Szerbia
Orbán kiállt Vučić mellett, aki elszámoltatást ígér
A szerb elnök szerint nem véletlen, ami történik, valaki megszervezte, előkészítette a „szerbiai bűncselekményeket”, halálesetek ugyan nem történtek, a bűn ezúttal az emberek megalázásában és lealacsonyításában rejlik, valamint a szabad mozgás tilalmában, a gyülekezési szabadság korlátozásában és más létfontosságú alkotmányos jogok csorbításában. A magyar miniszterelnök kiállt a „szuverén Szerbiáért” küzdő Vučić mellett, szerinte a „szerb hazafiak számíthatnak a magyar hazafiakra”

Szombatra nagyszabású tüntetést hirdetett Belgrádban Aleksandar Vučić szerb elnök politikai mozgalma, amelyre Orbán Viktor magyar miniszterelnök is támogató videóüzenetet küldött. Orbán a felvételen arról beszélt: külföldi erők akarják megmondani, hogyan éljenek a szerbek, és hasonló befolyásolási kísérleteket említett Magyarországon is.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
– Nem vagytok egyedül – a ti harcotok a mi harcunk is
– üzente a szerbeknek Orbán, hozzátéve, hogy „a szerb hazafiak mindig számíthatnak a magyar hazafiakra”.
– Nem vagytok egyedül – a ti harcotok a mi harcunk is – üzente a magyar miniszterelnök a szerb elnöknek
A magyar kormányfő korábban már kijelentette, hogy Szerbiában és Szlovákiában nem spontán események zajlanak, hanem tudatos destabilizációs kísérletek történnek, amelyek mögött – állítása szerint – külső erők állnak.
Alcímek
Vučić: „Későn léptünk fel a színes forradalommal szemben”
Aleksandar Vučić szerb elnök a belgrádi demonstráció előtt a Pink Televízió műsorában úgy fogalmazott: későn ismerték fel, hogy világosabban kellett volna fellépni a színes forradalom ellen. Szerinte az ilyen típusú politikai destabilizáció akkor nyer teret, ha nem történik kellő ellenállás.
Vučić saját politikai hibájának tartja, hogy eddig „üresen hagyták a pályát”, és ezzel teret engedtek „a másik oldal gőgjének és brutalitásának”. Szerinte ezek az erők politikai ellenfelek üldözésére, bántalmazására és akár megsemmisítésére is képesek lennének, ha azt gondolják, hogy elegendő hatalom van a kezükben.
Az elnök szerint a blokádot fenntartó egyetemisták kezdetben 75 százalékos támogatottsággal rendelkeztek, de ez mára 40 százalék alá csökkent, mert – mint Vučić fogalmazott – az emberek rájöttek, hogy a mozgalom valódi célja az állam destabilizálása.
A diákok követeléseit értelmetlennek és egyre zavarosabbnak minősítette. Különösen kritizálta a hangágyú bevetésére vonatkozó vádat, amit „nevetséges mesének” nevezett, arra hivatkozva, hogy a hang terjedési sebessége miatt lehetetlen lenne ilyen módon támadni. Szerinte ez csak egy „kifogás volt egy sikertelen tüntetés igazolására”.
A hatodik követelés
Vučić szerint a diákoknak az a követelése, hogy a politikai vezetők ne használják a kórházakat kampánycélokra, valójában Albin Kurti koszovói albán miniszterelnök politikai machinációinak része. Mint mondta, Kurti „utasította” az észak-macedóniai kormány egyik (albán) tagját, hogy tiltakozzon a belgrádi klinikai központban tett látogatása ellen, és erre „a diákok, mint a csalira a halak, ráharaptak”.
A niši orvostudományi kar blokádjára utalva Vučić kijelentette: „politikai becstelenség” történt, amely szerinte nem volt véletlen, hanem szervezett bűncselekmény, még ha haláleset nem is fordult elő. Szerinte az események célja az emberek megalázása, a mozgás és gyülekezés szabadságának korlátozása, valamint az alkotmányos jogok megsértése volt – mindez politikai vezetők „napi szintű” felhívására.
A niši orvostudományi kar hallgatói plénuma úgy döntött, hogy a blokád az egyetemista követelések teljesítéséig folytatódik, annak ellenére, hogy a kar vezetése felszólította a diákokat, hogy április 15-én kezdjék meg a hallgatói blokád miatt felfüggesztett órák pótlását.
Az elnök azt állította, hogy a niši kar blokádjában részt vevők közül sokan nem is az orvosi kar hallgatói, a rendőrség szerint is több mint a felük más intézményhez tartozik. Vučić úgy fogalmazott: „most, hogy látják, nem lesz semmi a színes forradalomból, egyes dékánok és rektorok nem akarnak visszatérni, mert tudják, hogy felelősségre vonják őket.”
A vörös kéz és a „középső ujj” esete
Vučić említést tett a tüntetők által használt vörös festékes tenyérlenyomatokról, amelyek a tiltakozás szimbólumává váltak, és más országok, köztük Albánia példáját követik. Szerinte ezzel politikai gyilkosságokat sugallnak – utalva arra, hogy évek óta azt állítják, ő felelős Oliver Ivanović vagy Vladimir Cvijan haláláért.
Az első koszovói szerb politikus volt, akit a szerb közvélemény számára ismeretlen elkövetők gyilkoltak meg a koszovói Mitrovicában, a másik a Szerb Haladó Párt elnökségi tagja volt, aki már 2013 végén azzal vádolta meg Aleksandar Vučićot, hogy visszaél az alkotmánnyal, és a törvényeket megkerülve vezeti az országot. Nem sokkal később Cvijan tisztázatlan körülmények között tűnt el a politikából és az élők sorából.
A piros középső ujj szimbólumáról szólva Vučić úgy nyilatkozott: bár ő nem szervezte, de kettős mércét lát a közvélemény reakcióiban. „Amikor a lítium ellen tüntettek és középső ujjakat mutogattak, akkor az vicces volt. Most, hogy valaki visszavágott, ez már primitívség?” – tette fel a kérdést a szerb elnök.

A szerb elnök éjjel-nappal sózza az emberek agyát, tegnap este tíz óra után jelent meg a Pink Televízióban
Vučić arról is beszélt, hogy egy 23 éves fiatal tojással dobott meg egy nőt, amit elítélendőnek nevezett, és hangsúlyozta: az ilyen cselekmények ellen a társadalom lassan, de biztosan kezd fellépni. Szerinte a szerb nép „zsörtölődő”, de amikor felismeri, hogy az államot veszély fenyegeti, „azonnal mozgósít”.
– A demonstrálók tudják, hogy kisebbségben vannak, világos számukra, hogy felébredt a szabadságra vágyó Szerbia, mert az emberek meg akarják őrizni az államot
– mondta Vučić, aki a beszélgetés végén bejelentette, hogy személyesen tesz büntetőfeljelentést azok ellen az ügyészek ellen, akik – állítása szerint – nem indítanak eljárást (a demonstráló diákok ellen), és „azok ellen az újságírók ellen is, akik traktorokon lovagolnak a médiában”.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot