Bulgária
POLITIKAI PATTHELYZET: Újabb választás lesz Bulgáriában

Miután a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) visszautasította a kormányalakítás lehetőségét, Rumen Radev államfő bejelentette, hogy előrehozott választásokat fognak tartani július 11-én. Pedig csak egy hónappal ezelőtt voksoltak országszerte, ez azonban ritkán látott politikai patthelyzetet eredményezett.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A patthelyzet
A korábban hatalmon lévő Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) koalíciós társával, a Demokratikus Erők Szövetségével a szavazatok 26 százalékát tudta megszerezni, miközben korábbi radikális jobboldali partnerei kiestek a parlamentből. A régi motorosnak számító BSZP történelmének egyik leggyengébb eredményét felmutatva a szavazatoknak kevesebb mint 15 százalékát kapta meg, míg a török kisebbség pártjának számító Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSZ) csak bő 10 százalékot, így e két párt esetleges koalíciója sem lett volna elegendő a kormányalakításhoz.
A választások által parlamentbe juttatott harmadik erőt azok a pártok képviselik, amelyek sikerüket annak köszönhették, hogy hangosan kritizálták a korábban hatalmon lévő pártok, így a GERB, a BSZP és a DPSZ korrupcióját. A csoporton belül a legerősebb formációt a választáson 17,4 százalékot szerző Van Ilyen Nép (ITN) párt adja, amelyet Szlavi Trifonov, a politikussá avanzsáló hazai tv-s személyiség, showman vezet.
A másik két parlamentbe jutó rendszerkritikus szerveződés szintén ismert személyiségeket tudhat a vezetői között. Így például a korábban a GERB-ben politizáló exminiszter, Hriszto Ivanov (Demokratikus Bulgária), akinek kulcsszerepe volt a tavaly nyár közepén kirobbant kormányellenes tüntetéshullámban. Akkor az ő akciójával sikerült felhívni az ország közvéleményének a figyelmét a volt DPSZ-pártvezető, Ahmet Dogan tengerparti rezidenciájára, amelyet lezártak a nyilvánosság elől – noha a bolgár tengerpart a jogi szabályozás szerint nem magán-, hanem köztulajdon. Noha a DPSZ az előző ciklusban nem volt kormányon, s nem is támogatta kívülről a jobbközép-radikális jobboldali kormánykoalíciót, az eset rávilágított a pártokon átívelő korrupcióra.
A rendszerkritikus pártok eredménye azonban – együtt a parlamenti helyek 38 százalékát tudhatják magukénak – nem volt elegendő, hogy kormányt alakítsanak. Igaz, a Van Ilyen Nép kormányprogramjának a hiánya a meglepő parlamenti siker után inkább aggodalommal kellene, hogy eltöltse a szavazóit: úgy tűnik hangos, hatalomnélküli ellenzéki szerepre igen, de felelősségteljes kormányzói pozícióra már kevésbé ambicionálja magát a jelenleg második legnagyobb parlamenti erő.
Az újabb választás
A vélhetően bő két hónap múlva tartandó választásokig még sok dolog változik. A bolgár politikában Bojko Boriszov ellenlábasaként munkálkodó államfő új választási bizottságot állít fel, miközben április végén módosították a választási szabályokat is, amivel megkönnyítik a külhoni bolgár állampolgárok számára a voksolást. Noha ez alapvetően a DPSZ pozíciójának erősödésével járna, mivel 1989-es „Nagy kirándulás” (valójában nagy menekülthullám) és az azt követő két évtized gazdasági migrációja miatt több százezer bulgáriai török, állampolgárságát megtartva telepedett le Törökországban, s azóta aktívan részt is vesz a választásokon, az áprilisi voksoláson a nyugat-európai államokban lévő bolgár diaszpóra is kivette részét. Az ő körükben pedig az utóbbi években alakult pártok taroltak (a Van Ilyen Nép több mint 30 százalékot szerzett, míg a másik két párt összesen 22 százalékot, míg a GERB kevesebb, mint kilencet), így vélhetően a módosításoknak révén még több szavazatot kaphatnak az új szerveződések két hónap múlva.
Ugyanakkor a jobb oldalra is érdemes fél szemmel odafigyelni: az utóbbi években a radikális jobboldali pártok által létrehozott koalíció, amely a szavazatok nagyjából 10 százalékát tudhatta magáénak, felbomlott. A külön induló pártok nem voltak képesek átlépni a 4 százalékos parlamenti küszöböt , a legjobban szereplő VMRO is csak 3,6 százalékot kapott, míg a korábban népszerű, államfői pozícióért is versenybe szálló Volen Sziderov pártja, az ATAKA lényegében eltűnt a politikai palettáról a maga 0,5 százalékos szavazatarányával. Nem véletlen, hogy megindultak a spekulációk, hogy ebben a helyzetben esetleg egy összefogással egy radikális jobboldali pártkoalíció át tudná lépni a parlamenti küszöböt, s akkor akár a GERB-bel együtt újra kormányt alakíthatnának. Amennyiben a GERB képes megőrizni pozícióit. Az április végén publikált, a bTv és Market Links által jegyzett közvélemény-kutatás szerint a Van Ilyen Nép támogatottsága tovább nőtt, s lényegében utolérte a csökkenő támogatottságú volt kormánypártét.
Persze, még sok víz fog lefolyni a Maricán. Addig is kinevezendő ügyvivő kormánynak a legfontosabb feladata a két hónapos időszak és a COVID-19-járvány menedzselése lesz. Bojko Boriszov, akinek koalícióalakítási javaslatát mind a szocialisták, mind az új pártok visszautasították a júliusi választástól sem vár változást. Amennyiben így történik, a politikai patthelyzet állandósulhat , ami új szín fog vinni az őszi elnökválasztásba.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- Szerbia7 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)