Connect with us

Horvátország

INTEGRÁCIÓ: Az ukrán menekültek tartósan Horvátországban maradhatnak

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

horvat menekultek
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 3 perc

Legalábbis egy részük. Viktor Filima, az ukrán nemzeti kisebbség zágrábi képviselője, a HINA horvát hírügynökségnek azt mondta, hogy a háború elől menekülő ukránok jelentős része tartósan Horvátországban maradhat. A horvát demográfusok úgy vélik, hogy az ukrán menekültek érkezésének folytatódása hozzájárulhat Horvátország demográfiai újjáéledéséhez.

Tízszer többen lesznek

Horvátország, amely eddig több mint 11 ezer menekültről, főként nőkről és gyermekekről gondoskodott, összesen 20 ezer “kitelepített személyt” szeretne befogadni, tehát újabb menekültek érkezésére számít.

Az ukrán nemzeti kisebbség zágrábi képviselője szerint az ukrán menekültek jelentős része Horvátországban marad, mert még ha a háború hamarosan véget is ér, időbe telik, amíg Ukrajnában újjáépítik a lerombolt infrastruktúrát.

Filima szerint a menekültek elsődleges vágya, hogy minél előbb visszatérjenek hazájukba, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ez a szándékuk aligha teljesülhet, mert az ukrán városok egy része romokban hever.

Szerinte Horvátország “jól szervezetten működött”, szisztematikusan befogadta a menekülteket, és gondoskodott minden érkező emberről.

Az ukrán nemzeti kisebbség zágrábi képviselője megjegyezte, hogy a horvát és az ukrán népet “kulturális hasonlóságok” kötik össze. Az első bevándorlók 130 éve érkeztek Ukrajnából az akkori Osztrák- Magyar Monarchia alatt lezajlott vándorlások során.

Az oroszok Ukrajna elleni inváziója előtt két-háromezer fős volt a horvátországi ukrán közösség, most ez a szám a tízszeresére növekedhet.

Integráció

Az első hullámban érkezett menekültek lassan kezdik feltalálni magukat, így egy részük átmeneti védelemért folyamodott, azok pedig már iskolába küldték a gyerekeiket, akik tartózkodási engedélyhez/igazolványhoz jutottak.

Az ukrán menekültek nagy potenciált jelentenek a horvát társadalom számára, hiszen 30 százalékuk magasan képzett, köztük olyan hiányszakmákhoz tartoznak, mint például az orvosok, bár a diplomák elismerése több időt vehet igénybe, mivel Ukrajna nem tagja az Európai Uniónak.

Azonnal munkába állni azonban a menekültek kisebb száma tud csak, mert a “pszichológiai stabilizációt” követően meg kell tanulniuk a horvát nyelv alapjait, bár sokan azt mondják, hogy a horvát nyelv olyan, mintha latin betűkkel írnák le az ukrán szavakat.

A másik akadály, hogy a menekültek többsége kisgyermekes családanya, így előbb gondoskodniuk kell a gyerekekről, és csak azt követően tudnak munkába állni, miután óvodába vagy iskolába adták őket.

A hivatalos adatok szerint az ukrajnai menekültek túlnyomó többsége a normális mindennapi életet lehetővé tevő egyéni szálláshelyeken került elhelyezésre, ez az összesen 11 791 érkezőből 10 292-re vonatkozik.

A legtöbb menekült személyt Horvátország kontinentális részén helyezték el, bár vannak néhányan Dalmáciában és az Isztrián is. Még Lika- Zengg megyében is jelentős számban fordulnak elő, habár abban a térségben korábban nem éltek ukránok.

Revitalizáció

A kilencvenes években szerzett horvát háborús tapasztalatok alapján Stjepan Šterc demográfus úgy véli, hogy a menekültekhez kapcsolódó fejezet nem könnyen zárható le, mert a nagy szenvedés és pusztítás után Horvátországban is évekig tartott az újjáépítés és a menekültek visszatérése. Itt jegyezzük meg, hogy az utóbbi főként a belső menekültekre vonatkozhat, és nem az országból távozott szerb kisebbség tagjaira.

A demográfus szerint az eddig Horvátországba érkezett több mint 11 ezer menekült nem tudja befolyásolni Horvátország demográfiai képét, mert ahhoz viszonylag kevesen vannak. De véleménye szerint a menekültek száma még növekszik, akár 50 000 fölé is emelkedhet.

Šterc szerint a horvát lakosság kivándorlása miatt elöregedő horvát társadalmat azonban “revitalizálhatja”, hogy a most érkező ukrán menekültek többnyire fiatalok.

Az Index.hr oldalán megjelent cikkhez többen is hozzászóltak. Egyikük szerint Ukrajnában eddig is alacsonyabb volt a életszínvonal, mint Horvátországban, maradásuknak egyik oka akár ez is lehet.

A kommentelő szerint az ukránok nagy gabonaexportőrök, így ezt a horvátok kihasználhatnák, és lehetővé tehetnék számukra, hogy megműveljék az elhagyott szlavóniai földeket, ezért hiba lenne őket a tengerpartra telepíteni.

Egy másik hozzászóló szerint az Ukrajnából elmenekült emberek közül sokan özvegyek lesznek, a gyerekek pedig árvák, ezért itt a lehetőség az egyedülálló horvát férfiak előtt, ami a hozzászóló szerint szomorú, de ez igaz.

Vannak kritikusabb hangok is, amelyek szerint a horvát politikai elit olcsó munkaerőt lát az Ukrajnából érkező menekültekben, de a “horvát internet népe” általában pozitívan áll az ukránok be- vagy inkább letelepítéséhez.

Egyesek japán bevándorlókat is szívesen látnának. Némi malíciával szólva, mi sem egyszerűbb, szólni kell az oroszoknak, hogy támadják meg Japánt is.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

Horvátország

Jön az új BMW, kínai-horvát-magyar akkumulátor csomaggal?

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

akkumulátor rimac
A Rimac Technology és az EVE Energy partnerségre lépett: az együttműködés során a két vállalat egyesíti erőit, hogy 2027-től Európában akkumulátorcellákat gyártsanak (Forrás: Rimac)
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 3 perc

A müncheni IAA mobility vásáron történt, hogy a köztudomásúan bajor BMW és a kínai EVE Energy szerződést írt alá, amelynek értelmében a Neue Klasse-t, a híres BMW 3-as vonalának elektromos változatát a kínai gyártó akkumulátor csomagjával látják el. Miután ugyanez a rendezvény folyamán írták alá a horvát Rimac és az EVE együttműködési megállapodását, nem volt nehéz kitalálni, hogy a Neue Klasse-ban nemcsak kínai, de horvát technológiai is lesz. Esetleg magyar is, mert az EVE debreceni akkugyára nyilván benne van a képletben.

Mit gondol a horvátországi tudósító?

A BALK feltűnően mogorva, mondhatni blazírt tudósítója szerint egyértelmű, hogy a brüsszeli hisztérikus regulatíva kijátszása érdekében járják a fátyoltáncot. A BMW, ha játékban, illetve ha egyáltalán életben akar maradni, nem kerülheti meg a kínai beszállítót.

A kvázi horvát-magyar eredetű akkupakkra azért van szükség, hogy félig-meddig európai eredetűnek lehessen feltüntetni a dolgot, ezzel biztosítva lehet, hogy Guy Verhofstadt nem kap sikoltozva szívéhez az Európai Parlamentben. A Rimac természetesen lelkendezik, mert bódító pénzszaga van az egésznek.

Ha valaki kíváncsi rá, a hivatalos nyilatkozat szerint a Rimac 2027-et és az európai akkumulátor-cellagyártás megkezdését látja a két vállalat közötti együttműködés csúcsának.

– Az EVE a cellagyártásra összpontosít, míg a Rimac Technology a nagy mennyiségű akkumulátormodul és cellatároló platform fejlesztésére és gyártására

– áll a nyilatkozatban. Rimacék azt is elárulták, hogy az Eve Energy világszerte a lítium-ion akkumulátorok egyik legfontosabb gyártójaként ismert, és ugyanakkor vezető szerepet tölt be a 46XX hengeres cellaformátum terén, amely számos előnnyel rendelkezik más típusú akkumulátorokkal szemben.

Azok számára, akik egy szót sem értenek a technomaszlagból a horvát cég elmagyarázta, hogy a 46-os szám a hengeres cellák átmérőjére utal milliméterben, az “XX” pedig ezek magasságát jelzi.

A 46xx hengeres cellák egyik legfontosabb előnye, hogy megfelelnek a hőterjedésre vonatkozó változó előírásoknak – a lítium-ion akkuk egyik csúf szokása, hogy üzem közben hőt termelnek, és ezzel összhangban felpuffadnak.

A henger alakú formátum a szakik egybehangzó véleménye szerint alkalmas az optimális hőkezelésre, ami kulcsfontosságú az elektromos járművek biztonsága és megbízhatósága szempontjából.

2023 09 25 192513

Az akkumulátorcellákat a Rimac Technology 46xx platformjához használják majd, amely versenyképes áron és teljesen testreszabható konfigurációkkal lehetővé teszi a nagy teljesítményű akkumulátor-rendszerek működését (Forrás: Rimac)

Maga Mate Rimac – a horvát elektromos fősámán, akit hol Nikola Teslához, hol Elon Muskhoz hasonlítanak -, a jövőbe révülve azt mondta, hogy “az EVE Energy az elsődleges lítium akkumulátorok egyik legnagyobb gyártója a világon, és az akkumulátor cellatechnológia terén szerzett óriási tapasztalatát bocsátja a partnerek rendelkezésére.

– A lítium akkumulátorok fejlesztése iránti elkötelezettsége tökéletesen illeszkedik az elektromos járművek ágazatának átalakítására és az energiatárolásra vonatkozó elképzelésünkhöz. Örömmel jelentjük be ezt az együttműködést, amely hosszú távon megbízható partnert biztosít a 46XX platformunk számára

– mondta Mate Rimac, hej regő rejtem.

Apróságok

Miután a fenti téma kimerítettnek tűnik, azon somolyogtam, hogy Vajdaságban (mi echte, tősgyökeres déliek névelő nélkül tituláljuk a világ e szegletét) ezt az egész hercehurcát batribiznisznek tudnák be, mint ahogy Debrecenben, egyebütt az anyaországban, nem akkugyár, hanem batrigyár épül. Ehhez nyilván Balkanac kolléga is hozzá tudna szólni, “telepi dzserekként”, ám attól tartok, hogy ő még mogorvább és blazírtabb mint az alulírott.

Viszont, ha már ilyen ex-jugoszláv vizekre eveztünk, azt is elmondom, hogy ma tudtam meg, hogy a zágrábi Ledo fagyigyár egyidős velem, azaz 65 éves. A korporációs ünnepi maszlagból kiderült, hogy az első Ledo által gyártott fagyi a Snjeguljica, azaz Hófehérke volt, egy príma minőségű pálcikás vaníliafagyi, abszolút utolérhetetlen ízű csokimázzal. (Figyelem! Aki azt merészeli mondani, hogy jégkrém, azonnal ledöföm! Szerk. megjegy.: Hordósi kollégával kellene megbeszélni a párbaj időpontját!)

Különben tiszteletre méltó korán kívül, igen kevés a hasonlatosság köztem és a Ledo gyár között. Ők rengeteg pénzt kerestek, én nem, őket megvásárolta pár évvel ezelőtt egy nagy nemzetközi multi, utánam senki sem érdeklődött üzletileg.

Persze, szeretném azt hinni, hogy nincs az a pénz a világon, amiért megvásárolnának, pláne most, hogy már lassan Kháron számára gyűjtögetem az obulusokat, de hát sose lehet tudni. Ronaldo is elment focizni Szaúd-Arábiába…

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava