Bosznia
SZERB NEMZETI IGAZOLVÁNY: Dodik össz-szerb nemzeti igazolvány bevezetését javasolja
Össz-szerb nemzeti igazolvány bevezetését javasolja a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagja. Az elképzelés szerint a dokumentumot egyelőre csak Bosznia- Hercegovinában és Szerbiában vezetnék be, de a “magyar igazolvány” példájára hozzák létre, akkor az összes külföldön élő szerb területre vonatkozhat, mint a nemzeti összetartozás szimbóluma.
A nemzeti igazolvány
Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagja felvetette a “szerb nemzeti igazolvány” létrehozását a boszniai Szerb Köztársaság és Szerbia állampolgárai számára.
– Kezdeményezem, hogy a boszniai Szerb Köztársaság és Szerbia hozzon létre nemzeti azonosító kártyát minden olyan emberünk számára, aki bármilyen módon azonosul a Boszniai Szerb Köztársasággal, hogy honfitársainknak minősüljenek, és minden lehetséges joggal rendelkezzenek az oktatáshoz, az egészségügyhöz, valamint cégek és objektumok létesítéséhez
– írta Dodik a Twitteren, de egyelőre nem pontosította a kezdeményezést. A bejelentés azzal hozható összefüggésbe, hogy október 2-án általános választásokat tartanak Bosznia- Hercegovinában, ahol hamarosan teljes gőzzel beindul a választási kampány, értsd: a politikai sárdobálás. A boszniai szerbek vezető politikusa annyit viszont még hozzátett, hogy a szerb nemzeti igazolvány “erősíteni fogja az összetartozást”.
Kapcsolódó cikk
A bosnyák média a bejelentéssel kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy Szerbiában az utóbbi időben a “szerb világ” megteremtésére vonatkozó elképzelések váltották fel Nagy- Szerbia létrehozásának “eszméjét és gondolatát”.
A szarajevói Klix bosnyák liberális hírportál szerint ezek az elképzelések megrémisztik a régió többi lakóját, mert mindenki attól tart, hogy a “nacionalizmus belgrádi újjáéledése” veszélyeztetheti a térség biztonságát és stabilitását, és akadályozza a polgári társadalom létrejöttét.
Putyinhoz készül
A boszniai szerbek vezetője közben Vlagyimir Putyinhoz készül, és legutóbbi megszólása alkalmával ezzel kapcsolatban főleg a boszniai gázvezeték megépítéséről beszélt, mondván, hogy azt a projektet “senki sem állítja meg”.
Dodik legutóbb június 17-e és 18-a fordulóján – éjszakai műszakban – találkozott az orosz elnökkel, azt megelőzően pedig tavaly decemberben, vagyis az utóbbi egy évben ez lesz a harmadik alkalom, amikor Dodik “lábhoz megy” Putyinnak.
A két politikust a legutóbbi találkozó alkalmával nem választotta el a “megalázóan hosszú asztal”, mindössze egy alacsony dohányzóasztal volt közöttük, díszletként pedig az orosz zászló mellett Bosznia- Hercegovina zászlaját használták, holott Dodik a találkozón legfőképp a boszniai szerbeket képviselte.
Kapcsolódó cikk
ÉJSZAKAI MŰSZAK: Az orosz elnök mégis találkozott Dodikkal, sőt…
Miután a boszniai szerb vezető tájékoztatta Putyint arról, hogy október 2-án általános választásokat tartanak Bosznia- Hercegovinában, az orosz elnök azonnal újabb, szeptemberi látogatásra hívta meg vendégét, hogy együtt tekintsék át a projektekben történt előrelépéseket, ami eléggé félre nem érthető módon a bosznia-hercegovinai választásokba történő beavatkozást jelenti, hiszen mi történhetett két-három hónap alatt, főleg miután nyári időszakról van szó.
Putyin és Dodik akkor megállapodott egy gázvezeték és két gázüzemű erőmű építéséről a boszniai Szerb köztársaság területén.
A boszniai szerb elnökségi tag szerint a mostani találkozó alkalmat ad arra, hogy Putyinnal együtt elemezzék ki a néhány hónappal ezelőtti találkozó óta elért, illetve el nem ért eredményeket/eredménytelenségeket, Dodik ugyanis olyasmiről nem tud beszámolni Putyinnak, hogy bármiféle előrelépés történt volna, miután a bosznia-hercegovinai elnökségben nincs túl nagy érdeklődés a szerb projektek iránt, merthogy megfogalmazása szerint “a gyűlölet sokkal nagyobb, mint bármely ráció”.
– Mi nem akasztottunk meg egyetlen projektet sem a (horvát-bosnyák) Föderációban, miközben a Föderáció ilyen vagy olyan módon megakadályoz minden szerb projektet
– jelentette ki a boszniai szerbek vezetője, aki a számukra fontos beruházásnak közé sorolta a trebinjei repülőteret, amelyet Szerbia finanszírozna, valamint egy vízerőmű és a szóban forgó gázvezeték megépítését.
Dodik ezzel kapcsolatban fogalmazott, hogy “senki sem állítja meg” ezeket a szerb projekteket, merthogy “viszonzásul” boszniai szerb részről ezentúl egyetlen föderációs beruházást sem enged(nek) át, amíg a fent említett szerb projektek nem kapnak zöld fényt.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Macedónia7 nap telt el azóta
Albánia és Észak-Macedónia európai útjai elválnak, Várhelyi egy látnok
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását