Szerbia
Aláírták a volt jugoszláv vezérkar szétbombázott épületeinek átengedését Donald Trump vejének
Az ellenzéki Ökológiai Felkelés vezetője a bérbeadása szerződés aláírását követően felszólította a szerb fegyveres erők, vagyis a hadsereg tagjait is, hogy ne engedjék meg az épületek átadását az amerikai befektetőknek. A helyzet különös morbiditása, hogy a volt amerikai elnök veje a szóban forgó területen emlékközpontot létesít az 1999-es NATO-támadás következtében elhunyt valamennyi áldozat tiszteletére, amire a szerb kormányok a támadást követő 25 évben a nagy hazafiság ellenére sem voltak képesek
A korábbi feltételezések szerint a szerbek vélhetően ingyenesen adják bérbe a volt jugoszláv vezérkar épületét az amerikaiaknak, miután a szerbiai építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter a szerb kormány nevében 99 évre szóló bérleti szerződést írt alá Jared Kushner amerikai befektetési cégével, ami alapján lehetővé teszi az Affinity Global Development számára, hogy beruházást hajtson végre azon a területen, amelyen a Jugoszláv Néphadsereg főhadiszállása működött, amíg a NATO nem bombázta szét 1999-ben. A bérleti díj mértéke egyelőre azonban még nem tisztázódott, Goran Vesić az aláírással kapcsolatban egy tévéadásban ugyanis úgy nyilatkozott, hogy most csak egy keretmegállapodás született, amelynek a pénzügyi részleteit majd csak később tárgyalják. A szerb építésügyi minisztérium ezt megelőzően közleményében tudatta, hogy a Donald Trump volt amerikai elnök vejéhez kötődő, előbb említett „jó hírű amerikai céget” szemelték ki a munkálatokra, amelyeket hivatalosan „a komplexum revitalizációjaként” említettek. A helyzet különös morbiditása, hogy a volt amerikai elnök vejéhez kötődő cég vállalta, hogy a szóban forgó területen emlékközpontot létesít az 1999-es NATO támadások következtében elhunyt valamennyi (szerb) áldozat tiszteletére, amire a szerb kormányok a bombázásokat, vagyis – ahogy arrafelé emlegetik – a „NATO-agressziót” követő 25 évben a nagy hazafiság ellenére sem voltak képesek.
Hivatalosan is átadják a volt vezérkart
A belgrádi kormány tegnap este kiadott közleménye szerint Goran Vesić ebből az alkalomból kijelentette, hogy minden, amit a komplexum revitalizációja során tesznek, a szerbiai törvényeknek megfelelően, a kormánnyal és az ország minden olyan illetékes intézményével együttműködve történik, amelyek felelősek a várostervezésért és a kulturális örökség védelméért.
– Az épületet azt követően állítjuk helyre, hogy a 25 évvel ezelőtti bombázás során megsemmisült, és ennek a területnek a revitalizációja hozzájárul Belgrád és Szerbia fejlődéséhez
– mondta a miniszter, aki „a nyilvánosság előtt megjelent téves információk miatt” különösen fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a szerb kormány nem adta el az épületet, hanem a szerződésben foglaltak szerint 99 évre bérbe adta a telket.
A közlemény szerint a miniszter még leszögezte, hogy a beruházó kötelezettséget vállalt arra, hogy ellenszolgáltatás nélkül visszaadja a telket és az addig elkészült épületeket Szerbiának, ha nem teljesíti szerződéses feladatait a meghatározott határidőn belül.
Goran Vesić leszögezte, hogy a földterület továbbra is Szerbia tulajdona.
Kapcsolódó cikk
Tegnap még műemlék volt, ma már rom, a szerb kormány szabadulna a vezérkar épületeitől
A közlemény beszámol a szerb miniszternek arról a kijelentéséről is, miszerint a befektető kötelessége, hogy a szóban forgó telken emlékkomplexumot épít az 1999-es NATO-agresszió valamennyi áldozatának, amivel Szerbia „sajnos még a történtek után negyed évszázaddal sem rendelkezik”.
Kiemelte, hogy az emlékegyüttes a befektetők finanszírozásával készül ugyan, de a Szerb Köztársaság tulajdonában lesz, amely dönt a komplexum programtartalmáról, és kezeli azt.
Némi malíciával megjegyeznénk, hogy a szerbek ezáltal „megengedik az amerikaiaknak, hogy emlékművet állítsanak annak, hogy szétbombázták Jugoszláviát”. Azért fogalmazunk így, mert az 1999-es NATO-bombázásban résztvevő gépek hetven százaléka amerikai volt.
Goran Vesić egyébként köszönetét fejezte ki minisztertársának, Siniša Mali első miniszterelnök-helyettesnek és pénzügyminiszternek az ennek a szerződésnek az előkészítésébe befektetett munkáért, valamint a Belgrád fejlesztését elindító egyéb projektekért.
A szerződést amerikai részről Asher Abehsera, az Affinity Global Development vezérigazgatója írta alá, aki elmondta, hogy szerb építészektől és tervezőktől várnak ötleteket az emlékközponttal kapcsolatban.
Abehsera hangsúlyozta, hogy „a rekonstrukció nemcsak a szerb és az amerikai innováció fúzióját képviseli, hanem kimutatja tiszteletét a hazai, mármint a szerb művészi kifejezés iránt”, bár a korábban közzétett amerikai látványtervek szerint szó sincs rekonstrukcióról.
A közlemény a vezérigazgatónak azzal a lózungjával zárul, hogy „a rekonstrukció – ami a fentiek értelmében nem helyreállítás lesz – nem csak épületek, hanem hidak építését is jelenti a kultúrák között, a múlt tiszteletét és a virágzó jövő megalapozását”.
Itt jegyzendő még meg, hogy a „first son-in-law”-nak tekinthető Jared Kushner balkáni befektetési tanácsadója az a Richard Grenell, akit tavaly Aleksandar Vučić személyes döntése alapján tüntettek ki Szerbiában.
Az Ökológiai Mozgalom tüntetésre készül
A volt jugoszláv vezérkar területének átengedésével kapcsolatos tervekről a belgrádi kormány mindaddig mélyen hallgatott, amíg azok két hónappal ezelőtt nem jutottak Aleksandar Jovanović Ćutának, az ellenzéki Ökológiai Felkelés (Ekološki ustanak) parlamenti képviselőjének a tudtára, és ennek révén nem kerültek nyilvánosságra.
Kapcsolódó cikk
A GRIZZLYMEDVE BŐRE: Lassan körvonalazódnak a Belgrádban megnyitott DFC iroda befektetési szándékai
Jovanović akkori sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az Ökológiai Felkelés a honvédelmi minisztériumtól jutott hozzá a vezérkari épületek sorsára vonatkozó egyetértési nyilatkozat másolatához, amelyet az említett minisztérium február 9-én kapott meg.
Nem mellékes körülmény, hogy a honvédelmi minisztériumot akkor még Miloš Vučević jelenlegi „látszat-miniszterelnök vezette”, miközben a fent említett Siniša Mali első miniszterelnök-helyettes dolgozott a különösen nagy értékű két belgrádi telek vélhetően ingyenes bérbeadásának a tervén. Goran Vesić egy tévéadásban úgy nyilatkozott, hogy a mostani szerződés alapján a külföldi partner jogosult a munka megkezdésére, a pénzügyi (kommerciális) szerződést pedig majd csak akkor írják alá, amikor a befektetést „nemzeti jelentőségű projekté nyilvánítják”, és akkor kerül megállapításra a bérleti díj is.
Megjegyzendő, hogy az ötlet nem újkeletű, a vezérkar „újjáépítésének terve” évekkel ezelőtt, vagyis már 2020-ban felmerült, amikor Aleksandar Vučić államfő – egy kis iszogatás után – úgy nyilatkozott, hogy Richard Grenell, az amerikai elnök különmegbízottja megígérte az 1999-ben szétbombázott védelmi minisztérium és vezérkar épületének felújítását az azóta eléggé hamvába holt amerikai Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság (DFC) által.
Aleksandar Jovanović Ćuta az ellenzéki Ökológiai Felkelés vezetője a bérbeadási szerződés mostani aláírását követően bejelentette, hogy a szervezet minden eszközzel, a jogi mellett beleértve a fizikai eszközöket is, megakadályozza a volt vezérkar épületének lebontását és a terület átadását a fent említett amerikai cégnek.
Ćuta jelezte, hogy a helyszínen fogják várni a kotrógépeket, ha azok megindulnak, és sajtótájékoztatóján felszólította a szerb fegyveres erők, vagyis a hadsereg tagjait, valamint „mindazokat, akiknek van bátorságuk megvédeni a régi vezérkar (korábban műemlékké nyilvánított) épületeit, hogy csatlakozzanak hozzájuk, és ne engedjék, hogy az általa „bűncselekménynek” nevezett tett megtörténjen, vagyis hogy a jugoszláv vezérkar egykori épületei elbontásra kerüljenek.
- Horvátország7 nap telt el azóta
Zoran Milanović elsöprő győzelme, Dragan Primorac a konyhán keresztül távozott
- Szerbia5 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar
- Horvátország6 nap telt el azóta
Milanović 8 karátos győzelme