A horvát köztársasági elnök ismét magára irányította a rivaldafényt, merthogy leszedte a keresztvizet Andrej Plenković miniszterelnökről és Gordan Grlić Radman külügyminiszterről, aki nem az ő várakozásainak megfelelően szerepelt Brüsszelben. Zoran Milanović nem tudott napirendre térni a felett, hogy Ukrajna és Moldova uniós tagjelölti státust kapott, szemben Bosznia-Hercegovinával, amelynek megint nem osztottak lapot.
Tiráda és személyeskedés
A horvát elnök azzal köszönt be, hogy “Plenković áruló”, ami pedig történt, az nem más, mint politikai tragédia, “Horvátország szégyene”. Zoki Bond a továbbiakban kifejtette, hogy “hideg, cinikus, szadista árulásról van szó, amikor a szenvedőket azzal hitegetik, hogy segítenek nekik.”
Ez tiszta cinizmus. Mikor kapja meg Bosznia-Hercegovina a tagjelölti státuszt? Amikor mindent teljesít, de soha nem fog mindent teljesíteni, mert ez Bosznia-Hercegovinában egyeseknek nem felel meg
– mondta Bondovics, aki itt kitért arra, hogy a Bosznia-Hercegovina tagjelölti státuszával kapcsolatban Szlovénia által beterjesztett javaslatot egyeztette az új szlovén miniszterelnökkel, akinek a kiállását “úriemberhez méltónak” nevezte, szemben a horvát kormány szégyenletes viselkedésével.
Különösen zokon vette, hogy Gordan Grlić Radman külügyminiszter a horvát közszolgálati televíziónak adott interjújában azzal indokolta meg az EU határozatát, hogy Bosznia-Hercegovina “diszfunkcionális állam”.
Ez az érvelés – itt igazat kell adni Milanovićnak – kissé furcsa, ha vetünk egy tekintetet a két legújabb tagjelölt állam állapotára. A horvát elnök ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ha már az EU “happy hourt” tartott, akkor illendő lett volna, hogy mindenki kedvezményes áron jusson italhoz, vagyis tagjelölti státuszhoz.
A gyepmesterek hercege
Zoki Bond személyeskedésének célkeresztjébe ezúttal a horvát külügyminiszter került, akit a Sesvetski Kraljevec-i gyepmesteri telep hercegének titulált (ezt a felettébb nélkülözhetetlen “gazdasági intézményt” Grlić Radman az édesapjától örökölte).
Ugyanakkor annak a véleményének is hangot adott, hogy ha annak idején ő nem küldte volna Budapestre nagykövetnek Grlić Radmant, akkor a külügyminiszter még mindig a kazánházban lenne. Milanović szerint Grlić Radman nem csak hogy nehezen fejezi ki magát, hanem buta is.
És mi a helyzet Ukrajnával? Ukrajna működőképes állam? Nézzék, örülök, hogy Ukrajna megkapta a tagjelölti státuszt, de Bosznia-Hercegovina még az orosz invázió előtt is Svájc volt Ukrajnához képest
– jegyezte meg a horvát Bond, aki az “igazság bajnoka” a maga mércéi alapján. Milanović végezetül arra is kitért, hogy milyen fogadtatást érdemel a hazatérő horvát miniszterelnök és a külügyminiszter.
Ezeket az embereket paradicsommal kell üdvözölni, amikor hazajönnek, én szégyellem magam, meghalok a szégyentől, és nem kéne
– mondta szinte magánkívüli révületben a horvát elnök.
A kormánypárt reagált
A Horvát Demokrata Közösség a Facebookon közétett bejegyzése szerint mindenki megdöbbent azon, hogy Milanović mekkora kárt okoz Horvátországnak és a bosznia-hercegovinai horvátoknak, elűzi az ország minden szövetségesét, folyamatosan sérteget mindenkit, aki segíthetne Horvátországnak és a horvátoknak Bosznia-Hercegovinában.
Kinek a szolgálatában áll ez az ember, aki kitartóan szégyent hoz Horvátországra, aki elszigeteltségbe taszítja a hazáját?
– tette fel a kérdést a HDZ, amely szerint Milanović éppenséggel saját magát jellemzi, amikor másokat oszt ki.
A horvát kormánypárt szerint az Európai Tanács éppen Andrej Plenković horvát miniszterelnök kezdeményezésére fejezte ki első alkalommal egyértelműen, hogy kész megadni Bosznia-Hercegovina számára a tagjelölti státuszt, és ez a legjobb válasz a pantovčaki kártevő hazugságaira. (A Pantovčak egy utca a horvát főváros egyik előkelő városrészében, ahol a horvát köztársasági elnök rezidenciája található, a horvát közéletben az elnöki hivatal és a köztársasági elnök szinonimájaként használják a Pantovčak szót.)
A Horvát Demokratikus Közösség szerint a köztársasági elnök ismét aláássa a nemzetközi közösség minden erőfeszítését a bosznia-hercegovinai horvátok megsegítésére, hogy megállapodásra jussanak a választási törvény módosításával kapcsolatban.
Lehet, hogy mi jól szórakozunk a horvátországi fejleményeken, a zágrábi vagy spliti utca emberét azonban a legkevésbé sem érdekli ez a belpolitikai pingpong, a vox populi szerint Bosznia-Hercegovina egyébként is jobban jár, ha nem lesz tagja egy ilyen EU-nak, amivé vált az Európai Unió. Hogy mit gondolnak Ukrajnáról és Moldováról az emberek, azt már le sem merem írni.
Lektor nélkül dolgozunk. Ha helyesírási hibát találsz, akkor jelöld ki a szót az egérrel, majd egyszerre nyomd le a következő két billentyűt: Ctrl+Enter. Köszönjük, hogy segítesz jobbá tenni a BALK-ot!

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
