Románia
Romániai ingatlanpanama politikai áthallással
Az ügyészség szervezett bűnözői csoport létrehozásának, különösen súlyos következményekkel járó sikkasztásnak, pénzmosásnak, adócsalásnak, különösen súlyos következményekkel járó csalásnak, valamint az adózó által rosszhiszeműen elkövetett adó-, illeték- vagy járulékfizetés megállapításának bűncselekménye miatt folytat jelenleg büntetőeljárást

Romániában a legnagyobb üzlet a lakásértékesítés. Főként akkor, ha az eladott lakások soha nem épülnek meg. A Nordis ingatlanfejlesztő több millió eurós panamázásáról még októberben – az elnökválasztási kampány idején – írt a Recorder tényfeltáró honlap. A Recorder felvetette, hogy az elmúlt évek leglátványosabb romániai ingatlanprojektjének számító Nordis piramisjátékká változott, a cégnek több százan lettek áldozatai.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Több százmillió euró folyt be a Nordis számláira az elmúlt években, de az ígért lakásfejlesztések többsége csak papíron és a hirdetésekben maradt. A Nordis agresszív marketingkampányokat alkalmazva és a román törvények megengedő kiskapuit kihasználva előbb hatalmas összegeket kért előlegként az ügyfelektől, akik később a teljes vételárat kifizették, de máig nem vehették birtokba az ígért lakásokat.
A pénz a Nordis számláiról pedig eltűnt, az ingatlanfejlesztő ellen csődeljárás indult.
A Recorder bizonyítékokat talált arra is, hogy közjegyzők segítségével egyes lakásokat többször is eladtak más és más személyeknek. A bűnrészes közjegyzők közt volt az egykori román államfő, Traian Băsescu lánya, Oana Băsescu is.
Alcímek
Politikai szál
Az ügy pikantériája, hogy a Nordis társtulajdonosának, Vladimir Ciorbának a felesége, Laura Vicol a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, a Képviselőház jogi bizottságának elnöke volt. A botrány kirobbanásakor Laura Vicol lemondott képviselői tisztségéről, s amikor a botrány tovább gyűrűzött, kilépett a Szociáldemokrata Pártból is.

A hirtelenszőke Laura Vicolt hétfőn őrizetbe vették, majd csütörtökön kardiológiai vizsgálatra kórházba vitték. A vizsgálat után állítólag visszaszállították az őrizetbe (Forrás: X platform, stiripesurse.ro)
Az ügy akkor vált kellemetlené, amikor kiderült, hogy a PSD két vezető politikusa, Marcel Ciolacu miniszterelnök és Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter a Ciorbă–Vicol házaspárral együtt két ízben is Monacóba repült a Nordis tulajdonában lévő luxusgéppel.
Ciolacu igyekezett bizonyítani, hogy kifizette a repülés árát, azonban a bemutatott számla és nyugta nem egyezik a repülés dátumával. Sorin Grindeanu pedig arra hivatkozott, hogy útja a francia riviérára azelőtt történt, mielőtt a gyanú árnyéka rávetült volna a Nordisra.
Hogyan nyúlhatták le a pénzt?
A megsemmisített elnökválasztás után egy kicsit leült az ügy, azonban januárban a Szervezett Bűnözés és Terrorizmusellenes Ügyészség (DIICOT) a Nordis-ügyben 65 helyszínen – köztük Monacóban is – házkutatást tartott.
Az ügyészség szervezett bűnözői csoport létrehozásának, különösen súlyos következményekkel járó sikkasztásnak, pénzmosásnak, adócsalásnak, különösen súlyos következményekkel járó csalásnak, valamint az adózó által rosszhiszeműen elkövetett adó-, illeték- vagy járulékfizetés megállapításának bűncselekménye miatt folytat jelenleg büntetőeljárást.
Azzal vádolják a gyanúsítottakat, hogy 2018-ban egy háromszintű piramismodell alapján felépített szervezett bűnözői csoportot hoztak létre, amely összetett bűnügyi mechanizmust valósított meg: több kereskedelmi társaság fedőneve alatt ingatlanprojekteket népszerűsítettek, az ügyfelektől (vásárlóktól) pénzt fogadtak el, amit a cégvezetők végül elloptak.
A vádhatóság szerint, a szervezett bűnözői csoport tagjai több mint 957 millió lejt (több mint 195 millió eurót) szedtek be az ügyfelektől előlegként adásvételi szerződések (lakásokra/telkekre és bútorzatra) alapján.

Ez Monaco: • A világ leggazdagabb országa • A legtöbb lakos 0% jövedelemadót fizet • Exkluzív, ultra-luxus rendezvények egész évben
Az így megszerzett pénzt magánszemélyeknek, a szervezett bűnözői csoport tagjainak, jogi személyeknek, a bűnözői struktúrához kapcsolódó társaságoknak történő átutalások, bérek kifizetése és különböző egyéb kiadások révén sikkasztották el. Mintegy 346 millió lejt (69 millió eurót) és 2,4 millió eurót tulajdonítottak el.
Mire költötték az ügyfelek pénzét?
A Nordis társtulajdonosa, Vladimir Ciorbă több luxusingatlant is bérelt Monacó legdrágább negyedében. (Tavaly 700 ezer eurót fizetett házbérként a monacói lakásokért.) Felesége, Laura Vicol hatalmas összegeket fizetett esztétikai műtétekért. Kiderült, hogy egyetlen dubaji kiruccanása során 90 ezer eurót palt el luxustáskákra és ékszerekre.
Vagyonbevallása szerint a volt képviselő egymillió euró értékű ékszer tulajdonosa.
A nyomozati anyag szerint a Ciorbă–Vicol házaspár 1,5 millió eurót fizetett ki magánrepülőgépek vagy helikopterek bérlésére, hogy belföldi és külföldi nyaralóhelyekre – Nizza, Míkonosz, Madrid, Párizs, Duna-delta – utazzanak.
Emellett a Nordis ügyfeleinek pénzét elsikkasztó bűnszervezet többi tagjával együtt olyan termékekre és szolgáltatásokra költötték el a cég bevételeinek egy részét, amelyeknek semmi közük nem volt a vállalat üzleti tevékenységéhez. A házaspár mintegy 5 millió euró értékű – Ferrari, Bentley, Rolls Royce márkájú – luxusautót vásárolt.
A Nordis nem egyedi eset
A botrány kirobbanása után sorra derültek ki a Nordis-panamához hasonló, bár kisebb mértékű csalások.
Egy gyulafehérvári ingatlanfejlesztő, civilben ügyvéd, helyi tanácsos, polgármester- és szenátor-jelölt Nordis-módszerrel 12 millió eurót sikkasztott. Kolozsváron több százan fizették ki a máig meg nem épült lakások teljes árát.
Hasonló átverés történt Jászvásáron, Galacon is.
A jogrendszerben tapasztalható szabályozatlanság segít a csalóknak. Az ingatlanfejlesztők ugyanis kérhetik a meg nem épült lakások teljes árát is a vevőktől. Akiknek nagy kedvezményeket ígérnek, hogy lépre csalják őket. Aztán az ingatlanfejlesztő csődöt jelent, s a jóhiszemű vagy inkább hiszékeny vásárlók futhatnak a pénzük után.
Ezt a gyakorlatot kívánja megváltoztatni a román törvényhozás: a törvénytervezet szerint ezentúl az ingatlanfejlesztők legtöbb 10 százalékot kérhetnek előlegként a lakások árából. Romániában egyébként 253 ingatlanfejlesztő áll csődeljárás alatt.
Az ingatlanpanama politikai következményei
A Nordis-ügy megnehezíti az européer kormánykoalíció azon szándékát, hogy megakadályozza az elnökválasztáson a szuverenista jelölt győzelmét.
A közvélemény újabb bizonyítékát látja a politikai fősodor korrumpálhatóságának, s az állam tehetetlenségének. Utóbbit azért, mert az adóhivatal munkatársai a jelek szerint észlelték, de elhallgatták a törvénytelenséget a Nordisnál. (Tánczos Barna pénzügyminiszter ellenőrzést rendelt el az adóhivatalnál.)

A Libertatea beszámolója szerint tizenegy embert vettek őrizetbe a Nordis-ügyben (Forrás: Facebook, Nordis)
Politikai elemzők szerint Călin Georgescu támogatottsága tovább nőtt a botrány kirobbanásának hatására. Noha Marcel Ciolacu miniszterelnök ellen nem fogalmaztak meg vádat, mégis rossz fényben tűnik fel a választók szemében pártja érintettsége nyomán.
Ráadásul nem csak a szuverenisták, hanem a progresszívek is meglovagolják az ingatlanpanamát, igyekeznek a rendszer embere, Crin Antonecu elnökesélyeit csökkenteni saját jelöltjük érdekében.

- Szerbia7 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült