Connect with us

Egyesült Államok

A török parlament másfél éves késlekedés után megszavazta Svédország NATO-csatlakozását

A legolvasottabb horvát hírportálnak számító zágrábi Index a Svédország NATO-tagságával kapcsolatos magyar vonakodással kapcsolatban megjegyezte, hogy a döntés formálisan ugyan a parlamenten múlik, de Orbán határozott nyomása a Fideszre azt jelenti, hogy a ratifikáció de facto a miniszterelnök kezében van

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A török parlamentben ismertetik a szavazás eredményét
A török parlamentben ismertetik a szavazás eredményét, miszerint a 346 jelenlévő képviselő közül 287 szavazott igennel, 55 nemmel Svédország NATO-tagságára, négyen pedig tartózkodtak (Forrás: Screenshot)
Cikk meghallgatása

Törökország 20 hónapos követelődzés, késlekedés és akadályozás után kedden este megszavazta Svédország NATO-csatlakozását, ezzel elhárítva az egyik utolsó akadályt a katonai szövetség bővítése elől, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója indított el. A voksolás alkalmával 287 igen és 55 nem szavazat született, négy tartózkodás mellett. Recep Tayyip Erdoğan török elnöknek még alá kell írnia a ratifikációs dokumentumot, de ha ezt megteszi, akkor Magyarország lesz az utolsó NATO-tagállam, amely még nem hagyta jóvá a svéd csatlakozást. A török elnöknek az aláírásra tizenöt napja van.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Barátságos levél, barátságtalan tweet

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök szerdán délelőttig csak a török szavazásra reagált, és azt írta az X-en, hogy Svédország egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy a NATO teljes jogú tagjává váljon. Magyarországot nem említette.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedden találkozót kezdeményezett svéd kollégájával. Erre Tobias Billström svéd külügyminiszter úgy reagált, hogy nem lát okot a tárgyalásra, ugyanakkor annak a várakozásának adott hangot, hogy Magyarország mielőbb ratifikálja Svédország NATO-tagságát.

A térkép forrása: The Washington Post

A térkép forrása: The Washington Post

Billström rámutatott, hogy a levél „jó hangvétele” eltér Orbán X-platformos bejegyzésétől, amely szerint meghívólevelet küldött a svéd miniszterelnöknek, hogy látogasson el Magyarországra Svédország NATO-csatlakozásának megtárgyalására.

A NATO-főtitkár ezzel párhuzamosan a magyar jóváhagyást sürgette, amikor üdvözölte a török döntést. Stoltenberg annak a várakozásának adott hangot, hogy Magyarország a lehető leghamarabb befejezi a „nemzeti ratifikációt”.

A főtitkár arra emlékeztetett, hogy Vilniusban minden NATO-szövetséges egyetértett Svédország meghívásával a szövetségbe, Svédország pedig teljesítette kötelezettségvállalásait.

A törökök az F-16-sok miatt „rinyáltak”(?)

Jeff Flake, az Egyesült Államok törökországi nagykövete megköszönte a török parlamentnek a szavazást, és azt írta az X platformon, hogy „Svédország NATO-csatlakozása kritikus (értsd: döntő) lépés a szövetség megerősítésében, ami ma fontosabb, mint valaha.”

Amerika megköszönte

A Washington Post szerint a svéd NATO-csatlakozás azért fontos, mert az növeli a NATO hozzáférését a Balti-tengerhez, és egyúttal megszünteti a nyugati megosztottság egyik forrását, amelynek Vlagyimir Putyin orosz elnök a haszonélvezője.

Az amerikai lap elemzése szerint Törökország eddigi elutasító magatartását többféleképpen is indokolta, de a törökök legfőbb célja az volt, hogy megállapodást kössenek újabb F-16-os vadászgépek vásárlásáról az Egyesült Államoktól, valamint a jelenlegi flotta korszerűsítéséről.

Tavaly júliusban, miután Erdoğan nyilvánosan felhagyott Svédország NATO-tagságával szembeni ellenállásával, a Biden-kormányzat kijelentette, hogy folytatni kívánja az F-16-osok Törökországnak történő leszállítását, bár több amerikai törvényhozó kifogásolta a lépést, álláspontjuk szerint ugyanis Törökországgal szélesebb körű problémák vannak, beleértve az emberi jogok megsértését és az amerikaiakkal szövetséges kurdok elleni folyamatos török támadásokat Szíriában.

Az F-16-osokkal kapcsolatos előrelépéshez az amerikai adminisztrációnak hivatalos értesítést kell benyújtania a kongresszushoz, amely után a törvényhozóknak 30 nap áll rendelkezésükre, hogy kifogást emeljenek. A kormányzat azonban megkerülheti ezt a folyamatot azzal, hogy azonnali szállítást igénylő vészhelyzetet hirdet, ahogy azt a közelmúltban kétszer is megtette Izrael esetében.

Svédország a Balkánon

Ami Svédországot illeti, a skandináv ország az utóbbi három évtizedben fokozatosan megerősítette kapcsolatait a NATO-val, ami a Balkánon is megmutatkozott.

A svédek 1994-ben csatlakoztak a szövetség Békepartnerségéhez, 2014-ben – a Krím félsziget Oroszország általi annektálását követően pedig tovább fokozták a partnerséget, így 2016-ban aláírták a „fogadó országról” szóló megállapodást.

Svédország a nyugati katonai szövetséghez való közeledés jegyében hozzájárult a NATO által vezetett missziókhoz Boszniában, Koszovóban, Afganisztánban, Líbiában és Irakban. 1995 óta az EU tagjaként egy kölcsönös védelmi záradék is köti, amely alapján támadása esetén készen áll segíteni bármely EU-tagnak.

Az első balkáni reakciók általában azt emelik ki, hogy a török döntést követően Magyarország maradt az utolsó tagállam, amelynek a parlamentje nem ratifikálta Törökország NATO-csatlakozását.

A legolvasottabb horvát hírportálnak számító zágrábi Index ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a döntés formálisan ugyan a parlamenten múlik, de „Orbán határozott nyomása a Fideszre azt jelenti, hogy a ratifikáció de facto a miniszterelnök kezében van”.


Mini közvélemény-kutatás


Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.


Ha nem tetszenek a felkínált opciók, magad is adhatsz hozzá egy újabb válaszadási javaslatot. Ehhez kattints a megfelelő mezőbe, és kezdj el gépelni! Az általad felkínált javaslat szerkesztőségi jóváhagyást követően kerül a listára.


[ays_poll id=65]
Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7