Szerbia
A NATO Koszovóban erősít, a levegőből figyeli Szerbiát
Christopher Cavoli amerikai tábornok, az Egyesült Államok egyik legmagasabb rangú katonai vezetője, valamint a NATO európai szövetséges erőinek főparancsnoka kijelentette, hogy bővítik az állandó katonai jelenlétet Koszovóban, mert szeretnék tehermentesíteni az ottani küldetéshez jelenleg tartalékos erőkkel hozzájáruló szövetségeseket

Christopher Cavoli amerikai tábornok, az Egyesült Államok egyik legmagasabb rangú katonai vezetője, valamint a NATO európai szövetséges erőinek főparancsnoka (SACEUR) részletes tájékoztatást adott az amerikai szenátusnak azoknak a térségeknek a biztonsági helyzetéről, ahol amerikai erők állomásoznak – különös tekintettel a Nyugat-Balkánra.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Bővítik az állandó jelenlétet
Beszédében Cavoli kiemelte Koszovót és Bosznia-Hercegovinát mint két olyan országot, amelyek továbbra is komoly biztonsági és stabilitási kihívásokkal néznek szembe. Külön hangsúlyozta a KFOR jelenlétét Koszovóban: a jelenleg ott szolgáló mintegy 4.300 katona közül körülbelül 600 amerikai állampolgár.
– A KFOR továbbra is jelen van a helyszínen, és a koszovói helyzetet szoros figyelemmel kísérjük. Az Egyesült Államok kevesebb mint 600 katonával járul hozzá a misszióhoz, miközben a teher jelentős részét szövetségeseink – Olaszország, Törökország, az Egyesült Királyság és Magyarország – viseli
– jelentette ki Cavoli. Elmondása szerint az Egyesült Államok az elmúlt év során tartalékos erőket telepített Koszovóba a növekvő feszültségek kezelésére, és jelenleg a cél az állandó jelenlét bővítése, hogy a tartalékos egységek tehermentesítése megtörténhessen.
– Bővítjük az állandó katonai jelenlétet Koszovóban, hogy tehermentesítsük a tartalékos erőkkel hozzájáruló szövetségeseket. Úgy gondolom, hogy hamarosan megállapodásra jutunk, és rendelkezésünkre állnak majd a szükséges erőforrások
– mondta Cavoli, aki tavaly áprilisban szinte ugyanerről számolt be, ami azt jelzi, hogy nem javult a helyzet a térségben.
Cavoli Magyarországot is megemlítette, mint NATO-szövetségest
A parancsnok hangsúlyozta az Európai Unióval való szoros együttműködést is a boszniai EUFOR Althea misszió kapcsán, és kiemelte a nemzetközi együttműködés fontosságát a térség stabilitásának fenntartásában.
A tábornok elismerően szólt Franciaország gyors reagálásáról a bosznia-hercegovinai feszültségekre, és emlékeztetett arra, hogy a Charles de Gaulle repülőgép-hordozót és két ejtőernyős zászlóaljat vezényeltek a térségbe a tavalyi nyár folyamán, erődemonstráció céljából.
Közvetlen párbeszéd
Vjosa Osmani koszovói elnök 2025. február 15-én a Müncheni Biztonsági Konferencián találkozott Christopher Cavolival, a NATO európai szövetséges erőinek főparancsnokával (SACEUR).
Osmani elnök közösségi bejegyzésében így számolt be a találkozóról:
– Gyümölcsöző megbeszélést folytattam Christopher Cavoli tábornokkal, a NATO európai szövetséges erőinek főparancsnokával a Müncheni Biztonsági Konferencián. Áttekintettük a NATO elmúlt 23 évben Koszovóban betöltött nélkülözhetetlen szerepét a biztonság és stabilitás megőrzésében
– írta a Osmani, aki „ezekben a sorsdöntő időkben” ismételten megerősítette a koszovói intézmények elkötelezettségét a nyugati katonai szövetséggel való szoros együttműködés mellett, amellyel véleménye szerint „aktívan hozzájárulnak a térség, sőt Európa biztonságához is”.
Amerika megfigyeli Szerbiát
A spliti Slobodna Dalmacija közben arról számolt be, hogy egy amerikai felderítő repülőgép járőrözik a boszniai légtérben Szerbia nyugati határánál, amiből a lap arra a következtetésre jutott, hogy a NATO napok óta „megfigyelés alatt tartja Szerbiát”.
A Flight Radar portálva hivatkozva a lap azt írja, hogy egy Bombardier Challenger 650 Artemis repülőgépről van szó, amely egy módosított üzleti gép, és szinte teljesen megegyezik azzal a típussal, amelyet például Zoran Milanović horvát elnök és a horvát kormány is használ.
Az „Artemis” megnevezés arra utal, hogy a gépet felszerelték a legmodernebb légi hírszerzési és célfelderítési technológiákkal (Airborne Reconnaissance and Targeting Exploitation Multi-Mission Intelligence System). A gép bázisa a romániai Konstanca repülőterén található, a Fekete-tenger partján, ahonnan rendszeresen végzi megfigyeléseit Ukrajnában.

Az amerikai gép tevékenysége a szerb határ mentén
Mostanában azonban nyugati irányba repült, megkerülte Szerbiát, belépett a magyar légtérbe, majd Belovár (Bjelovar) és Kutenya (Kutina) térsége fölött átrepülve Horvátországon keresztül jutott el Bosznia-Hercegovinába. A napokban „nyolcas” alakzatban járőrözött Tuzla és Stolac között.
Ugyanez a gép, amelynek lajstromjele N488CR, hívójele pedig BRIO68, néhány nappal korábban nyolc órán keresztül járőrözött Szerbia keleti határa mentén, a romániai Kolozsvártól a bolgár Plovdivig terjedő szakaszon.
Mit figyel?
A repülőgép az amerikai Leidos nevű magánvédelmi vállalat tulajdonában van, és kifejezetten rádiós és elektronikus kommunikációk – legyen szó emberek közötti vagy gépi jelekről – lehallgatására és elemzésére specializálódott.
Februárban ugyanez a repülőgép nyolc felderítő repülést végzett Szerbia keleti és nyugati határai mentén. Tavaly áprilisban pedig – az Itamilradar portál szerint – a megfigyelések szinte minden irányból történtek, mivel az amerikai Artemis gép mellé egy francia Beechcraft 350 ALSR is csatlakozott, amely Zárából (Zadar) repült, a francia „Dunkerque” elektronikai hadviselési osztály irányítása alatt.

Kapcsolódó cikk
Növelik a NATO-erőket Boszniában és Koszovóban, nehézfegyvereket is telepítenek a térségbe
A gép rendszeresen repült Koszovó fölött, korábban a líbiai és más válságrégiókban vetették be.
Szerbia ugyan nyomon követi ezeket a felderítő tevékenységeket, de megakadályozni nem tudja őket, mivel azok az ország légterén és még a szerb légiforgalmi irányítási (FIR) övezetén kívül zajlanak.
A FIR Szerbia kiterjed Montenegróra is, egészen a nemzetközi vizekig. Ennek ellenére Szerbia jelezte, hogy figyeli az amerikai repülőgép mozgását: két szállító repülőgépet – egy An–26-ost és egy Airbus C–295-öst – indítottak szokatlan, alacsonyan repülő és szaggatott útvonalon.
Szerbia jelentős beruházásokat hajt végre a hadiiparban, mindenek előtt a rakétás tüzérség és a dróntechnológia területén. Az amerikai és NATO-hírszerzés számára különösen érdekes a kínai FK–3 légvédelmi rendszer, amely az orosz S–300-as rendszerhez hasonló, de annál korszerűbb képességekkel rendelkezik.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot