Szerbia
Elkerülheti-e a NIS szerb olajcég az amerikai szankciókat?
Ha nem zárják ki az orosz társtulajdonosokat a szerb olajcégből, akkor február 26-án valamennyi külföldi bank zárolja a NIS számláit, amiről már tájékoztatták Jorgovanka Tabaković szerb nemzeti banki kormányzót

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) az Egyesült Államok által bevezetett szankciókra válaszul kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságokhoz a szankciók elhalasztására, hogy a cég folytathassa normális működését.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Ezt a kérelmet a magyar kormány is támogatta, akárcsak korábban a horvát Janaf is, amelynek vezetősége szintén az amerikai adminisztrációhoz fordult, hogy a NIS-re kivetett szankciók alól mentesítést kapjanak.
Köztudomású, hogy a nyersolaj a horvát Janaf kőolajvezetéken keresztül érkezik a NIS pancsovai olajfinomítójába, amíg az algyői vezeték nem épül meg.
Az amerikai adminisztráció január 10-én – mindössze tíz nappal Donald Trump hivatalba lépése előtt – bejelentette, hogy szankciókat vezet be több olyan vállalattal szemben, amelyek tulajdonosa az orosz „Gazpromnyefty”, azzal a céllal, hogy megakadályozzák az ukrajnai háború finanszírozását. Ennek következtében a NIS is felkerült a szankciós listára.
Alcímek
Nagyar és horvát támogatás a szerb olajcégnek
A belgrádi NIN arról ír, hogy a szakértők szerint a NIS kérelme ugyan jogszerű, de ez még nem jelent garanciát arra, hogy valóban teljesül a kérést. Ezzel a lépéssel a NIS vezetése leginkább időt próbál nyerni, hogy jobban felkészülhessen az esetleges tulajdonosváltásra, amelyet Washington elvár. Több lehetőség is szóba került, mint például az, hogy Szerbia állami tulajdonba veszi a NIS orosz részesedését.
A szerbiai szakértők úgy vélik, hogy a NIS és a szerb kormány helyesen cselekedett, amikor reagált a szankciókra, és biztatónak tartják, hogy ebben támogatást kaptak a Janaf vezetőségétől és a magyar kormánytól is, amely szintén abban érdekelt, hogy a NIS zavartalanul folytathassa működését.
A NIS hivatalos kérelmét az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma külföldi vagyonellenőrzési osztályának (OFAC) nyújtotta be, amely felelős a szankciók végrehajtásáért.
Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter elmondta, hogy a szerb kormány minimum 90 napos haladékot kért Washingtontól a szankciók végrehajtásával kapcsolatban.
A kérelem olyan általános vagy speciális engedélyek megszerzésére irányul, amelyek lehetővé tennék a NIS számára, hogy fenntartsa működését, amíg elfogadható megoldás születik a vállalat tulajdonosi struktúrájára és irányítására vonatkozóan. A miniszter hangsúlyozta, hogy a NIS regionális és stratégiai jelentőségű cég az energetikai stabilitás szempontjából, ezért létfontosságú, hogy továbbra is működhessen.
A miniszter asszony úgy nyilatkozott, hogy a szerb kormány támogatja a NIS számára szükséges engedélyek kiadását, a szankciók ugyanis veszélyeztetnék a vállalatot abban, hogy ellássa Szerbia lakosságát kőolajjal és kőolajszármazékokkal.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a NIS alkalmazottainak és a lakosságnak nem kell aggódnia, mivel „az állami vezetés, ahogyan eddig is, védi Szerbia érdekeit”. Ez – mellékesen szólva – tiszta propaganda, amit nap, mint nap hallani a szerb kormány tagjaitól.
Đedović Handanović itt még azzal érvelt, hogy az amerikai illetékesek többször is világossá tették, hogy a szankciók nem Szerbia és annak állampolgárai ellen irányulnak, és ezért abban bíznak, hogy a párbeszéd konstruktív lesz, és nem veszélyezteti sem Szerbia, sem a régió energetikai stabilitását.
A Janaf is mentességet kért
Mielőtt a NIS, valamint a szerb és a magyar kormány a szankciók elhalasztását kérte volna, a horvát Janaf is Washingtonhoz fordult, hogy mentességet kapjon az embargó alól, és teljesíthesse a NIS-szel kötött, 2026-ig érvényes szerződését.
Vladislav Veselica, a Janaf igazgatótanácsának tagja kijelentette, hogy formálisan kérték az amerikai hatóságoktól a nyersolaj szállításának engedélyezését a NIS számára 2026 végéig. A horvát vállalat egy washingtoni ügyvédi irodát bízott meg azzal, hogy képviselje érdekeit az OFAC előtt.
Veselica arról is beszélt, hogy A NIS a Janaf legnagyobb ügyfele, a horvát cég 10 millió tonna kőolaj szállítására kötött szerződést a NIS-szel, így a szerb cég elleni amerikai szankciók a Janafot is sújtják, amit – mondjuk úgy – „járulékos kárnak” lehet tekinteni.
Andrej Plenković horvát miniszterelnök még decemberben kijelentette, hogy az Európai Unió vezetői dolgoznak egy megoldáson, amely segítené Szerbiát a szankciókkal kapcsolatos problémák elkerülésében, és ezzel a Janaf és a NIS közötti szerződés is érvényben maradhatna.
Trump döntésén múlik?
Miodrag Kapor szerb energetikai szakértő szerint nehéz megjósolni, hogyan reagál majd az amerikai adminisztráció a NIS kérésére, de egy biztos: az Egyesült Államok élén egy kiszámíthatatlan elnök, Donald Trump áll.
A szerb szakértő szerint Trump ismert arról, hogy ad-hoc döntéseket hoz, amelyek az ő személyes megítélésétől és ideológiai tanácsadóitól függenek. Kérdéses, hogy Trump mennyire hajlandó módosítani Biden-adminisztráció döntését.
Ugyanakkor az amerikai kongresszusnak is jóvá kell hagynia az esetleges módosításokat, ahol a Republikánus Párt többsége nem túl nagy, ezért nem biztos, hogy támogatnák Trump minden döntését. Sok republikánus képviselő is ellenzi az orosz agressziót Ukrajnában, ezért kétséges, hogy a NIS szankcióinak felfüggesztését megszavazzák-e.
Ha az amerikai adminisztráció nem ad felmentést a Janaf számára, vagy nem halasztja el a NIS szankcióit, akkor a vállalat számára az egyetlen lehetőség az orosz tőke kivonása marad.
A szankciók végrehajtására mindössze 45 nap áll rendelkezésre, és az egész folyamatnak február 25-ig be kell fejeződnie, a pénzügyi tranzakciók végső határideje pedig március 12. Ha addig nem találnak új tulajdonost a NIS számára, akkor marad a csőd vagy a fizetésképtelenség.
A szerb CAPITAL portál úgy értesült, hogy ha 25-ig nem változik meg a tulajdonosi szerkezet, vagyis ha addig nem zárják ki az orosz társtulajdonosokat, akkor február 26-án valamennyi külföldi bank zárolja a NIS számláit, amiről már tájékoztatták Jorgovanka Tabaković szerb nemzeti banki kormányzót.

A szerb olajcégnek Bosznia-Hercegovinában három cége van: Banja Lukában a NIS Petrol és a Jadran-Naftagas, Szarajevóban pedig a G-Petrol, ezek 42 benzinkutat üzemeltetnek (Forrás: X platform)
Ez a szerbiai bankok számára is hátrányos lehet, hiszen maguk is felkerülhetnek a „fekete listára”, ha nem teszik meg ugyanezt.
A NIS-nek egyébként több mint 400 benzinkútja van Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában, Romániában és Bulgáriában. A szerb olajcég Bosznia-Hercegovinában három céget működtet: Banja Lukában a NIS Petrolt és a Jadran-Naftagast, Szarajevóban pedig a G-Petrolt, ezek összesen 42 benzinkutat üzemeltetnek.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú