Albánia
KÉSZÜLŐDÉS: Albániában oltási igazolás nélkül lehet nyaralni?
Albániában gyorsított ütemben oltanak, mert jön a nyár. Az albán miniszterelnök szerint a lakosság immunizálása segíti az országot, hogy sikeres legyen a turisztikai szezon. Edi Rama azt ígérte, hogy a nyáron oltási igazolás nélkül lehet nyaralni Albániában.
Albánia mosolyog
Ogerta Manastirliu albán egészségügyi miniszter bejelentette, hogy eddit 155 463 embert oltottak be a COVID-19 ellen Albániában.
A tárcavezető a Facebookon közölte, hogy az „Albánia mosolyog” (“Albania Smiles”) kampányt mindaddig nem állítják le, amíg nem oltanak be mindenkit.
Edi Rama albán miniszterelnök 500 000 ember beoltását ígérte júniusig.
Két sátorban oltanak
Albániában 2021. január 7-én kezdődött meg az orvosok és a 80 év feletti lakosság.
Március végéntől a 70. életévüket betöltött embereket oltják. Az idős emberek a tiranai „Skënderbej” főtéren felállított sátraknál várakoznak, hogy megkapják az első adag oltóanyagot.
Nderi është i gjithi i yni ♥️ pic.twitter.com/cXy3ZbBHJa
— Ogerta Manastirliu (@GManastirliu) April 2, 2021
A balkáni országban jelenleg négy különböző típusú vakcina érhető el, a kínai Sinovac (nem keverendő össze a Magyarországon használt Sinopharmmal), az orosz Szputnyik V, a brit AstraZeneca és az amerikai Pfizer.
Edi Rama Facebook-bejegyzésében azt ígérte, hogy április első heteiben további 23 000 adag Pfizer-vakcina érkezik az országba.
A tiranai kormány vezetője szerint ez segíti Albániát abban, hogy sikeres legyen a turisztikai szezon.
A turisztikai szezon
Edi Rama a nyaralás vágyában égők számára azt üzente, hogy az Albániába érkező turistáknak nem kell felmutatniuk igazolást arról, hogy be vannak oltva.
A Facebookon közzétett videóban a kormányfő nem titkolva optimizmusát, és azt ígérte, hogy a nyári hónapokra az élet normalizálódik, és ez reménykeltő az albán turizmus számára.
Rama hangsúlyozza, hogy Albánia a nyáron oltási igazolás nélkül is fogadja a turistákat.
– jelentette ki az albán miniszterelnök.
Albániában jelenleg reggel hat és este 8 és reggel hat óra között van kijárási tilalom, de napközben minden nyitva van. Az ország határai szabadon átléphetők mindenféle korlátozás vagy ellenőrzés nélkül.
___________________
Forrás: internet
Albánia
Csökkentenék az albániai állampolgárok illegális bevándorlását Nagy-Britanniában
Az illegális albániai bevándorlók miatt hetekig tartó szóváltás folyt Edi Rama albán és Rishi Sunak brit miniszterelnök között, akik végül megállapodtak abban, hogy együttműködnek a probléma megoldásán. Erre Edi Rama most befejeződött két napos londoni látogatása alkalmával került sor. Becslések szerint az év eleje óta több mint 11 000 albán kelt át a La Manche-csatornán, amely elválasztja Franciaországot az Egyesült Királyságtól.
Néhány romlott alma
A kérdés feszültté tette az Egyesült Királyság és Albánia viszonyát; miközben Sunakra különösen nagy nyomást gyakorol a brit bulvársajtó, és ennek következtében sokan követelik tőle, hogy tegyen többet az illegális migráció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem fokozása érdekében.
Albán kollégája, Edi Rama ugyanakkor bírálta egyes brit politikusok riasztó és gyakran lázító retorikáját. A BBC-nek nyilatkozva Rama megvádolta Suella Braverman brit belügyminisztert, hogy „gyalázatos” megjegyzéseket tett az albánokra, amivel mélypontra taszította a két ország közötti kapcsolatokat.
Kapcsolódó cikk
Braverman tavaly novemberben „sok albánt” azzal vádolt meg, hogy „visszaélnek Nagy-Britannia modern rabszolgatörvényeivel”, és „inváziónak” minősítette az albánok rekordokat döntő tavalyi bevándorlási hullámát.
Rama azt mondta, hogy a Braverman és más miniszterek által használt nyelvezet azt a benyomást keltette, hogy minden albán bűnöző, és hozzátette, hogy „néhány romlott alma”” nem határozza meg egy nemzet jellemét.
A higgadt modoráról ismert Sunak figyelmen kívül hagyta az albán kötekedési szándékot, és azokra a területekre összpontosított, amelyekben egyetértenek, a Twitteren pedig közzétett egy képet, amelyen Ramával együtt „mosolyparádét tartanak”, kiemelve, hogy közösen sürgetik a két ország közötti kapcsolatok kiszélesítését és elmélyítését.
Együttműködés az albán migráció visszaszorítására
Az albán miniszterelnök és kollégája ennek szellemében ígéretet tett arra, hogy az általuk képviselt két ország a továbbiakban együttműködik a Nagy-Britanniába irányuló albán migráció kérdésében.
A brit kormány közleménye szerint a két vezető üdvözölte az eddigi előrehaladást, december óta ugyanis körülbelül 800 illegális migráns tért vissza Albániába, és elégedetten nyilatkozott a szervezett bűnözés elleni fellépésről, valamint arról az új brit iránymutatásról, amely Albániát „biztonságos országnak” minősítette.
Ezzel párhuzamosan egy most kötött albán-brit megállapodás értelmében hazaküldik az Egyesült Királyságban fogvatartott összes albán bűnözőt, ha ennek nincsenek jogi akadályai.
Kiutasításra csak azok „jogosultak”, akiket legalább 12 hónapos börtönbüntetésre ítéltek, ugyanakkor megjegyzendő, hogy az albánok tízszer nagyobb valószínűséggel kapnak szabadságvesztést a szigetországban, mint egy brit átlagember.
A brit kormány bejelentette, hogy a jövő hónap végéig közös munkacsoportot alakítanak, amely felméri az albániai börtönkapacitásokat annak érdekében, hogy mindenkit „hazapateroljanak”, akit csak lehet.
Tavaly év végén Angliában és Walesben 1336 albán volt börtönben, ők alkotják a legnagyobb külföldi börtönpopulációt Nagy-Britanniában.
Megállítanák a csónakázást a csatornán
A brit kormány már a parlament elé terjesztette a „„Stop the Boats”” törvényjavaslatot az illegális migráció visszaszorítására, amely sok esetben az albánokat is érinti, akik kishajókkal és csónakokkal kelnek át a csatornán.
Az új törvényjavaslat megkönnyítené a brit hatóságok számára az illegálisan érkező személyek őrizetbe vételét és kitoloncolását.
A brit miniszterelnök ezzel a kreatív megoldással utalt a franciákkal kötött megállapodásra (Forrás: Facebook, Rishi Sunak)
A migráció megállítása érdekében a brit miniszterelnök március első felében Párizsba utazott, és találkozott Emmanuel Macron francia államfővel, akivel megállapodott, hogy közösen lépnek fel a csatornán keresztük Nagy-Britannia felé tartó, és bevándorlási céllal történő hajókázásokkal szemben.
Sunak a találkozót követően úgy fogalmazott, hogy sikerült egy nagy lépést tenniük előre abban, hogy „francia szövetségeseikkel és barátaikkal” együttműködjenek ebben a kérdésben.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma közben közölte, hogy a „Stop the Boats” kampányt szabályozó jogi dokumentum tartalmaz egy új kitételt, amely alapján felgyorsítják az albánokkal, illetve az albán állampolgárokkal kapcsolatos ügyek feldolgozását.
A tárca szóvivője ugyanakkor elmondta, hogy a brit kormány nagyra értékeli az Egyesült Királyságban élő albán közösséget, és továbbra is üdvözli azt a sok albánt, akik legálisan utaznak az Egyesült Királyságba, és jelentősen hozzájárulnak a brit társadalom felvirágoztatásához.
A brit belügyminisztérium megjegyezte, hogy Albánia biztonságos ország, ezzel szemben azt tapasztalják, hogy sok albán állampolgár az életét kockáztatja azzal, hogy veszélyes és szükségtelen illegális utazásokat tesz az Egyesült Királyságba, ami jelentős terhet jelent a brit menekültügyi rendszerre.
- Koszovó7 nap telt el azóta
Aláírási impotencia, avagy két úriembernek látszó alak világraszóló sztárolása
- Szerbia5 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
- Horvátország6 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
- Montenegró6 nap telt el azóta
Lesz második forduló Montenegróban, ahol elnökcsere várható