Bulgária
BŐVÜLHET AZ EURÓÖVEZET: Bulgária már 2023-ban bevezetheti az eurót
Bulgária, amely 2007 óta tagja az Európai Uniónak, azzal számol, hogy idén április végéig csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez és 2023-tól bevezeti az eurót. Bulgária már mintegy két évtizede az euróhoz rögzítette nemzeti valutáját, a levát.
Minden a tervek szerint halad
“Teljesen előre látható”, hogy Bulgária a terveknek megfelelően idén tavasszal csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez, 2023-ben pedig belép az euróövezetbe – közölte egy bolgár rádiónak nyilatkozva a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója.
Krisztalina Georgieva a bolgár nemzeti BNP rádiónak nyilatkozva egyebek között azt mondta, hogy szerinte minden a terveknek megfelelően alakul Bulgária euróövezeti csatlakozásával kapcsolatban.
Hozzátette, hogy a napokban Davosban azt mondta neki Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, hogy “nagyon pozitívan tekint” Bulgária csatlakozási tervére, és hogy “úgy tűnik, az euróövezet ülésein hamarosan bolgárul is beszélnek majd.
Az IMF bolgár származású vezetője szerint az euróövezetbe történő belépéssel nyerne az ország, nőne monetáris biztonsága és védelmet kapna a globális kihívásokkal szemben.
A tények
Bulgária teljesíti az euró bevezetésének főbb kritériumait, államháztartásában többlet van, ellenőrzés alatt áll az infláció, és az Európai Unió egyik legkevésbé eladósodottabb országa.
A balkáni ország ugyanakkor az EU legszegényebb állama, és a felmérések szerint az egyik legkorruptabb is.
Az euróövezeti belépés előtt két évig kötelező ERM-2 árfolyamrendszerben egy valuta plusz-mínusz 15 százalékkal ingadozhat az ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávközép körül.
Az árfolyamrendszerhez történő csatlakozáshoz az euróövezet valamennyi tagállamának, az Európai Központi Banknak (EKB) és az Európai Bizottságnak a beleegyezésére is szükség van.
Bulgária
Egy Moszkvához hű metropolita került a bolgár ortodox egyház élére
Dániel következetesen Moszkva-barát álláspontot képvisel, 2022 novemberében útmutatásokat adott ki papjai számára, kritizálva a „gyűlölet szításának” tendenciáját az egyik hadviselő féllel szemben, 2023-ban pedig egy terjedelmes videoüzenetben támogatta a Kremlt
A hagyományosan Moszkvához közel álló Bolgár Ortodox Egyház vasárnap új pátriárkát választott Dániel metropolita személyében, akit a szakértők a leginkább oroszbarát jelöltként tartanak számon. A BBC orosz adásának beszámolója szerint az új egyházi vezető megválasztására azután került sor, hogy márciusban, 78 éves korában elhunyt Neofit pátriárka. Az 52 éves Dániel metropolita a zsinat 138 küldöttjéből 69 támogatását nyerte el, és ezzel a második fordulóban legyőzte az 50 éves Grigorijt, aki 66 küldött szavazatát kapta meg. Grigorij semlegesebbnek számít a Kremlhez való viszonyulásában.
Moszkva-barát vezető a bolgár egyház élén
A BBC-nek nyilatkozó Szergej Csapnin, a Fordham Egyetem Ortodox Tanulmányok Központjának kommunikációs igazgatója és a Public Orthodoxy weboldal szerkesztője szerint Dániel metropolita (világi nevén Atanasz Trendafilov Nyikolov) megválasztása sokakat meglepett, és a bolgár papok egy része katasztrófának tartja az eredményt, ami miatt néhányan a Konstantinápolyi Patriarchátushoz való átcsatlakozást fontolgatják.
A Bolgár Ortodox Egyház, amely az ország lakosságának több mint kétharmadát egyesíti, általában nem kommentál aktuális politikai eseményeket, a nemrég elhunyt Neofit pátriárka azonban felszólított az ukrajnai háború befejezésére.
Dániel ezzel szemben következetesen Moszkva-barát álláspontot képvisel, 2022 novemberében útmutatásokat adott ki papjai számára, kritizálva a „gyűlölet szításának” tendenciáját az egyik hadviselő féllel szemben, 2023-ban pedig egy terjedelmes videoüzenetben támogatta a Kremlt.
A bolgár egyház szinódusa által egy hete kiválasztott három jelölt közül Grigorij metropolita volt a favorit, míg Dániel metropolitát a leggyengébb jelöltnek tartották.
A vasárnapi első szavazási fordulóban egyik jelölt sem kapta meg a szükséges kétharmados többséget, a második fordulóban pedig minimális különbséggel Dániel győzött.
A bolgár pátriárkát életfogytiglanra választják, hacsak ő maga nem dönt úgy, hogy lemond. Dániel a márciusban elhunyt Neofit pátriárkát váltja, aki több mint tíz évig vezette a bolgár egyházat.
A kommunista rezsim bukása után, amely ateizmust erőltetett a lakosságra, sok bolgár visszatért a hithez. A 2021-es népszámlálási adatok szerint a lakosság mintegy háromnegyede vallásosnak nevezte magát, majdnem kétharmaduk, 63% pedig ortodox vallású.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból