Bosznia
Migránsok számára nyitottak temetőrészt az egyik bihácsi sírkertben
Több, illetve sok elhunyt migráns neve ismeretlen, ezért a sírjukon csak az „N.N.” megjelölés szerepel, értük aligha jönnek el a hozzátartozók, ugyanakkor abban sem lehet senki biztos, hogy a boszniai hatóságok az igazi nevükön tartották nyilván azokat a migránsokat, akiknek a nevük ismert
A boszniai Una-Sana kanton, azon belül pedig Bihács az Európába tartó migránsok egyik áteresztő útvonala, a hosszú és kimerítő utazásnak azonban áldozatai is vannak. A Humci nevet viselő bihácsi városi temetőben eddig 18 migránst helyeztek végső nyugalomra, akik az Una-Sana kanton területén vesztették életüket különböző tragédiák következtében. Az osztrák SOS Balkanroute szervezet kezdeményezésére a migránsok külön temetőrészben kapnak végső menedéket. A projekt célja, hogy a kanton területén elhunyt migránsok emléke ne merüljön feledésbe, és hogy méltóságteljes környezetben pihenjenek.
Egy szomorú, de jelentős esemény
A szarajevói Avaz beszámolója szerint a temetőrész hivatalos megnyitóját november 16-án tartották, amelyen a szervezet képviselői mellett Bihács vezetői is részt vettek, és ebből az alkalomból emléktáblát helyeztek el, amely szimbolikus üzenetével arra emlékeztet, hogy ne szabad megfeledkezni az ott nyugvó emberekről és a sorsukról.
Az SOS Balkanroute szerint az úgynevezett balkáni útvonalon keresztül Európába tartó emberek helyzete évek óta egyre rosszabb.
A lezárt határok, az illegális és erőszakos visszatoloncolások, valamint a boszniai táborokban uralkodó teljesen elégtelen, siralmas állapotok megfosztják a védelmet keresőket jogaiktól, és gyakran életveszélyes helyzetbe sodorják őket.
Petar Rosandić, az SOS Balkanroute elnöke megható beszédében úgy fogalmazott, hogy „ez egy szomorú, de ugyanakkor nagyon fontos nap”, ők pedig azért dolgoztak ezen a projekten, hogy ezek a sírok ne vesszenek feledésbe, ne maradjanak elhanyagolt állapotban.
– Ez egy üzenet Európának és mindannyiunknak, hogy gondolkodjunk el azon, miért haltak meg ezek az emberek Európa külső határain, ki felelős ezekért a tragédiákért, illetve milyen szerepet játszanak az itteni társadalmak mindebben?
– fogalmazott Rosandić a „menekülttemető” megnyitásakor.
A projekt emberi oldala
A temető kialakításának célja az emlékezés mellett az volt, hogy a hozzátartozók, ha később lehetőségük nyílik rá, felkereshessék az elhunytak sírját. Erről az SOS Balkanroute egyik önkéntese, Asim Karabegović nyilatkozott.
– Ezt a projektet azért valósítottuk meg, hogy ezek az emberek ne vesszenek el az emlékezetből, függetlenül attól, milyen szenvedéseken mentek keresztül az Európába vezető úton. Hasonló temetőrészeket alakítottunk ki Zvornikban és Bijeljinában is
– mondta a boszniai aktivista, aki ezzel arra utalt, hogy a másik két temető a boszniai Szerb Köztársaság területén van, míg Bihács a Föderáció része.
Karabegović szerint elképzelhető, hogy a hozzátartozók egyszer exhumálják az elhunyt migránsokat, és hazaszállítják őket a szülőföldjükre, de addig a családjaik itt meglátogathatják a sírjaikat.
Az önkéntes arra is kitért, hogy ezek az emberek különböző tragédiák áldozatai lettek: voltak, akik tűzesetben vesztették életüket egy elhagyatott épületben, másokat közlekedési baleset ért, vagy belső konfliktusok során erőszak ragadta el őket.
Több elhunyt migráns neve ismeretlen, ezért a sírjukon csak az „N.N.” megjelölés szerepel. Értük aligha jönnek el a hozzátartozók, ugyanakkor abban sem lehet senki biztos, hogy a boszniai hatóságok az igazi nevükön tartották nyilván azokat a migránsokat, akiknek a nevük ismert volt.
- Magyarország7 nap telt el azóta
Főleg Szerbiában téma a Rogán Antal elleni amerikai szankció
- Biztonság6 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- Szerbia7 nap telt el azóta
Kezd elszabadulni a pokol Újvidéken, brutális támadás
- Bosznia6 nap telt el azóta
Dodik elárulta, hogyan érzi magát a komplikált műtét után