Connect with us

Albánia

ALBÁN DUBAJ: Pálma-sziget helyett albán sas lesz a tengerben

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

dubaj
NAGYSZABÁSÚ BERUHÁZÁS: Albán sas a pálma helyett
Cikk meghallgatása

Albánia jelenleg Európában a legígéretesebb, legfeltörekvőbb ország a turizmus terén, elsősorban mintegy 400 kilométeres mediterrán tengerpartjának köszönhetően. Az ország partjait két tenger mossa, északon az Adria, délen pedig a Jón-tenger, amely alapvetően sziklás vagy apró kavicsos a homokos Adriával szemben. Másodsorban pedig hatalmas hegyei miatt, amelyeket „Albán- Alpoknak” is neveznek, de ne becsüljük le tradicionális gasztro- és agrokultúráját sem.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Az albán Dubaj

Ez mind szép, de Európa egyik legszegényebb országa hogyan lesz Dubaj?

Erre az a kézenfekvő magyarázat, hogy az albán kormány stratégiai beruházási szerződést kötött a durrësi nemzetközi kikötő turisztikai kikötővé történő átalakításáról a dubaj székhelyű Emaar Group multinacionális ingatlanfejlesztő céggel mintegy 21 milliárd dollár értékben.

Mohamed El Alabbar cégvezető nyilatkozata szerint Albániában, Durrësben megépítik a Földközi-tenger legszebb turisztikai és jachtkikötőjét, ez lesz a „Mini Dubaj”.

Hírfolyamok

Edi Rama hírfolyama

A munkálatok már folynak, és ennek köszönhetően a városban felértékelődnek az ingatlanok, és nem is kicsit.

Ám ha valaki most sétál végig a „durrësi plázson”, akkor ebből még nem sokat lát, egyelőre még mindig csak bunkerek merednek rá.

Az észak-koreai „nettó kommunista” rezsimhez hasonlítható „albán proletár diktatúra” is „mély és rettentően koszos” örökséget hagyott az utódokra, amit 30 év alatt sem nőtt ki az albán nemzet.

dubaj

A szombati tavaszi napsütésben sétálgatva még ma is ezekkel a 40-50 évvel ezelőtt épített katonai bunkerekkel találkoztam, amelyek ma már csak szeméttelepek az omladozó proletárlakások szomszédságában.

Ezeket a bunkereket ember már csak akkor keresi fel, ha a szükség hajtja, a munkáslakásokban azonban még mindig élnek „albán proletárok” a 4-5 csillagos hotelektől alig néhány lépésre.

És mily véletlen, hogy épp ezen a szombati napon „tették közkinccsé a durrësi önkormányzat városrendezési irodájának pénteki ülésén bemutatott fejlesztési tervet.

Az ülésen megjelent Edi Rama albán miniszterelnök is, akit errefelé csak Baba Kombitarnak, vagyis a Nemzet Atyjának neveznek, és jól átvizsgálta a terveket, amelyek szerint a turista szezon végén az egész plázst a földig rombolják, és a nulláról egy új, modern strandszakaszt építenek fel.

Lesz albán sast formázó sziget is

A legnagyobb bejelentés azonban minden várakozáson túl tett, Edi Baba ugyanis közölte, hogy a „turisztikai potencia” növelése érdekében egy hatalmas szigetet építenek, ahhoz hasonlót, mint Dubajban a „Pálma-sziget”, csak Durrësben nem pálma formájú lesz, merthogy az albán sast jeleníti majd meg madártávlatból nézve!

Az albán miniszterelnök azt is elrendelte, hogy Vlora után Durrësben is épüljön fel a csodálatos Lungomare, vagyis a tengerparti sétány.

– A durrësiek ne mondják többé, hogy le vannak maradva Vlorával szemben

– mondta a sajtónak Edi Baba viccesen, aki szerint ezt a projektet még a Mini Dubaj turisztikai kikötőhöz csapják.

Az albán miniszterelnök szerint a megvalósításba már ősszel belevágnak, aztán ámulhat a világ.

Az Arab Emírségekből származó Emaar Properties Groupnak van már tapasztalata a nagyszabású projektek kivitelezésében, és már korábban megjelentek a Balkánon.

A szerb fővárosban ők építették meg azt a városrészt, amelyet a köznyelv csak „Beograd na vodi”, vagyis „Belgrád a vízen” néven emleget, és amelynek létrehozását Aleksandar Vučić szerb elnök, vagyis Aleksandar Baba a saját érdemének tekint.

Végezetül gondoljunk csak bele, hogy micsoda építkezés várható Durrësben, az ottani projekt költségvetése ugyanis a belgrádi négyszerese: a „Beograd na vodi” kivitelezésével kapcsoltban mindössze csekély 5,4 milliárd dollárt emlegettek.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7