Románia
ÖTÖDIK HULLÁM: Romániában egyelőre nem merült fel az online oktatásra történő áttérés, kötelezővé vált a maszkviselés

Romániában a koronavírus-járvány meredeken felívelő ötödik hulláma közepette, a téli szünet lejárta után hétfőn jelenléti oktatással folytatódott a tanév, az iskolás diákok és tanáraik számára azonban kötelezővé vált a védőmaszk viselése. Egyelőre nem merült fel az online oktatásra történő áttérés. Romániában csaknem négyszer annyi új koronavírusos megfertőződést jegyeztek a múlt a héten, mint az azt megelőző hét napban.
A bukaresti kormány múlt héten ismét kötelezővé tette a védőmaszkok viselését a nyílt és zárt közterületeken, kivételt csak az öt évesnél kisebb gyermekek jelentenek. A textilből vagy műanyagból készült maszkokat már nem fogadják el, kizárólag a sebészeti maszkok vagy az FFP-2-es szűrővel ellátott, orrot és szájat eltakaró, légzésvédő maszkok használatát engedélyezik.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a Digi 24 hírtelevízióban azt mondta: vasárnap egymillió védőmaszkot küldtek szét az iskoláknak a rászoruló diákok számára, ugyanakkor elismerte, hogy a tavaly év végén megkezdett rendszeres tesztelés egyelőre elakadt, ugyanis a közbeszerzési eljárás szabályosságát megkérdőjelező óvások miatt az iskolákba nem jutott el a szükséges mennyiségű antigénteszt.
A tárcavezető szerint nem merül fel az online oktatásra történő áttérés, ha nem emelkedik meg jelentősen a kórházi kezelésre szoruló súlyos esetek száma.
A miniszter hozzátette: a beoltható – 12 év feletti – diákok csaknem 40 százaléka már felvette a vakcinát, ami szerinte fontos jelzés, tekintettel arra, hogy a kiskorúak oltása a felnőttekénél jóval később kezdődött.
Cîmpeanu elégedetten nyilatkozott a tanárok 70 százalékot meghaladó immunizálási szintjéről is, amely szerinte csaknem kétszerese az országos átlagnak.
Romániában tavaly novemberben, a járvány negyedik hullámának tetőzését követően, csakis azokban a tanintézetekben engedélyezték a jelenléti oktatást, ahol a tanári kar legalább 60 százaléka beoltatta magát.
Ötödik sebesség
A vasárnap délután közölt hivatalos adatok szerint a legtöbb új esetet Bukarestben, Kolozs, Szucsáva (románul Suceava) és Temes megyében jegyezték fel.
Most azonban ismét rohamosan emelkednek az esetszámok, a fertőzöttségi ráta (az elmúlt 14 napban jegyzett új esetek ezer lakosra vetített száma) országos átlaga vasárnap az 1,4 ezrelékhez közelített, de több faluban és kisvárosban már meghaladta a 3 ezrelékes küszöböt, amely felett az óralátogatás engedélyezése elvileg már a tanárok átoltottságától függ.
A 19,3 milliós Romániában eddig 7 millió 988 ezer ember, a beoltható lakosság 47,2 százaléka kapott legalább egy adag, koronavírus elleni oltást.

Románia
SEA SHIELD 2023: Nagyszabású NATO-hadgyakorlat a Dunán és a Fekete-tengeren

Konstanca kikötőjében délelőtt tartották meg a „Sea Shield 2023” multinacionális hadgyakorlat nyitóünnepségét. A Duna deltájában és a Fekete-tengeren zajló katonai manővereket Románia szervezte, és további tíz NATO-tagállam vesz részt rajtuk, úgymint Törökország, Bulgária, Franciaország, Görögország, Lengyelország, Portugália, Nagy-Britannia, Hollandia, Észak-Írország, valamint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, de meghívót kapott rá Moldova és Grúzia (Georgia) is.
A hadgyakorlat résztvevői
A román haditengerészet közleménye szerint a műveletek április 2-ig tartanak, és 3400 katona érintett bennük.
A gyakorlat során Románia 30, Bulgária pedig 2 hadihajójót vonultat fel, Franciaország, ezenkívül Románia, az Egyesült Államok és Törökország 14 repülőgépe és helikoptere is bekapcsolódik a feladatok végrehajtásába.
Bevonják a hadgyakorlatba a román nemzetvédelmi intézmények 15 gyorsnaszádját, de részt vesz rajta 57 szárazföldi katonai jármű, és tüzérségi eszközöket is felvonultatnak.
A gyakorlatra katonai búvárokat, valamint nukleáris, biológiai és vegyvédelmi erőket is mozgósítottak.
A végrehajtásra kerülő feladatok
Szerdán a román, lengyel és moldovai tengerészgyalogosok, valamint a román szárazföldi egységek éleslövészetet tartanak a Konstancától erősen északra lévő babadagi lőtéren.
Jövő héten a polgári lakosság vízi úton történő kimenekítését gyakorolják a Dunán, a még északabbra lévő Mahmudiában, illetve a Fekete-tengeren, a konstancai katonai kikötőben.
A hadgyakorlat során a Duna-deltában nyilvános bemutatót is rendeznek, amelynek forgatókönyve szerint a katonáknak egy – már partot ért – ellenséges légideszant egységet kell ártalmatlanná tenniük.
Kapcsolódó cikk
A rendszeres Sea Shield hadgyakorlatokkal Románia a 2016-os varsói NATO-csúcson tett javaslatot, amivel a katonai szövetség délkeleti szárnyának megerősítéséhez, valamint a NATO fekete-tengeri jelenlétének folyamatossá tételéhez kíván hozzájárulni.
Az idei, eddigi legnagyobb román szervezésű haditengerészeti gyakorlatot egy év kihagyás után rendezték meg, miután tavaly – az ukrajnai háború kitörése miatt – nem tartották meg a hadgyakorlatot.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
Horvátország7 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Isten háta mögött (Visky András: Kitelepítés)
-
Montenegró4 nap telt el azóta
Potyognak a letartóztatások Montenegróban, egy főrendőr után elkapták a „kriptokirályt” is