Hadgyakorlat
SZIMULÁTOROK: A NATO még nem áll hadban, de erősen készül rá
Jól kivehető az ukrajnai háború árnyéka, a hadgyakorlatok forgatókönyvének készítésekor már nem használnak „politikai eufemizmusokat”. Nyilvánvaló, hogy az Észak-Macedóniában csütörtökön kezdődő NATO-hadgyakorlatnak mi a célja: a nyugati katonai szervezet ellenőrzi vele a képességeit arra az esetre, ha a Balkánon vagy netalán kicsit keletebbre „valami brutális” elkezdődne.
Az amerikai 173. ejtőernyős brigád május 12-én, csütörtökön kezdi meg a gyakorlatozást az észak-macedóniai Krivolak lőtéren, ahol egy megerősített zászlóaljnyi katonára kiterjedő hadművelet zajlik majd.
Ez a „Swift Response 22” hadgyakorlat nyitánya lesz, amelyen az Egyesült Államok fegyveres erőinek mintegy 4600 tagja vesz részt, akiket észak-macedóniai, brit, olasz, francia, montenegrói, albán és görög katonák támogatnak.
A tervek szerint a nem éppen kisded játszadozásnak tűnő műveletekbe 45 repülőgép és helikopter bevonását tervezik, amelyekről a NATO gyorsreagálású erőinek mintegy 1800 ejtőernyősét is ledobják/bedobják a deszantakció végrehajtásának gyakorlása során.
Egy balkáni biztonsági portál jelentése szerint több mint 700 ejtőernyős amerikai C-130J Hercules repülőgépekről ugrik ki, a szállító repülőgépek mozgását vadászrepülők biztosítják, és védik meg őket az ellenségtől.
A gyakorlat központi helyszíne a macedóniai Krivolak gyakorlótér, amely a macedón hadsereg legnagyobb katonai támaszpontja és a Balkán legnagyobb katonai kiképzési területe, amely háborúhoz közeli körülmények biztosítására „van berendezkedve”. A deszantakció begyakorlása mellett közvetlen légitámogatást is végrehajtanak a NATO-erők.
A hadgyakorlaton részt vesznek a marylandi nemzeti gárda 104. harci osztagának A-10C amerikai támadógépei is, amelyeket az óceánról átrepülve ideiglenesen az ohridi repülőtéren helyeznek el, ami magyarán azt jelenti, hogy jóval közelebb lesznek a „valódi harci övezethez”.
A montenegrói petrovaci repülőtérre közben már megérkeztek a többcélú Black Hawk és a Chinook nehéz szállítóhelikopterek. A britek Apache harci helikopterekkel kapcsolódnak be a hadgyakorlatba. A résztevő egységek május 20-ig maradnak a térségben.
A balkáni „Swift Response 22” hadgyakorlat egy szélesebb körű, azonos nevet viselő nemzetközi gyakorlat része, amelyet idén tavasszal az Északi-sarkvidéken, valamint a balti és a balkáni régiókban tartanak összesen 9000 katona részvételével.
Az egyik észak-macedóniai reptéren a nagyközönség számára május 8-án bemutatót tartottak a NATO képességeinek népszerűsítésére, illetve a „civilek megnyugtatására”.
Hadgyakorlat
POLIGON: Harckocsiban fulladt meg egy altiszt egy szerbiai gyakorlaton, hivatalosan hirtelen rosszullét következtében halt meg
A szerbiai védelmi minisztérium csütörtöki közlése szerint a Pešter-fennsíkon folyó képzés során az egyik harci járműben tartózkodó főtörzsőrmester rosszul lett, és elhunyt. A szerbiai ellenzéki Néppárt alelnöke ugyanakkor azt állítja, hogy a minisztérium nem mond igazat, a katonatiszt ugyanis megfulladt a járműben, amikor beindult a tűzvédelmi rendszer. A Pešter-fennsík Szerbia egyik legneuralgikusabb pontján van, egészen pontosan a Szandzsákban, a koszovói-montenegrói-szerbiai hármashatár környékén.
Hivatalosan rosszul lett
A hivatalos közlemény szerint a Pešter-fennsíkon tartott képzés során rosszul lett Dejan Stojković főtörzsőrmester, aki az egyik páncélozott harci jármű személyzetének tagja volt.
Az altisztet a helyszínen sürgősségi orvosi ellátásban részesítették, majd a szerb hadsereg helikopterével a kraljevói egészségügyi központba szállították, ahol megpróbálták újraéleszteni.
Az orvosok minden erőfeszítésük ellenére nem tudták megmenteni a főtörzsőrmester életét.
A szerb honvédelmi miniszter és a hadsereg vezérkari főnöke részvéttáviratokat küldött az elhunyt katonatiszt családjának.
Az 1982-ben a koszovói Prizrenben született Stojković 2002 óta volt a szerb hadsereg tagja, nős, két gyermek apja.
Az ellenzék szerint megfulladt
Nikola Lakić, az ellenzéki Néppárt alelnöke a Twitteren azzal vádolta meg a szerbiai védelmi minisztériumot, hogy nem mond igazat.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da je stariji vodnik preminuo danas kada mu je pozlilo dok se nalazio u borbenom vozilu.
Lažovi!
Dejan Stojković podoficir, stradao je danas na Pešteru, zbog visoke temperature u vozilu, kada se aktivirao protivpozarni sistem i zagusio ga.
⬇️— Nikola Lakic (@NikolaLaki3) June 24, 2021
– mutatott rá Nikola Lakić, aki még hozzátette, hogy Nebojša Stefanović védelmi minisztér és Milan Mojsilović vezérkari főnök az altiszt családjának küldött táviratban is hazudott.
Az ellenzéki politikus feltételezi, hogy a katonai illetékesek azért hazudtak, mert felvetődik a felelősségük.
A szerb Néppárt alelnöke megkérdezte a vezérkari főnöktől, hogy mikor szervizelték legutóbb a meghibásodott tűzvédelmi rendszert.
– szólította fel a vezérkari főnököt az ellenzéki politikus, aki szerint ilyen esetekben Japánban tábornok lesznek öngyilkosok, de ezt Szerbiában senki sem várja a vezérkari főnöktől.
Bosznia
VESZÉLYES KATONAI JÁTÉKOK: Amerikai hadgyakorlat a Szerb Köztársaságban, ugyanott később a szerbiai hadsereg gyakorlatozhat
Az amerikai hadsereg mindössze 22 kilométerre van a több magyar nevet (Orbászvár, Lukácsbánya) is magáénak tudható Banja Lukától, amely a boszniai Szerb Köztársaság fővárosa. Az amerikai katonák a hadgyakorlatra készülve demonstratívan átvonultak Banja Lukán, majd lőgyakorlatot is tartottak a manjačai katonai poligonon. A kilencvenes években először a Jugoszláv Néphadsereg, majd a boszniai szerbek haláltábort működtettek Manjačaban, amelyet 1992-ben zártak be nemzetközi nyomásra. Innen lehet ismerős a név. Most azonban az amerikai hadsereg, sokak szerint a NATO, furfangos módon gyakorlatozik a boszniai szerbek fellegvárának közvetlen közelében. A hivatalosan május 15-én kezdődött hadgyakorlat június 2-ig tart.
Élő terepasztal
Az „Azonnali válasz 21”, szerbre fordított neve alapján a „Gyors válasz 21” (Brzi odgovor 21/Immediate Response 21) hadgyakorlat a kotinensméretű Defender Europe 21 NATO-hadgyakorlat része, ami már önmagában is problémákat vet fel, mivel Bosznia-Hercegovina nem tagja az Észak-atlanti Szövetségnek, azaz a NATO-nak.
A NATO-t, illetve az amerikai hadsereget azonban az ilyesmi ne zavarja, hiszen Koszovót is bevonták a „Defender Europe 21-be”, pedig annak hivatalosan még hadserege sincs.
Bosznia-Hercegovinában ezt a problémát azzal hidalták át, hogy csak amerikai katonákat küldtek Boszniába, hogy tartsanak közös hadgyakorlatot a bosznia-hercegovinai hadsereggel, amely elvben az egész bosznia-hercegovinai konglomerátum közös hadereje.
Ez teszi lehetővé számára, hogy a szerb enklávé területén is jelen legyen, és legális hadgyakorlatot tartson a partnerországok bevonásával, ezúttal az Egyesül Államokkal.
Az amerikaiaknak ez a kiskapu pedig jól jött, hogy erőt demonstráljanak, és látványosan, nem az éj leple alatt, átvonuljanak a boszniai szerb fővároson, Banja Lukán, jelezve, hogy ki az úr a Balkánon. Illetve, hogy ki lehet az úr, ha a helyzet netalán úgy hozná, hogy a non-paperes térképrajzolgatók valamilyen esztelenségre adnák a fejüket.
NATO, vagy nem NATO?
Hivatalosan persze, más a magyarázat a hadgyakorlat létjogosultságára, és ez a megközelítés is helyes, hiszen a boszniai-hercegovinai jogi és politikai káosz kitűnő táptalaja a különböző értelmezéseknek és megközelítéseknek.
Miután az Egyesült Államok a NATO vezető hadereje, aligha lehet bárkivel is elhitetni, hogy a hadgyakorlatnak semmi köze a nyugati katonai szövetséghez. Eric Nelson, az Egyesült Államok nagykövete nem is tett erre kísérletet, vagy lehet, hogy neki nem szóltak.
A Bosznia-Hercegovina és az Egyesült Államok által tartott közös hadgyakorlaton a két ország katonái azt mutatták be, hogy légitámogatás igénybe vételével miként lehet lesből megsemmisíteni az ellenséges erőket.
A műveletben a bosznia-hercegovinai haderő 500, és az amerikai hadsereg 700 katonája vett részt, ami arra utal, hogy a hadgyakorlat célja nem a helyi haderő képességeinek felmérése, hanem az amerikai katonák beavatkozásra való képességének tesztelése volt.
Elnöki hármas, illetve kettes
A daytoni szerződés alapján Bosznia-Hercegovinának háromszor egyharmad elnöke van, de minden egyharmadnak van saját akarata, így a háromszor egyharmad sokkal kevesebb, mint az egy, mert háromszor kell letárgyalni ugyanazt, tudván, hogy a végén egyharmad úgyis hiányozni fog.
De hát ezt a szabályt is az amerikaiak találták ki valamikor régen a fent említett Daytonban.
Az amerikai-bosznia-hercegovinai hadgyakorlatot természetesen csak a kétharmad elnökség tekintette meg.
Šefik Džaferović, a bosznia-hercegovinai elnökség bosnyák tagja köszönetet mondott az amerikai kormánynak és az amerikai hadseregnek, hogy közös hadgyakorlatot tartanak a bosznia-hercegovinai fegyveres erőkkel.
Az élő katonai terepasztalon lejátszódó eseményeket figyelemmel kísérte Željko Komšić, a bosznia-hercegovinai kollektív elnökség horvát tagja is, aki igen gyakran nem a horvát, hanem a bosnyák érdekeket képviseli.
Komšić újságíróknak nyilatkozva Bosznia-Hercegovina teljesjogú NATO-tagságát vizionálta, aminek megvalósulása körülbelül a nullával egyenlő a jelenelgi körülmények között.
A szerbiai hadsereg is gyakorlatozik Boszniában?
Akárhogy is vesszük, a boszniai „Azonnali válasz 21” hadgyakorlat semmi másról nem szólt, mint egy esetleges NATO-tagságról, ezért a „bilaterális hadgyakorlattal” kapcsolatos narrációt valószínűleg azok sem hiszik el, akik képviselik.
A katonai felkészítő műveleteket nem nézte meg, vagyis nem ment ki a manjačai poligonra a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagja, aki a rotációs szabály alapján most éppen az ország elnöke.
Milorad Dodik elmondta, hogy a szerbek képviselői közül senki sem tekintette meg a hadgyakorlatot, amelyen szavai szerint a szarajevói politikusok „parádéztak”.
Arra a hadgyakorlatra valószínűleg csak az egyharmad elnökség megy ki, ha egyáltalán sor kerül rá.
___________________________
Forrás: internet, Nova TV BH
Albánia
DEFENDER EUROPE 21: NATO-katonák szállták meg az albániai Durrës kikötőjét, avagy az oroszországi partraszállás főpróbája
Az Egyesült Államok vezetésével 26 nemzet több mint harmincezer katonája tart „Defender Europe 21” elnevezéssel soha nem látott méretű hadgyakorlatot Albániában. Ez a legnagyobb külföldi katonai jelenlét a II. világháború óta. De ki fenyegeti Albániát, és mire ez a nagy erődemonstráció? A gyakorlat célja hivatalosan az, hogy az Egyesült Államok fejlessze, erősítse és összehangolja interakciós képességeit a partner hadseregekkel a balkáni és a fekete-tengeri régióban.
„Albánia a biztonság exportőre”
A hadgyakorlat már javában tart, de érdemes felidézni a durrësi kikötőben rendezett nyitóünnepséget, amelyen világossá vált, hogy Albánia milyen kiemelkedő helyen van a világ katonai és védelmi térképén. (Majdnem olyanok a partjai, mint Ukrajnának, vagy éppen Oroszországnak.)
Yuri Kim, az Egyesült Államok albániai nagykövete elmondta az ünnepségen, hogy erre a gyakorlatra nem véletlenül kerül sor Albániában. Szerinte ez annak köszönhető, hogy az ország fontos szerepet játszik a régióban és a NATO-ban.
Tod D. Wolters, az amerikai légierő tábornoka, az Egyesült Államok európai parancsnokságának parancsnoka és a NATO-szövetségesek legfőbb parancsnoka még tovább ment, és szuperlatívuszokban beszélt Albániáról, mint a „biztonság exportőréről”.
– mondta Wolters Albániát méltató beszédében.
Koszovó is részt vesz
A június 20-ig tartó nagyszabású hadgyakorlatot az amerikai hadsereg európai parancsnoksága (USAEUR) vezeti, és részt vesznek rajta a szövetséges és partneri erők, mint például Kanada, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Görögország, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Nagy-Britannia, Csehország, Magyarország, Románia, Bulgária, Grúzia, Törökország stb.
Koszovó először vesz részt a régió, és nem csak a régió legnagyobb katonai gyakorlatán, pedig valójában még hadserege sincs, de majd lesz.
Ebből az alkalomból a Koszovói Védelmi Erők (KSF) egyenruhásai is felsorakoztak a NATO-tagállamok katonái mellett.
Koszovó nem tagja a NATO-nak, de ennek ellenére jelentős védelmi-taktikai szerephez jutott: Koszovóban szálltak le egyes tagállamok katonái; valamint az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának és a NATO Legfelsőbb Operatív Parancsnokságának tagjai.
A főparancsnokság (HICON) a koszovói Gjakova melleti repülőtéren rendezkedett be, a gyakorlatok szárazföldi részét a Gjakova község „Baba i Bokës” képzési területén hajtják végre.
A nemzetközi gyakorlat több mint másfél hónapon át (májustól június közepéig) kerül megrendezésre, és Albániában szinte az összes szárazföldi, tengeri vagy légi támaszpontra kiterjed, északtól délig.
A szerbeket kihagyták
Bár a térség összes országa részt vesz a gyakorlaton, beleértve a koszovói biztonsági erőket is, Szerbia viszont nem, őket szándékosan kihagyták.
Szerbia reagált is erre a „mulasztásra”.
Mitar Kovač katonai elemző szerint a Koszovói Biztonsági Erők részvétele ezen a gyakorlaton a nemzetközi jog megsértését jelenti. Hozzátette, hogy a nagyhatalmak ezáltal elősegítik a szecessziót és az elszakadási mozgalmak kialakulását, amelyek katonai infrastruktúrát építenek ki a megszállt területeken.
Kovač szerint a NATO-nak más céljai is vannak a hadgyakorlattal.
A gyakorlat lényegében arról szól, hogy békeidőben egy országból hogyan lehet gyorsan csapatokat szállítani egy lehetséges európai harcszintérre, azaz a NATO, azaz az Egyesült Államok most Európában játszik háborúsdit .
- Szerbia5 nap telt el azóta
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán
- B A Balkanac6 nap telt el azóta
Kard és tollforgatás, szaporodó szigetekkel (avagy midőn a tök virágzott Japánban)
- Ukrajna5 nap telt el azóta
A Times egyike cikke is hozzájárulhatott, hogy Putyin ellen elfogatóparancsot adtak ki
- Bosznia7 nap telt el azóta
A volt bosnyák titkosszolgálati vezető, egy drogbáró, plusz 1 szerb USA-szankció alatt