az ezzel járó manipulációk, nagyon érdekes olvasmánynak számítanak azon kevesek számára, akiket érdekel az ilyesmi, de maradjunk annyiban, hogy nem a külhoni horvátok döntik el, hogy ki nyeri meg a választásokat, a legjobb esetben hozzá tudnak segíteni a kedvező kimenetelhez, de ez minden. Ha az országon belül olyan a hangulat, hogy a választók meg akarják büntetni az aktuális kormánypártot, akkor ez be is következik
Miután időközben kiderült, hogy a híresztelések ellenére a külhoni magyarok mégsem eszik el a vajas kenyeret az anyaországiak elől, most úgy tűnik, hogy az idegenbe szakadt nemzetrészek a Fidesz ad infinitum uralmát fogják bebiztosítani. Legalábbis olyan hírek kaptak szárnyra Magyarisztánban, hogy a Fidesz a határon túli egyéni választókörzetek kialakításának lehetőségét vizsgálja. Horvátországban élő, szarvas-patás, diszkréten kénköves, külhoni magyarként arra szeretném kérni az otthoniakat, hogy ne tessenek már megint lapos pillantásokat vetni ránk. Per egy, a kását nem eszik olyan forrón, ahogy főzik, és per kettő, a konkrét tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a külhoni voksok közel sem számítanak varázsvesszőnek a választások során.
Forró kása, et cetera
Horvátországban például már időtlen idők óta létezik a XI. választókerület, amely a külhoni horvátok voksait egyesíti Mosztártól Melbourne-ig, Szabadkától San Franciscóig. Az 1999-ben bevezetett újítást még dr. Franjo Tuđman, „a nemzet atyja“ erősítette meg elnöki nyilatkozattal, és azóta is létezik.
Időnként az ellenzék hangoskodik a Horvát Demokratikus Közösség (Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) „tartalékszavazatai“ miatt, de mint ezt a gyakorlat megmutatta, a választásokat meg lehet nyerni, illetve el lehet veszíteni a külhoni szavazatok ellenére is. A legutóbbi parlamenti választásokon a messzihorvátok három HDZ-s képviselőt választottak be a parlamentbe.
A horvát parlamentnek (Szábor) legalább 100, legfeljebb 160 képviselője van, akiket közvetlen és egyenlő választójog alapján, titkos szavazással, négyéves időtartamra választanak. 140 képviselőt választókerületenként választanak, 3 hely a diaszpórát – külhoni horvátokat illeti, nyolc hely pedig nemzeti kisebbségeket – köztük a magyarokat is.
Bár elméletileg a külhoni horvátok meghatározó tényezők lehetnének a választásokon, mivel kb. 4,5 millió horvát él külföldön, gyakorlatilag több, mint az anyaországban, ez azonban gyakorlatban egészen másként fest.
Elsősorban messzihorvátok töredéke veszi a fáradtságot, hogy bejelentkezzen a szavazók listájára, ismét csak a legutóbbi választások adatai szerint idén 222 ezer személy jelentkezett be.
A külhoni választások lebonyolítása problémás, elsősorban azért, mert csak a nagykövetségeken és a konzulátusokon lehet szavazni, azaz 47 országban 124 helyen, és ilyenkor általában hatalmas tumultus van mindenfelé. Nem fontos, de érdekes, hogy a legtöbb szavazó a környező országokban és Németországban volt.
A külhoniak hatása a horvát választásokra
A külhoni horvátok szavazatai azonban sokban befolyásolni tudják a mindenkori horvátországi választásokat, de nem a XI. szavazókerület „rezervátumának” köszönhetően, hanem a nagy számú bosznia-hercegovinai, horvát állampolgársággal is bíró horvát nemzetiségű egyének jóvoltából.
Ezek zöme ugyanis Horvátországban is be van jelentve, egészségügyi biztosítás, stb. miatt, és a határ menti megyékben Szlavóniától Dalmáciáig jelentős mértékben elő tudják segíteni a jellemzően HDZ-s győzelmet.
Ez a javarészt fiktív „kétlaki” életmód időnként megismétlődő vitákat robbant ki, és esetenként a belügy tisztogatásba kezd, kiszállva azokra a helyekre, ahová tizen- sőt huszonvalahány egyén is be van jelentve.
Ezek az akciók általában nem vezetnek tartós eredményre, mert a tettesek egyszerűen bejelentkeznek máshová, és minden marad, ahogy volt.
Régebben a hercegovinai horvátok meglehetősen népszerűtlenek voltak az országban, mert ügyeskedéseikkel, szoros összetartásukkal elverték a harmatot a hagyományos klánok elől – dalmaták, zagorjeiek, szlavónok, líkaiak -, de azóta helyreállt az egyensúly, már évek óta nem hallani ingerült felhangokat a „kamenjarok (a köves vidékről származó emberek) ellen.
Kapcsolódó cikk
Jól bevált módszer, megint VMSZ-közeli aktivisták hordják a levélszavazatokat Vajdaságban
A horvát választási rendszer, illetve az ezzel való manipulációk, nagyon érdekes olvasmánynak számítanak azon kevesek számára, akiket érdekel az ilyesmi, de maradjunk annyiban, hogy nem a külhoni horvátok döntik el, hogy ki nyeri meg a választásokat, a legjobb esetben hozzá tudnak segíteni a kedvező kimenetelhez, de ez minden.
Ha az országon belül olyan a hangulat, hogy a polgárok meg akarják büntetni az aktuális kormánypártot, akkor ez be is következik, hiába szavaznak Új-Zélandon a HDZ-re.
Plenković harmadik megbízatási ideje is úgy jött össze, hogy ezt-azt azért jól csinált, és akárcsak Magyarországon, a választó testület nagyobbik része elégedett volt a kormány működésével.
Nem segített sem a milanovići sokkterápia, sem a lagymatag ellenzéki összefogás, de még a Hazafias Mozgalom „lázadása” sem. Maradt a HDZ, amely aztán az EU-s választásokon újrázott. Most már a teljes elégedettséghez a köztársasági elnökválasztás megnyerése hiányzik. De ez sem a külhoni horvátok szavazatain fog múlni.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból