Szerbia
Az USA csak bevezette a szankciókat a szerbiai NIS ellen (is)
Az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési irodája (OFAC) felvette a NIS szerbiai kőolajipari vállalatot arra a szankciós listára, amely az orosz Gazpromnyeftyet és a Szurgutnyefytgazt célozza meg. Az intézkedés értelmében a NIS-nek 2025. február 27-ig minden pénzügyi tranzakciót le kell zárni ezekkel a cégekkel
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma hivatalosan szankciókat jelentett be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS ellen, ami az indoklás szerint összhangban van a G7-országok célkitűzéseivel és az orosz energiaszektorra vonatkozó szankciókkal. A konkrét intézkedéseket a szerb állami vezetéshez is eljuttatták.
Az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési irodája (OFAC) felvette a NIS-t arra a szankciós listára, amely az orosz Gazpromnyeftyet és a SzurgutnyefYtgazt célozza meg. Az intézkedés értelmében a NIS-nek 2025. február 27-ig minden pénzügyi tranzakciót le kell zárnia ezekkel a cégekkel.
Miért került szankció alá a NIS?
A Gazprom orosz állami vállalat közvetve és közvetlenül is meghatározó részesedéssel bír a NIS-ben, amelyben a Gazpromnyefty révén 56,15%-os tulajdonrészt birtokol. A szerb állam a részvények 29,87%-át tartja a kezében, míg a fennmaradó 13,98% kisebbségi részvényesek tulajdonában van.
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a NIS szankcionálása része annak az átfogó stratégiának, amely az orosz energia felhasználásának csökkentésére irányul. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az intézkedések célja a Kreml bevételeinek visszaszorítása, amelyek az Ukrajna elleni „brutális és illegális háború finanszírozását” szolgálják.
Az új szankciócsomagban nemcsak a NIS és a Gazpromnyefty, hanem más, az orosz olajexporthoz kapcsolódó cégek is helyet kaptak. A listán szerepelnek luxemburgi, kirgizisztáni, kazahsztáni, tádzsikisztáni, valamint indiai és kínai cégek is, amelyeket az orosz kőolaj kereskedelmében való részvétellel gyanúsítanak.
A szankciós lista kiterjed azokra az entitásokra is, amelyek az orosz energiahordozók exportját segítik, beleértve a „titkos flottát” is, amelyet az orosz nyersolaj szállítására használnak.
Kapcsolódó cikk
Emellett magas rangú orosz vezetők, köztük a Roszatom igazgatója, Alekszej Lihacsov, a Gazpromnyefty igazgatója, Alekszandr Djukov, valamint több milliárdos és energiaipari vezető is helyet kapott a feketelistán.
A közlemény hangsúlyozta, hogy azok a cégek is szankciókkal nézhetnek szembe, amelyek üzleti kapcsolatban állnak a szankciós listán szereplő vállalatokkal. Ez azt jelenti, hogy nemcsak amerikai vállalatokat érinthet a büntetés, hanem bármely olyan céget, amely közvetlenül vagy közvetve együttműködik a feketelistán szereplő entitásokkal.
Az Egyesült Királyság szintén hasonló szankciókat vezetett be a két nagy orosz olajvállalat ellen, és együttműködik az Egyesült Államokkal az orosz energiaexport korlátozásában.
Az USA az oroszok kivonulását követeli a NIS-ből
A szerb elnök az amerikai döntést követően a hivatalában tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az Egyesült Államok célja, hogy hazája teljes mértékben számolja fel az orosz érdekeket a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban.
Aleksandar Vučić elmondta, hogy Szerbiának azonnal el kell kezdenie a tulajdonosi szerkezet átalakítását, és mindössze 45 nap áll rendelkezésére a szükséges műveletek végrehajtására, egészen 2025. február 25-ig. Hozzátette, hogy a pénzügyi tranzakciók lezárásának végső határideje 2025. március 12-e.
Vučić elmondta, hogy ezek a legsúlyosabb szankciók, amelyek egy szerbiai céget valaha is értek.
– Arra kérnek bennünket, hogy teljesen távolítsuk el az orosz érdekeket a NIS-ből. Szerbia nem ellenséges ország az Orosz Föderációval szemben, nem akarjuk ellenséges módszerekkel átvenni mások tulajdonát
-jelentette ki a rögtönzött sajtótájékoztatón Vučić, aki elárulta, hogy kérni fogja az Egyesült Államok következő adminisztrációját a NIS elleni szankciók felülvizsgálatára, és megpróbál enyhítő körülményeket elérni a már meghozott döntésekkel kapcsolatban.
Az elnök beszámolt arról, hogy az amerikai kormány hivatalos közleményt adott ki a szankciókról, és részletes magyarázatokat is nyújtottak számukra. Hozzátette, hogy további egyeztetéseket terveznek amerikai vezetőkkel és más tisztségviselőkkel, akik jelenleg Belgrádban tartózkodnak.
Vučić kijelentette, hogy Szerbia semmilyen módon sem szolgált rá, hogy az Egyesült Államok szankciókat vezessen be a NIS ellen, az ország távol tartotta magát a nagyhatalmak konfliktusaitól, és nem vett részt a globális összecsapásokban.
A szerb elnök szerint Szerbia mindig átlátható módon kommunikálta a kapott információkat a nyilvánossággal, még akkor is, ha emiatt amerikai partnerei időnként nehezteltek. Kijelentette, hogy a szerb kormány nem akarta félrevezetni az állampolgárokat, ezért mindig az igazat mondta.
Jelezte, hogy kapcsolatba fog lépni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, először telefonon, hogy áttekintsék a helyzetet, és megvitassák a gázellátási szerződés megújításának lehetőségeit.
Vučić szerint Szerbia számára Moszkva és Washington egyaránt fontos, de Szerbia az első helyen van. Az elnök kijelentette, hogy nem állnak senkivel sem szemben, és Szerbia érdekét tartják a legfontosabbnak.
Hangsúlyozta, hogy a szerb állampolgároknak nincs okuk pánikra, mivel a kormány felelősségteljesen és alaposan kezeli a helyzetet. Hozzátette, hogy bár sürgős lépésekre van szükség, nem fognak elhamarkodott döntéseket hozni.
Az elnök emlékeztetett arra, hogy a NIS-t 2008-ban adták el a Gazpromnyeftynek, amit Boris Tadić akkori elnök és Vojislav Koštunica miniszterelnök döntése alapozott meg. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt 16 évben a NIS jelentős mértékben hozzájárult a szerb költségvetéshez és fejlesztési projektekhez.
Máris beszélt a kínaiakkal
A szerb elnök nem sokkal a bejelentést követően máris találkozott Li Ming kínai nagykövettel, akivel az Instagramon közzétett bejegyzése szerint kiváló beszélgetést folytatott.
Vučić tájékoztatta őt a NIS elleni újonnan bevezetett szankciókról, de beszéltek „minden sikeres közös projektről”. Ehhez hozzátette, hogy különösen büszkék arra, hogy pénteken este megindult a Belgrád és Sanghaj közötti repülőgépjárat.
A szerb elnök ennek megfelelően a tegnapi esti megbeszélést a Nikola Tesla repülőtéren folytatta le a kínai nagykövettel.
- Magyarország7 nap telt el azóta
Főleg Szerbiában téma a Rogán Antal elleni amerikai szankció
- Biztonság6 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- Szerbia7 nap telt el azóta
Kezd elszabadulni a pokol Újvidéken, brutális támadás
- Bosznia6 nap telt el azóta
Dodik elárulta, hogyan érzi magát a komplikált műtét után