Szerbiában az átlagos fizetés 2025 végén 900 euró, az átlagnyugdíj pedig 430 és 440 euró között lesz – jelentette ki a szerb elnök a „Szerbia 2025” program bemutatásakor. A program felvázolja azokat a beruházási elképzeléseket, amelyek az elkövetkező öt évben valósulhatnak meg. Szerbiában áprilisban vagy májusban parlamenti választásokat tartanak, ezért a következő időszakban ígéretekből lesz bőven.
Bruttó vagy nettó?
Aleksandar Vučić szerb elnök a program ismertetésekor közölte, hogy az előzetes eredmények szerint novemberben Szerbiában 6%-os volt a növekedés, ami a legnagyobb Európában.
Az államfői előrejelzés szerint Szerbia az idei évet 4%-os növekedéssel zárja.
A jó eredmények közé sorolta azt is, hogy 2019-ben a beruházások elérték a 3,8 milliárd eurót, ami kilenc százalékkal több, mint 2018-ban.
Ezek után jól hangzik, hogy 2025 végén Szerbiában 900 euró lesz az átlagos fizetés, az átlagnyugdíj pedig 430 és 440 euró között várható.
A bejelentésből nem derül ki, hogy bruttó vagy nettó számokról van szó, de Szerbiában aligha van ember, aki a lelki szemei előtt ne ezeket az összegeket látná a folyószámláján.
Ha a 900 eurót bruttóban kell értenünk, akkor Szerbia megközelíti a mai Magyarország szintjét, ha nettóban, akkor viszont elhúz mellettünk.
Szerbia is érzi az exodus hatását
Szerbia is megérzi az országot sújtó exodus hatását. Rengeteg fiatal hagyja el az országot, mert a boldogulást valahol máshol képzeli el. Belgrádban erről nyíltan beszélnek.
– jelentette ki a szerb elnök, aki jelezte, hogy az egészségügy fejlesztésére a következő időszakban 600 millió eurót szánnak.
Vučić hangsúlyozta, hogy a költségvetés 20%-a megy az egészségügynek.
A GKI Gazdaságkutató Intézet adatai alapján a magyar költségvetés kiadási főösszegéhez viszonyítva az egészségügyre szánt kiadások 2016-ban elérték a 13,1%-ot, ami 1,6 százalékponttal volt alacsonyabb, mint a 2008-ban.
A szerb elnök hangsúlyozta, hogy 950 millió eurót költenek az egészségügyben dolgozók fizetésére, és 2,4 milliárd eurót közvetlenül a betegek gyógyítására, hogy biztosítsák az állampolgárok számára “a jó ellátást és a megfelelő védelmet”.
– jelentette ki határozottan Vučić.
Fejlesztenek földön, vízen és a levegőben
A szerb elnök jelezte, hogy jelentős pénzeket fordítanak az infrastruktúra javítására.
– mondta Vučić, aki szerint utak hálózzák majd be az egész országot.
Elmondása szerint a vasúti hálózat fejlesztésére több mint 3,5 milliárd eurót költenek, amibe beleszámolták a belgrádi metró megépítésére tervezett 1,3 milliárdot is.
A Szabadka és Újvidék közötti szakaszra 800 millió eurót már félretettek, a Belgrád és Niš közötti részre pedig 200 milliót választottak ki.
Ezenkívül tervezik a prahovói, a gombosi, a szávaszentdemeteri, az újvidéki és a szendrői kikötők bővítését, valamint egy újabb kikötő építését Belgrádban.
A szerb elnök szerint a korlátozó uniós szabályozás miatt a szerb állam túl sokat nem fordíthat a légi közlekedésre, de ennek ellenére “nagy sebességgel” haladnak a fejlesztések.
Minden más
A “Szerbia 2025” program előterjesztésekor Vučić jelezte, hogy 500 millió eurót fordítanak az energetikai beruházásokra.
– jegyezte meg a szerb államfő, aki szerint mindenekelőtt a földgáztározók kapacitásainak bővítését, a gázhálózat fejlesztését, és a Kolubara B hőerőmű újabb blokkjának megépítését tervezik.
Vučić bejelentette, hogy plusz 300 millió eurót kap a mezőgazdaság, amiből a legtöbbet, 86 milliót költenek az öntözés javítására, a fennmaradó összeg marad más beruházásokra, például traktorok vásárlására.
A szerb elnök közölte, hogy jelentős pénzeket szánnak a sportra is, amiből bőven jut stadionépítésekre Belgrádban, Szabadkán és további hét szerbiai városban.
Aleksandar Vučić ugyan folyamatosan euróban számolt, ez viszont nem jelenti azt, hogy Szerbia 2025-re bevezeti az eurót.
Lektor nélkül dolgozunk. Ha helyesírási hibát találsz, akkor jelöld ki a szót az egérrel, majd egyszerre nyomd le a következő két billentyűt: Ctrl+Enter. Köszönjük, hogy segítesz jobbá tenni a BALK-ot!

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
