Törökország
SZEMÉLYI KULTUSZ: Már életében múzeumot építenek a török elnöknek Isztambulban
Alig hajtották nyugovóra fejüket a török választók a május 28-i elnökválasztás második fordulója után, a hónap végén megjelenő Hivatalos Közlöny már arról számolt be, hogy létrejön a Recep Tayyip Erdoğan Alapítvány, amelynek célja nem más, mint egy múzeum létrehozása Isztambulban, amelyet az államfőről neveznek el. Az épületben a Török Köztársaság elnökének személyes kellékeiből, illetve a megbízatása alatt kapott tárgyakból állítanak majd ki, egyúttal a társadalom műveltségi és kulturális szintjének emelésével az oktatást és kutatást elősegítő Recep Tayyip Erdoğan Könyvtárat is megalapítják. A múzeum ezen kívül tudományos, kulturális és művészeti programoknak, kiállításoknak is helyet ad majd.
Múzeum az európai oldalon
A helyszínt már sikerült kiválasztani: Isztambul európai oldalán, az Aranyszarv-öböl partján lévő Divanhanét (Tanácsház) és környékét. Az oszmán időkben többször átépítették a fontos döntések központjául szolgáló épületet, legutóbb az 1860-as években Abdulaziz szultán idején álltak neki, s nagy vonalakban ekkor nyerte el mai arculatát.
A számos fontos eseménynek helyet adó épület az 1950-es évek elején haditengerészeti bázisként szolgált, s a legutóbbi időszakig a Honvédelmi Minisztérium felügyelete alá tartozott.
Az épület közelében lévő, szintén Adbulaziz által emelt rendőrörsöt viszont 2021-ben az önkormányzat ellenkezését semmibe véve egyszerűen lebontották, hogy az akut problémának számító isztambuli közlekedésen segítsenek: utak épüljenek.
Az új tervek szerint a közel 30 ezer m2-es terület átfogó rendezésen esik át, nemcsak a Divanhane épületét újítják fel, hanem visszaépítik a korábban lerombolt épületet, illetve újat is emelnek a tervek szerint.
A projekt kétség kívül az államfő személyi kultuszának újabb építőköve lesz – családjának több tagja is az alapítvány kuratóriumában foglal helyet –, ami már azért is szimbolikus, mivel az épület Kasımpaşa negyedben található, abban a korábban kevésbé jóhírű városrészben, ahol egykoron maga az államfő is született és nevelkedett.
Az erős vezető karizmájával májusban győzedelmeskedő Erdoğan már rég kiépítette a maga személyi kultuszát, ami viszont pontosan beleillik a török tradíciókba, elég csak a száz évvel ezelőtt létrehozott köztársaság első vezetőjének, Musztafa Kemal Atatürknek már a két világháború idején épített nimbuszára gondolni, amit a későbbi generációk igyekeztek hol szorgosan, hol kevésbé lelkesen, de fenntartani és továbbépíteni.
Minden esetre az elkészülő Erdoğan múzeum nem számít majd annyira unikálisnak az Atatürk múzeumokkal alaposan megtűzdelt országban.
Nem követendőt példa!
Miközben Magyarországon nem szokás még élő vagy még hivatalban lévő politikusoknak emléket állítani vagy közterületet elnevezni, ez Törökországban teljesen bevett gyakorlatnak számít. Itthon bizonyos körökben legutóbb a Horn Gyula sétány verte ki a biztosítékot.
A relatív közelmúlt államfői, így például Süleyman Demirel (1993-2000) vagy Turgut Özal(1989-1993) nevét viseli számos intézmény.
Az ıspartai születésű Demirelét szülővárosában még 1992-ben alapított egyetem, Özal nevét pedig szintén szülővárosának (egyik) egyeteme vette fel.
Erdoğan régi (bár inkább már csak volt) harcostársáról, a 2007 és 2014 között az elnöki posztot betöltő Abdullah Gülről is egyetemet neveztek el a városában, Kayseriben.
De még olyan politikusok nevét is viseli egyetem, mint a Szürke Farkasok szervezetét létrehozó, és az 1997-ben elhunyt Alparslan Türkeş, aki sosem emelkedett a magas közjogi méltóságok szintjére.
A hetvenes-kilencvenes évek iszlamista pártjait irányító Necmettin Erbakanról – ha úgy tetszik, Erdoğan egyik tanítómesteréről – szintén egyetemet neveztek el szülővárosában, Konyában. A példákat lehetne még sorolni.
Névadási igyekezet
Természetesen Erdoğan áll a névadási igyekezet középpontjában.
Már több mint húsz éve van hatalmon, így volt lehetőség kedveskedni a hol miniszterelnöki, hol államfői pozícóban lévő vezetőnek, a Kasımpaşa negyedben felépült stadion például Erdoğan nevét viseli.
A család származási helyéül szolgáló fekete-tengeri kisvárosban, Rizében található a Recep Tayyip Erdoğan Egyetem (az eredetileg Rizei Egyetemként alapított intézményt 2012-ben nevezték át), amelynek szorgos tanárai 2014-ben még három új halfajt is találtak, amelyek közül kettőt az elnöki család tagjairól neveztek el.
Ugyanakkor nem lehet azt mondani, hogy az Erdoğan iránti szimpátia ne áradna túl a török határokon: még 2008-ban a Srí Lanka-i tiszteletbeli konzul egy orchidea fajtát nevezett el a török vezetőről, nagyrabecsülése jeléül, miután Törökország a 2004-es cunami után több száz házat épített a bajbajutott országban.
A múzeumi és a területrendezési munkálatok előkészületeit minden esetre a Nemzeti Kastély Elnökség már elkezdte, vélhetően a modern elvárások kielégítése mellett sikerül majd az oszmán dicsőséget is visszaállítani, hogy majd az élesnyelvű kritikusok azt mondhassák: újra szárba szökken a neooszmán reneszánsz.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Macedónia7 nap telt el azóta
Albánia és Észak-Macedónia európai útjai elválnak, Várhelyi egy látnok
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását