Koszovó
KÖLCSÖNGRÁNÁT VISSZAJÁR: Verik vagy csak locsolják a miniszterelnököt?

Összeverekedtek a képviselők a koszovói parlamentben, amit arrafelé úgy fogalmaznak meg politikailag korrekt nyelven, hogy fizikai összetűzésre került sor. A bimbódzó demokráciával rendelkező országban a koszovói kormányzó párt, az Önrendelkezés, valamint a most éppen ellenzékben lévő Koszovói Demokrata Párt képviselői kaptak hajba, miután mindkét pártban szép számmal vannak a demokratikus módszereket még csak tanulgató nacionalisták.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Locsolkodás a parlamentben
A parlamenti közvetítésből kiderül, hogy a verekedés akkor tört ki, amikor Albin Kurti az ország északi részén élő szerbekkel kialakult feszültségek enyhítését célzó kormányzati intézkedésekről beszélt a parlamentben.
A tumultuózus jelenetek azzal kezdődtek, hogy a Hashim Thaçi volt miniszterelnök és államfő által alapított Koszovói Demokra Párt egyik képviselője, Mergim Lushtaku odament a beszédét mondó Kurtihoz, és vízzel leöntötte.
Egy félfordulatot követően a vízből kapott Besnik Bislimi miniszterelnök-helyettes is, aki a Belgráddal folyó, illetve már nemigen folyó párbeszéd egyik mellékszereplője a szerb elnök és a koszovói (albán) miniszterelnök találkozóinak előkészítése által.

BOTANIKUS KERT: Miroslav Lajčák „intenzív megbeszélést folytatott Pozsonyban a „duálisan lelocsolt” Besnik Bislimi koszovói helyettes miniszterelnökkel
Bislimi – aki éppen a napokban folytatott „intetzív megbeszélést” Pozsonyban Miroslav Lajčák uniós megbízottal – , egy flakonnal vette célba a locsolkodó Lushtakut, akit egészen közelről el is talált.
Ezt követően a képviselők ököllel és műanyag flakonokkal kezdték gyepálni egymást, miután a baloldali anarchistákból és nacionalistákból verbuválódott Önrendelkezésben (Vetëvendosje) is van némi harci szellem, nemcsak a Koszovói Felszabadítási Hadsereg demilitarizálásával létrejött Koszovói Demokrata Pártban.
Amikor az egyik képviselő Kurti nyakát kezdte szorongatni, Glauk Konjufca házelnök, aki a miniszterelnök párttársa, rendőrért kiáltott.
A dulakodásra az adott okot, hogy Kurti szerdán bejelentette a szerb többségű észak-koszovói területeken állomásozó különleges rendőrök számának csökkentését, és az új polgármester-választások megtartását az érintett négy városban, az április választási cirkusz után keletkezett feszültség feloldására.
Az ellenzék árulásnak és meghátrálásnak tartja Albin Kurti bejelentését, amivel a pristinai kormány vezetője valamelyest közeledett az amerikai és európai elvárásokhoz.
A dulakodást megelőzően Besnik Tahiri a Koszovó Jövőjéért Szövetség parlamenti csoportjának vezetője azt kérte számon a koszovói miniszterelnökön, hogy négy hónapos kísérletezgetés után miért hátrált meg, miközben rendőrök életét veszélyeztette, és magára haragította az Egyesült Államokat.
Tahiri azt a kérdést is nekiszögezte a koszovói miniszterelnöknek, hogy miért hozta olyan helyzetbe Koszovót, amelyet követően az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Pristina ellen.
Elképzelhető, hogy Albin Kurti jövő héten Brüsszelben találkozik Aleksandar Vučić szerb elnökkel, miután mindkét félre nagy nyomás nehezedik az Európai Unió részéről, hogy csökkentsék a feszültséget, a találkozó megtartását azonban még nem kell készpénznek venni, mert a Balkánon gyakran az sem biztos, ami már megtörtént.
Felvizezett demokrácia
Albin Kurti hazáját gyakran aposztrofálja igazi demokratikus államként, bár nem ez az első eset, hogy kaotikus jelenetek alakulnak ki a koszovói parlamentben, amelyek előidézésében korábban maga Albin Kurti is tevékenyen részt vett.

Kapcsolódó cikk
HARADINAJ UTÁN KURTI(?): Új korszak kezdődik, az ellenzék veszi át a kormányzást Koszovóban
A koszovói miniszterelnök és az általa vezetett Vetëvendosje korábban azzal szerzett magának kétes hírnevet, hogy szavazás helyett könnygázgránátokkal foglalt állást a koszovói parlamentben.
Az ultranacionalista koszovói párt többször is így akadályozta a képviselőház munkáját, például a Montenegróval kötött határegyezmény ratifikálásakor.
Három évvel ezelőtt – a Koszovóban történt hatalomváltás kapcsán feltettük a kérdést, vajon előfordulhat-e, hogy Kurti politikai ellenfelei esetleg hasonló eszközökhöz nyúlnak, ha egyszer úgy vélik, hogy a „kölcsöngránát visszajár”?
Nos, úgy látszik, hogy a válasz ma megérkezett.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)
- Szerbia7 nap telt el azóta
Nagy léptekkel a putyini típusú rezsim felé