Európai Unió
BARÁT VAGY TEHER: Mit jelent Orbán támogatása Szerbia számára?

A magyar miniszterelnök belgrádi látogatását követően a belgrádi sajtó azt latolgatja, hogy mit jelent az „orbáni támogatás” Szerbia számára az Európai Unió felé vezető úton. A kérdés az, hogy Orbán Viktor, aki a „legfájóbb seb vagy a legrakoncátlanabb gyermek” Brüsszel számára, be tudja-e Szerbiát passzírozni az Európai Unióba, vagy éppenséggel újabb terhet jelent azon az úton, amelyen az ország túl lassan halad. Orbán Viktor belgrádi látogatásával kapcsolatban a szerb sajtó liberális része fogalmazott meg véleményt, a kormányközeli média általában megelégedett a két miniszterelnök megállapításainak továbbításával.
A magyar választások
A fenti kérdést a visszafogottan liberális Blic (Ringier Axel Springer) teszi fel, amely szerint Magyarország miniszterelnöke évek óta nincs összhangban a hivatalos Brüsszeli „hozzáállással és viselkedéssel”.
A nagy példányszámú lap megjegyzi, hogy a bevándorlóellenes politika, a határkerítés, valamint az állampolgári jogoknak, az igazságszolgáltatás függetlenségének és a média szabadságának korlátozása, újabban pedig az LMBT-közösség elleni háború, a kemény retorika, az uniós tisztségviselők „tanácsainak” figyelmen kívül hagyása, valamint a Moszkvával és Pekinggel történő kacérkodás sok fejfájást okoz Brüsszel számára.
Ugyanakkor Orbán uniós bővítési elképzelése arra irányul, hogy Szerbiának a lehető legerősebb támogatást nyújtsa az európai úton, ezért a Magyarország nevében megfogalmazott újsághirdetés egyik pontja Szerbiát érinti. Ezzel kapcsolatban a Blic szakértőkre hivatkozva azt írja, hogy Szerbia felvételének támogatása a magyar miniszterelnök részéről, „nem túl sokat jelent”.
Ezzel kapcsolatban Suzana Grubješić, a belgrádi Külpolitikai Központ alelnöke azt mondta a CNN-közeli N1 televíziónak, hogy nem Magyarország dönt az európai integráció üteméről.
Dejan Bursać a Politikai Tanulmányok Intézetének munkatársa azt mondja, hogy a magyar miniszterelnök „valószínűleg olyan személyként próbálja magát pozícionálni, aki az Európai Unió további bővítéséről szóló történetet irányítja .
Bursać hozzátette, hogy a parlamenti választások, amelyekre a jövő év tavaszán kerül sor Magyarországon, „hosszú idő óta először az első bizonytalan kimenetelű megmérettetés lesz”.
Rossz vagy jó üzenet?
Az ellenzéki Danas már a látogatás előtt „beárazta” Vučić és Orbán találkozóját, amellyel kapcsolatban jó néhány hozzáértőt megkérdezett.
Dubravka Stojanović történész úgy vélte, hogy Orbán Viktor nagyon rossz pártfogó Szerbia számára, különösen az elmúlt hetekben történtek miatt, amelyek során az Európai Uniót sokkoló lépéseket húzott.
Milan Antonijević ügyvéd számos rossz oldalát látja annak, hogy a magyar miniszterelnök Szerbiát emelte ki a felvételre váró országok közül, de felfedezett egy jó oldalt is, amely szerint az Orbán által aláírt magyar hirdetés ráirányította figyelmet „Brüsszel féltve őrzött titkára”, vagyis az uniós bővítésre , viszont azt is egyértelművé tette, hogy Szerbia kikkel helyezkedik egy álláspontra az „alapvető civilizációs” értékek terén.
Aleksandar Ivković újságíró szerint a Magyarország nevében közzétett hirdetés Szerbiával kapcsolatos hetedik pontja nem elsősorban az uniós olvasóknak szól, ellentétben azokkal a pontokkal, amelyek az „európai birodalom” elutasítására, a civil szervezetekkel szembeni negatív hozzáállásra, valamint a tömeges migrációra vonatkoznak, ami általában az euroszkeptikus jobboldali pártok napirendjén szerepel Európa-szerte, amelyekkel Orbán most szövetséget próbál építeni, miután valójában kirúgták (kilépett) az Európai Néppártból.

Szerbia
Szerbiának Vučić kézfájása ellenére is végre kell hajtania a megállapodásokat

A szerb elnök „krónikus kézfájására” hivatkozva nem bújhat ki a Koszovóval kötött szóbeli megállapodások végrehajtása alól, a nemzetközi közvetítők ugyanis megüzenték neki, hogy Szerbiának akkor is végre kell hajtania azt, amire ő rábólintott, ha semmit sem írta alá. Aleksandar Vučić vasárnapi sajtótájékoztatóján azzal viccelődött, hogy „elviselhetetlen fájdalmat” érez a jobb kezében, amellyel alá tudná írni a megállapodásokat Koszovóval. Hozzátette még, hogy „ez az elkövetkező négy évben így is marad”, vagyis részéről semmiféle aláírásra nem kerül sor.
Kézfájással küszködik
Vučić kijelentéseit követően az „elnöki jobban” érzett fájdalommal és a szóbeli megállapodás részleges végrehajtásával kapcsolatban – miszerint Szerbiának megvannak a maga vörös vonalai – a közvetítők azt üzenték, hogy a mostanában kötött szóbeli megállapodásokat be kell tartani.
A szerb elnök nyilatkozatára először Gabriel Escobar, az Egyesült Államok nyugat-balkáni különmegbízottja reagált, aki elmondta, hogy Szerbia és Koszovó Ohridban „jogi értelemben kötelező érvényű megállapodást kötött”, és a továbbiakban felesleges a megállapodás aláírásával kapcsolatos kifogásokra koncentrálni.
– mondta az amerikai közvetítő egy online sajtókonferencián.
Escobar hozzátette, hogy az Ohridban kötött megállapodás „azonnali végrehajtását” várja mindkét féltől, és megismételte, hogy a cél nem a kölcsönös elismerés, hanem a kapcsolatok normalizálása.
– mondta az amerikai megbízott, aki szerint „az alá nem írt megállapodás(ok) a Szerbia és Koszovó közötti megbékélés kezdetét jelenti(k)”.
Kapcsolódó cikk
Escobar értelmezése szerint Szerbia kötelezettséget vállalt a koszovói dokumentumok és nemzeti jelképek elismerésének megkezdésére, Pristina pedig a koszovói szerb többségű településekre vonatkozó megoldások végrehajtásának megkezdésére.
Escobar ezzel a két legkritikusabb területet érintette, amelyek közül az egyik az egyiknek, a másik pedig a másiknak fáj, ami Vučićnál ráadásul „aláírási artritiszben” csúcsosodott ki.
Az amerikai közvetítő felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok és az EU nagyobb részvétele várható a tárgyalási folyamatban azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsanak Szerbiának és Koszovónak a megállapodások végrehajtásához, vagyis nincs megállás, a gyors megoldás érdekében a közvetítők tekintettel vannak a szerb elnök betegségére, és elfogadják a szóbeli beleegyezését is.
A megállapodásokat végre kell hajtani
A szerb elnök kézfájdalmának gyógyítására bejelentkezett EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki szintén „megnyugtatta” Vučićot, hogy a szóbeli megállapodás(oka)t anélkül is végre lehet, sőt: végre is kell hajtani, hogy azok aláírása jogi, vagy éppen „egészségügyi megfontolásból” nem történt meg.
– mondta a Szerbia és Koszovó között közvetítő uniós főképviselő.
Itt érdemes tisztázni, hogy a 35. fejezet a főszabály szerint minden olyan kérdést tartalmaz, amely nem sorolható be más fejezetekbe. Szerbia esetében ebbe a fejezetbe került a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálása.
Borrell hangsúlyozta, hogy a szóban vállalt kötelezettségek végrehajtása „konkrét és kifejezett mutatója lesz” az EU felé vezető út iránti elkötelezettségnek, és azoknak a végrehajtását gondosan nyomon követik.
Az újságírók megkérdezték a főképviselőt, hogy Szerbia köteles-e végrehajtani a szóban elfogadott szerződés minden pontját, különös tekintettel a néhány héttel ezelőtt kötött, szintén szóbeli brüsszeli megállapodás 4. cikkelyére, amely kimondja, hogy Szerbia nem akadályozza Koszovó tagságát a nemzetközi szervezetekben, ami értelemszerűen vonatkozik az ENSZ-tagságra is.
Josep Borrell erre némileg kitérő, de egyértelmű választ adott azzal a kijelentésével, hogy a „megállapodás(ok)t végre kell hajtani”, amihez még hozzátette, hogy lesz valamiféle ütemterv, ami természetesen vonatkozik a koszovói Szerb Községek Közösségének létrehozására is, ami viszont Koszovónak nincs igazán ínyére.
Az Egyesült Államok továbbra is aktív

Blinken szerint Amerika továbbra is aktív marad (Forrás: State Department)
Washingtonból nem csak a fentebb már említett Escobar üzent, hanem Anthony Blinken amerikai külügyminiszter is, aki hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok üdvözli a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd legutóbbi, ohridi fordulója során elért megállapodást.
Blinken konkrétan nem tért ki arra, hogy Vučić a kézfájásával forduljon orvoshoz, de amíg nem gyógyul meg, az amerikai külügyminiszter is hajlandó elfogadni a szóbeli megállapodásokat. Az amerikai külügyminiszter egyúttal megdicsérte a szerb elnököt és a koszovói miniszterelnököt azért, hogy vezető szerepet játszottak a megállapodás elérésében.
– szögezte le közleményében az amerikai külügyminiszter, aki ezt azzal toldotta meg, hogy „az Egyesült Államok továbbra is aktívan – az uniós partnerekkel együttműködve – támogatja Szerbiát és Koszovót abban, hogy a végrehajtás működőképes legyen a kiszámítható és békés kapcsolat kialakítása érdekében.
A jelek szerint a nemzetközi közvetítők nem foglalkoznak azzal, hogy a felkínált dokumentumokat az érintettek nem írták alá, így hiába szimulál a szerb elnök holmiféle aláírási artritiszt, elég ha csak bólint. A következő problémát az jelenheti, ha Vučićnak netalán begörcsöl a nyaka.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Isten háta mögött (Visky András: Kitelepítés)
-
Montenegró4 nap telt el azóta
Potyognak a letartóztatások Montenegróban, egy főrendőr után elkapták a „kriptokirályt” is
-
Bosnia5 nap telt el azóta
Szijjártó szerint Magyarország nem akarja kivezetni az orosz irányból érkező gázszállítást