Szerbia
Berontott a szerb hírszerzés a műemlékvédőkhöz, hogy Trump veje építhessen
Tulajdonképpen bármelyik épület, amely majd megtetszik valamelyik beruházónak, vagy éppen nem tetszik valamelyik politikusnak, eltörölhető lesz a föld színéről. A szakértők felteszik a kérdést, ezek után milyen alapon követeli majd Szerbia a nemzetközi hatalmaktól, hogy megvédje a szerb örökséget Koszovóban?

Egy biztos, nem unalmas Szerbiában az élet. Aki kicsit is követi a mindennapi történéseket, megállapíthatja, egy napra annyi felkiáltójeles történés jut, hogy csak győzni kell megemészteni a kormány újabb és újabb merész lépéseit. Miután a minap megírtuk, hogy a szerb kormány megfosztotta kulturális örökségi státuszától az egykori jugoszláv vezérkar és a védelmi minisztérium belgrádi ikerépületét – amelyet a NATO 1999-ben bombázott szét, s a döntés értelmében november 22-én akár meg is kezdődhet a bontás, hétfőn délelőtt az Ökológiai Felkelés megszellőztette, hogy információik szerint a Biztonsági Hírszerző Ügynökség (Bezbednosna Informaciona Agencija, BIA) berontott a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet épületébe és elbeszélgetett az illetékessel.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Ćuta szerint neki az a dolga, hogy beszéljen
Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Felkelés elnöke, köztársasági képviselő a történtek után azt mondta, hogy a BIA azért “tett látogatást” a műemlékvédőknél, mert a kormány törvénytelen döntést hozott az egykori jugoszláv vezérkar és védelmi minisztérium épülete kapcsán, amikor megfosztotta a védettségétől, hogy a helyére Donald Trump veje, Jared Kushner luxuszállodát és kaszinót építhessen.
Ćuta még délelőtt azt követelte magától Aleksandar Vučićtól, hogy hozza nyilvánosságra a kormány és Kushner között kötött szerződés részleteit, amelyet nem örökre, hanem csak 99 évre kötöttek.

Kapcsolódó cikk
Aláírták a volt jugoszláv vezérkar szétbombázott épületeinek átengedését Donald Trump vejének
Egyébként csak idő kérdése volt, hogy a vezérkar és a védelmi minisztérium épületegyüttesét megfosztják a védelemtől, hiszen Trump május közepén írta alá a megállapodást a „távozó” Goran Vesić építésügyi miniszterrel.
Kushner cége, az Affinity Global Development arról írt alá megállapodást, hogy “revitalizálja az épületet”, ez a dokumentum azonban – sok többihez hasonlóan – nem elérhető a közvélemény számára.
A miniszter akkor egyébként azzal védekezett, hogy az állam nem adta el az egyébként legexkluzívabb helyen lévő területet, hanem csak bérbe adta azt, 99 évre.
Aleksandar Jovanović Ćuta viszont még márciusban eljuttatta a sajtónak azt a dokumentumot, amely szerint Kushner bármikor a nevére írathatja majd a területet, ráadásul plusz költségek nélkül.
Az igazgatóhelyettes bűnei
A Biztonsági Hírszerző Ügynökség emberei tulajdonképpen azért tehettek váratlan látogatást az intézetben, mert tudomásukra jutott, hogy az ott dolgozó szakemberek nyilvános felhívást akarnak közzétenni, miszerint a vezérkar épületét az előírásokat megkerülve fosztották meg a védelemtől.
Mindennek előzménye valószínűsíthetően az volt, hogy az intézet igazgatóhelyettese, Estela Radonjić Živkov egyrészt eleget tett az N1 televízió meghívásának, ami már Vučić szemében alapjáraton bűn, legutóbb Branko Ružić, korábbi oktatási minisztert rótta meg, amiért igent mondott az N1-nek. Másrészt még ki is mondta, hogy nem tartották be a törvényes folyamatokat, amikor megfosztották az épületet a védelemtől, miközben az épületegyüttes semmilyen tulajdonságát nem veszítette el, ami miatt a védelmet egyébként élvezi.
Miután a BIA az épületben járt, a Nova.rs megbízható forrásból úgy értesült, hogy a rövid látogatás alatt arra voltak kíváncsiak, milyen felhívást készülnek közzétenni a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet szakszolgálatai.
A forrás kiemelte, hogy a válaszban elhangzott, hogy a dokumentum előkészítése továbbra is folyamatban van, és azt el fogják juttatni minden illetékes állami szervhez, merthogy a szolgálatot az is érdekelte, hogy ezt a levelet pontosan mikor tervezik megküldeni és ki a pontos címzett.
Mit akarnak “kiteregetni” a szakemberek?
Az N1 közben betekintést nyert abba a levélbe, amit a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet a nyilvánossághoz és az illetékes állami szervekhez el akar juttatni.
Azt követelik a kormánytól, hogy halogatás nélkül helyezze hatályon kívül a döntést, “hogy ne Szerbia legyen az egyetlen ország a civilizált világban, amely nem tartja tiszteletben a saját törvényeit”, “nem tiszteli a szolgálatot, amely a védelemről dönt” és tulajdonképpen maga “rombolja és tönkreteszi a kulturális örökségét”, áll a levélben.
Többek között kiemelik azt is, hogy nem készült elaborátum, sem határozatjavaslat a védelem megfosztásáról. Egyébként szerepel a levélben az is, hogy ilyen dokumentumot ki se dolgozhattak volna, mert egyetlen egy jel sem utal arra, hogy az épület megszűnt volna műemlékké lenni, és sem a józan ész, vagyis az értelem és a törvény sem teszi lehetővé, hogy a védelmi státus megszűnjön.
Egyébként a vezérkar és védelmi minisztérium egykori épülete nemcsak a huszadik század építészetének lenyomata, hanem időközben emlékhellyé is vált, hiszen az ma az 1999-es NATO bombázás emlékműve is.
Az intézet szakemberei szerint azzal, hogy ilyen durván megsértette a kormány a saját törvényeit, kérdésessé válik a jövőben minden kulturális örökség státusa és nem garantált a védelme.
Tulajdonképpen bármelyik épület, amely majd megtetszik valamelyik beruházónak, vagy éppen nem tetszik valamelyik politikusnak, eltörölhető lesz a föld színéről. A szakértők felteszik a kérdést, ezek után milyen alapon követeli majd Szerbia a nemzetközi hatalmaktól, hogy megvédje a szerb örökséget Koszovóban?
Vučić bosszúja
Danijela Nestorović, az Ökológiai Felkelés köztársasági képviselője szerint a BIA vizsgálódását követően az intézetet a jövőben át kellene nevezni: Köztársasági Műemlékek Vučićtól való Megóvásának Intézetévé.
Szavai szerint hozzászoktunk ahhoz, hogy a szerb államfő napi szinten megsérti a az ország alkotmányát. Azzal, hogy a Biztonsági Hírszerző Ügynökséget “ráküldte” az intézményre, tulajdonképpen meg akarja félemlíteni az ott dolgozókat, hogy ne merjenek véleményt nyilvánítani.
Hozzátette, Aleksandar Vučić úgy viselkedik, mintha ő egyenlő lenne az állammal, és innentől kezdve minden az ő személyes érdeke. Nestorović még arról is megvan győződve, hogy a kormány nem véletlenül választotta ezt a dátumot a döntés meghozatalára, hiszen az egész társadalom mély válságban van, az embereket pedig nagyon megrázta az újvidéki tragédia, vagyis van sokkal nagyobb bajuk is ennél.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia4 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia5 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban