Fegyverzet
JÖNNEK A FRANCIÁK: Hivatalosan is megerősítették a francia Rafale beszerzését
A nyilvános kormányülésen, amelyet közvetített a Horvát Televízió, és a YouTube-on is követhető volt, a horvát kormány megszavazta a francia Rafale többrendeltetésű harci repülőgépek beszerzését. Ahogy Andrej Plenković miniszterelnök felvezette az ülést, nem tudtak megszabadulni az amerikai mondástól, amely szerint “No business, like show business” (Nincs olyan üzlet, mint a showbiznisz). A televíziós tehetségkutató műsorok legjobb/legrosszabb hagyományait követve odázta, halogatta a végleges verdiktet, hogy végül szavazásra bocsátsa a beszerzést illető döntést.
A show a választópolgároknak szólt
Miután a francia gépek beszerzése nem volt kérdéses – a vezető horvát lapok korábban egy megbízható kormányközeli forrásra hivatkozva mind beszámoltak a Rafale-ok vásárlásáról – a kormány által szervezett reality show elsősorban a választópolgároknak szólt, akik május 30-án az önkormányzati választások második fordulójában véglegesen eldöntik ki vezeti a horvát megyéket, városokat és településeket az elkövetkező négy esztendőben.
Plenković semmit sem bízott a véletlenre, módszeresen elmagyarázta, hogy milyen eredményeket ért el a kormány az elmúlt időszakban.
Ezek dióhéjban: megmentette a gazdaságot, megmentette a munkahelyeket, a nyugdíjakat, sikeresen irányította a koronavírus-járvány elleni védekezést, külpolitikai téren pedig mindent előkészített az ország esetleges csatlakozásához a schengeni övezethez, ami várhatólag a szlovén EU-elnökség idején kerül elfogadásra.
Plenković azt sem mulasztotta el megemlíteni, hogy az új harci repülők beszerzése – amelyek a horvát légierő “lenyargalt” MIG-21-eseit váltják majd ki – tizenöt év után végül az aktuális kormányzat idején nyert megoldást, és hogy ez a legnagyobb befektetés a horvát fegyveres erők történetében.
Időközben a hadsereg ünnepelt
A Horvát Hadsereg közben megünnepelte fennállásának 30. évfordulóját, akárcsak három évtizeddel ezelőtt, a Zágráb Labdarugó Klub Kranjčević utcai stadionjában tartva zászlós felvonulást.
Mi a BALK-nál, akik annakidején élőben követtük a Horvát Hadsereg hivatalos megalakulását jelentő sorakozót, amelynek folyamán bemutatták az első négy gárdabrigádot, tudatában vagyunk az óriási változásnak.
A mai helyzethez képest, az akkori horvát katonák inkább lelkes polgárőröknek tűntek, akiknek csupán annyi közük volt a NATO-szabványok által kiképzett horvát hivatásos katonákhoz, hogy most veteránokként vettek részt az ünnepségen.
Washingtonnal szent a béke
Mindeközben az USA zágrábi nagykövetsége üdvözölte a horvát kormány döntését, és annak a véleményének adott hangot, hogy a francia repülőgépek együttműködési képessége az “erős NATO-szövetségest még erősebbé teszi”.
Az amerikai követség egyúttal hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok ez idáig körülbelül egy milliárd dollárral segítette a Horvát Hadsereg modernizációs erőfeszítését, és hogy “az amerikai-horvát partneri viszony a védelem terén eddig is a kétoldalú kapcsolatok egyik pillére volt, és az is marad még nemzedékeken át.”
A francia fél nevében Florence Parly védelmi miniszter nyilatkozott, aki a horvát határozatot úgy jellemezte, hogy ez is rámutat a Franciaország és Horvátország közötti stratégiai viszonyok fejlődésére.
Parly annak a véleményének adott hangot, hogy miután Horvátország Görögország után már a második EU-tagország, amely európai ajánlatot választott, ez “erős jelzésnek minősíthető.”
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását
- Szlovákia6 nap telt el azóta
Tátrai tigrisből beteg macska: gazdasági önsorsrontás szlovák módra