Bosznia
Jelentősen visszaestek a külföldi befektetések Bosznia-Hercegovinában

A külföldi befektetések érkezését hátráltatja a politikai instabilitás, a rossz szabályozás, a munkaerő iránti igényeknek nem megfelelő oktatás, a munkaerő kiáramlása, valamint az ösztönző intézkedések és a jogi védelem hiánya. Viszont az elvándorlás és minden fent említett hátrány ellenére magas a munkanélküliségi ráta, ami viszont „talán” vonzó lehet.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Negyedével csökkentek a külföldi befektetések
Az elmúlt év első kilenc hónapjában a Bosznia- Hercegovinába érkező külföldi befektetések összege 840,8 millió konvertibilis márka, azaz 429,9 millió euró volt, ami 26,6 százalékkal kevesebb a 2021-es év azonos időszakához képest.
Az ezt megelőző évben, vagyis 2021-ben Bosznia- Hercegovinában a közvetlen külföldi befektetések 32%-kal magasabbak volt, mint egy esztendővel korábban, ami az előző tizenhárom év legmagasabb értéke volt.

A reális GDP növekedése/csökkenése Bosznia- Hercegovinában 2021-ig (Forrás: BH Nemzeti Bank)
A bosznia-hercegovinai nemzeti bank adatai szerint a legnagyobb érdeklődést a megújuló energiaforrások, a turizmus, az ingatlanbefektetések és a fémfeldolgozó ipar iránt nyilvánult meg, az utóbbi esetében kiemelt helyen az autóipar szerepelt.
Hivatalos közlés szerint rendszeres az érdeklődés a befektetési lehetőségek iránt, amelyek főleg a megújuló energiaforrásokkal, a turizmussal, az ingatlanokkal és a fémfeldolgozó iparral kapcsolatosak.
– Azt tapasztaljuk, hogy a pandémia előtt a bosznia-hercegovinai ingatlanbefektetési trend dinamikus volt, különösen az arab országokból érkező befektetések esetében. Az ingatlan-szektor továbbra is vonzó, és új befektetéseket vonz

Külföldi befektetések Bosznia- Hercegovinában: munkaerő van bőven (Forrás: Fipa)
– közölte a külföldi befektetéseket támogató bosznia-hercegovinai ügynökség, FIPA (Agencija za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini), amely szerint az észak-európai országokból és Kínából érkező befektetők is növekvő érdeklődést mutatnak a megújuló energiaforrások iránt.
A FIPA képviselői kapcsolatban vannak velük, és már folynak a projektek megvalósítására irányuló tevékenységek, vagyis megpróbálják nekik elmagyarázni, hogy miért érdemes Bosznia- Hercegovinába vinni a külföldi tőkét.
Hasonlóan az ottani nemzeti bank véleményhez képest az említett ügynökség szerint szintén kiemelt szektorokként kezeli az „IT-ipart”, de a nehézipar és a turizmus is fókuszban van, ezek a szektorok képesek nagyobb külföldi befektetéseket magukhoz vonzani.
A pandémia és a háború hatása
Európai cégek is érdeklődnek a nyugat-balkáni terület iránt a pandémia utáni időszakban a „reshoring” (gyártás visszatelepítése), a „near-shoring” (egy közelebbi országba telepítése) és az „onshoring” (az üzleti folyamatok és a beszállítók áthelyezése a telephelyhez közelebbi országokba) miatt.
Az ügynökség szerint mindez lehetőséget jelent Bosznia- Hercegovina számára, hogy kihasználja az európai piaci folyamatokat, és befogadja azokat a nyugat-európai cégeket, amelyeknek ázsiai termelő üzemeik vannak, illetve amelyeknek ilyen üzemeik voltak Ukrajnában és Oroszországban.
Tehát bizonyos értelemben az ukrajnai háború „új lehetőséget” kínál a nyugat-balkáni országok számára gazdasági téren, viszont a külföldi befektetések érkezését gátolhatja a gazdasági tevékenységek mozgásának világméretű bizonytalansága, az infláció, az energiahordozók árának növekedése, az ukrajnai háború, a kereskedelem csökkenése és az általános bizalomvesztés.
A ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD) adatai szerint Bosznia- Hercegovina a 2021 végén regisztrált külföldi direkt befektetések alapján a nyugat-balkáni országok csoportjában a harmadik helyen áll Szerbia és Albánia mögött, a régió országai között viszont csak ötödik, ha figyelembe vesszük Horvátországot és Szlovéniát is.
A sorrend a következő a külföldi befektetése terén a régióban a 2021-es decemberi adatok szerint: Szerbia, Horvátország és Szlovénia került fel a dobogóra, őket igencsak leszakadva következik Albánia, Bosznia- Hercegovina Észak- Macedónia és Montenegró, Koszovó nem szerepel a forrásként szereplő ENSZ-listán, nagy valószínűséggel azért, mert nem tagja a Világszervezetnek.
A FIPA szerint a külföldi befektetők leginkább az építési engedélyek, használati engedélyek és városrendezési engedélyek nehéz beszerzése, a bíróságok lassúsága, a követelések kifizetésével kapcsolatos hosszú folyamatok, az adószám kiadásának vontatott folyamata és a kiszámíthatatlan parafiskális adók (például a társadalombiztosítás) miatt panaszkodnak.
Az ügynökség ezzel kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy a külföldi befektetések nem jönnek létre egy éjszaka alatt, ugyanakkor beismeri, hogy Bosznia- Hercegovinának meg kell teremtenie a kedvező és vonzó körülményeket a külföldi és belföldi befektetők számára, és ebben az esetben a befektetések nem maradnak el.
Talán.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot