Magyarország
FÉNY AZ ÉJSZAKÁBAN: Magyarország végzi Szerbia “felvilágosítását”
Majdnem két éve, hogy a Balkáni Oknyomozó Hálózat (BIRN) kérte a Közéleti- Privát Partnerségi Bizottságától, hogy tegye lehetővé számukra a betekintést azokba a közvilágítási projektekkel kapcsolatos dokumentumokba, amelyek alapján a megbízásokat Szerbiában a magyar és a szerb kormányzathoz közeli cégek nyerik el. A CNN-nel együttműködő és a szerb elnök által gyakran támadott szerbiai N1 tévécsatorna beszámolója szerint az ügyben megszólalt a közérdekű információk ombudsmanja is, aki felszólította az említett bizottságot, hogy tegyen eleget a BIRN kérésének. Összességében több mint 50 millió eurós üzletről van szó, a pénzt pedig a helyi önkormányzatok költségvetéséből teremtik elő ki tudja kinek az utasítása alapján. Lehet, hogy napokon belül lesz válasz, de a BIRN ebben egyáltalán nem bízik.
Fény az éjszakában
– Amikor sötét van, akkor itt a közvilágítás
– kezdte beszámolóját a szerbiai N1 Televízió, amely szerint 2018. novembere óta viszont sötétségbe vesznek azok az adatok, amelyek alapján szinte mindig ugyanaz a cégcsoport nyerte el a közvilágítási pályázatokat egész Szerbiában.
A BIRN újságírói az említett év végén kísérletet tettek a Közéleti- Privát Partnerségi Bizottságnál annak kiderítésére, hogy ki kezdeményezi azokat a projekteket, amelyeken szinte mindig a magyar miniszterelnök vejéhez kapcsolódó cég nyer.
– Az Elios Magyarország képviseleteket nyitott Szerbiában, és azóta szerb cégekkel közösen szerzi meg a megbízatásokat. Ezek közé tartozik Ana Brnabić szerb miniszterelnök korábbi munkaadójának, Mark Crandallnek a cége is
– jelentette ki Ana Ćurić, a BIRN újságírója, aki emlékeztetett arra, hogy azokról a magyar cégekről van szó, amelyeket az Európai Bizottság is vizsgált korrupciós ügyek miatt, és érdekütközést, illetve több más szabálytalanságot is feltárt.
– A magyar kormány ezt követően úgy döntött, hogy visszaadja azokat az európai alapokból származó pénzeket, amelyeket az ily módon történő ügyleteknél használtak fel
– mondta az újságírónő.
A gyanús szerbiai megbízások kezdeményezőjének személyazonossága néhány napon belül nyilvánosságra kerülhet, ha az említett bizottság tiszteletben tartja az ombudsman kérését, hiszen a bizottság öt napot kapott arra, hogy válaszoljon a BIRN-nek.
Az N1 beszámolója szerint azonban az eddigi tapasztalatok egyáltalán nem arra utalnak, hogy ez valóban így is lesz.
– Több ügyben is az ombudsmanhoz fordultunk, és harcolunk az információkért, de a kormányzati szervek és intézmények ignorálnak bennünket, és megszegik a közérdekű információkhoz hozzájutást garantáló törvényt
– nyilatkozta Ana Ćurić, a BIRN újságírója.
Szinte mindent megnyertek
A szerbiai közvilágítás mondernizálására kiírt 24 pályázatból 22-t megnyerő konzorciumhoz tartozik a “Keep Light” nevet viselő cég is, amely tavaly decemberben a leskovaci városvezetéssel közel 900 ezer eurós szerződést kötött.
Goran Cvetanović leskovaci polgármester a bírósághoz irányította azokat, akik már akkor is sokallták az összeget.
– Bárki, aki szerint ez túl sok, vagy alaptalan, minden törvényes eszközt felhasználhat, hogy meggyőződjön róla, hogy van-e bármi is, ami gyanús, hogy akkor azt is megoldjuk
– nyilatkozta a leskovaci városvezető.
Ana Ćurić, a BIRN újságírója arra figyelmeztetett, hogy amíg az illetékes nem tárják fel a gyanús eseteket, addig tovább folytatódik a 2016-ban kezdődött gyakorlat, amely alapján a helyi önkormányzatok költségvetéséből millió és millió eurókat vesznek ki.
Ćurić úgy nyilatkozott a belgrádi N1 televíziónak, hogy ezen nem is kell csodálkozni, ha elmaradnak a szankciók.
Szerbia
Belgrád sokkal aktívabb szerepet vár a KFOR-tól, amelyben több száz magyar katona teljesít szolgálatot
A belgrádi vezetés egyre inkább a KFOR-ra hárítja a felelősséget a vasárnapi eseményekért – természetesen Albin Kurti koszovói miniszterelnökön kívül, miközben azt kéri, hogy a nemzetközi békefenntartó haderő vegye át az ellenőrzést az északi területeken. Miloš Vučević védelmi miniszter, aki nemrég lett a Szerb Haladó Párt elnöke, újabb csavart vitt a konfliktusba, a szerbiai állami televízió (RTS) képernyőjén ugyanis kiábrándultságát fejezte a KFOR-ral kapcsolatban, amely szerinte félreállt, és megengedte a vadászatot a szerbekre.
Másféle reakciót vártak a KFOR-tól
Vučević úgy nyilatkozott, hogy Szerbia más reakciót várt a KFOR-tól, amelynek bázisa nincs túl messze a szeptember 24-i események helyszínétől.
A szerbiai védelmi miniszter szerint a nemzetközi haderő félreállt, és megengedte, hogy a jól felsorakozott albán rendőrök vadászhassanak a szerbekre.
A szerb politikus úgy fogalmazott, hogy sokan elsietik a vélemények megfogalmazását, amikor megint a rossz fiúk szerepét szánják a szerbeknek, és azt állítják, hogy Szerbia mozgatja a szálakat, és bármiféle terrorcselekményt szponzorál.
Vučević hangsúlyozza, hogy Belgrádot leginkább a koszovói (és metóhiai) szerbek helyzete aggasztja, különösen az északi területeken.
– A Kurti-rezsim az egész északot terrorellenes akcióövezetnek nyilvánította, ami lehetővé teszi számukra, hogy minden szabályt megszegve tegyék, amit tesznek
– jelentette ki a szerb politikus, aki Aleksandar Vučić szerb elnök odaadó híve, “karakteresebb megfogalmazást” most vele kapcsolatban nem használnánk a helyzet súlyosságára való tekintettel.
Vučević szerint nem csak üldözésről, lövöldözésről, szó szerint
a szerbek kilövéséről van szó, hanem házakba történő betörésekről, zaklatásokról, tömeges letartóztatásokról és mindannak a folytatásáról, ami hónapok óta a szerbek ellen zajlik.
A szerb védelmi miniszter megjegyezte, hogy mindez ellentétes a brüsszeli megállapodásokkal, de valaki mégis megengedte Albin Kurti koszovói miniszterelnöknek, hogy bázist építsen a koszovói különleges erők (ROSU) számára a szerbek által lakott északi területeken, hogy fokozza a jelenlétét, és hogy állig felfegyverzett rendőrök jelenjenek meg a különleges járműveikkel.
Vučević szavai szerint valaki azt is megengedte, hogy választási bohózatot mutasson be (konténeres választások), és ezáltal a szavazatok két-három százalékával polgármestereket avattak, és valaki abba is beleegyezett, hogy leváltsák az északi területetek rendőri vezetőjét, miközben a feltételezett valaki nem szankcionálta a brüsszeli megállapodások megszegését.
A KFOR-nak kellett volna leállítania a lövöldözést
A szerbiai politikus megjegyezte, hogy Belgrád elítélte a koszovói albán rendőr meggyilkolását, és hangoztatta, hogy szerb részről semmiféle összecsapásokat nem akarnak, és megértik minden család és minden nemzet fájdalmát.
– Ami ezután történt, az borzalom volt, a szerbeket üldözték és vadállatként vadászták le a Banjska környéki erdőkben. Az egymás után publikált felvételekből kiderül, hogy valaki jól előkészítette mindezt
– jelentette ki Vučević, de azt nem tudta megmondani, hogy a koszovói albánok ezt maguk készítették elő, vagy valaki segített nekik.
A szerb védelmi miniszter az állami televízió stúdiójában (Forrás: Screenshot)
A szerb védelmi miniszter szerint Szerbia szerette volna és várta a KFOR reakcióját, ezért csalódottnak érzik magukat.
– Szerintünk azonnal mozgósítani kellett volna a KFOR-t, mert a KFOR az első, amely az ilyen helyzetekben reagál, és megakadályozza a további vérontást és a további emberáldozatokat
– nyilatkozta a szerbiai állami televízió stúdiójában Vučević, aki hozzátette, hogy az EULEX-nek is ki kellett volna mennie annak megvizsgálása érdekében, hogy valakit büntetőeljárás alá kell-e vonni, és vannak-e büntetőjogi és egyéb nyomozati elemek.
Vučević szerint a KFOR-nak kellett volna megállítania a lövöldözést.
– Kimentek ugyan, de félreálltak, és megengedték, hogy a jól felsorakozott albán rendőrök folytassák a szerbek levadászását Banjska térségében
– észrevételezte ismételten a miniszter, és egyúttal megjegyezte, hogy a KFOR “az egyetlen legitim erő” Koszovóban, amellyel beszélni kell akár a legalacsonyabb technikai szinten is, bár ez a párbeszéd rosszabb, mint korábban.
– De az együttműködést nem szüntethetjük meg, mert az veszélyes lenne a koszovói (és metóhiai) szerbekre, és rossz lenne Szerbiának is, bár a párbeszéd szó szerint elemi technikai szintre csökkent
– mondta Vučević azzal sem törődve hogy ez nem teljesen igaz, mert Aleksandar Vučić szerb elnök június 14-én találkozott Angelo Michele Ristuccia tábornokkal, akivel saját instagramos bevallása szerint “korrekt megbeszélést” folytatott.
A szerb elnök június 14-én találkozott a KFOR parancsnokával, majd tíz nappal később részt vett egy találkozón, amelyen a szerb vezérkari főnök tárgyalt az olasz tábornokkal (Forrás: szerb elnöki Instagram)
Tíz nappal később Milan Mojsilović szerbiai vezérkari főnök szintén eszmét cserélt az olasz katonatiszttel, ezen a találkozón is részt vett a szerb elnök, mint a hadsereg főparancsnoka. Erre talán nem mondhatjuk, hogy “elemi szintre csökkent” párbeszédről van szó.
Vučević az előbbi kijelentés igazságtartalmától függetlenül vagy éppen nem függetlenül megjegyezte, hogy szerb részről sokkal aktívabb szerepet várnak a KFOR-tól, amelyben többszáz magyar katona teljesít szolgálatot, és nem azt szeretnék, hogy a megfigyelő szerepébe helyezze magát valamelyik félreeső domboldalon, és onnan nézze, hogy hány szerbet ölnek meg az albán rendőrök.
-
Koszovó7 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac2 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?