Horvátország
Hétvége, amikor a MEKH ellopta a pénteket, mert a PPD (állítólag) rosszalkodott

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 1,35 millió euró bírsággal büntette Pavao Vujnovac vukovári gázkirály cégét, a PPD-t (Prvo Plinarsko Društvo – Első Gázkereskedelmi Társaság) a 2022. január 17-e és 26-a között lezajlott állítólagos energiapiaci manipuláció miatt. Legrövidebben azt történt, hogy az említett cég egy tavalyi aukción 360 százalékkal felverte az Ausztria felől Magyarországra importált gáz szállítási díját.
Ugyanez, hosszabban
A január 17-én indult aukció 271 százalékos túljegyzéssel indult, azaz ennyivel több gázt akartak februárban Ausztria felől Magyarországra szállítani a kereskedők, mint amennyi kapacitást fel tudott kínálni a vezetéket üzemeltető magyar vállalat.
A kérdéses aukció első körében a horvát PPD rögtön a teljes kiosztható kapacitás 100 százalékára jelentkezett be, az összes többi érdeklődő együtt 171 százalékra tartott volna igényt.
A horvát cég minden újabb fordulóban tartotta az ajánlatát, miközben a többiek elkezdtek kiszállni, vagy csökkentették a mennyiséget.
Az árverés 10. fordulójában jött el az a pillanat, amikor, ha a PPD kiszállt volna, le lehetett volna zárni az aukciót, mert nélküle a felajánlott kapacitást már nem tudták volna teljesen kihasználni a többiek.

Pavao Vujnovac, a horvát gázkirály (Forrás: Twitter)
De a vukovári gázkirály cége nem szállt ki, és érdemben az igényelt mennyiséget sem csökkentette, azaz továbbra is azt jelezte, hogy vinné az egész kapacitást.
Így ment ez egészen január 26-án délután 3 óráig, a 37. árlépcsőig, amikor a horvát cég váratlanul kiszállt.
Ekkor már hatósági ár + 360%-nál tartott a licit, ám a PPD erre már nem adott ajánlatot. Az aukció véget ért, és a februári szállításokra szánt kapacitás fele nem kelt el.
Mit mond a horvát cég?
A vukovári székhelyű Prvo plinarsko društvo (PPD), amit hellyel-közzel emlegetni szoktunk, úgy nyilatkozott a horvát médiáknak, hogy a magyar szabályozó hatóság (MEKH) határozatából kitűnik, hogy nem történt kísérlet a piac manipulálására, és nem történt olyan manipuláció, amelyet információk terjesztésével, megtévesztéssel vagy leplezéssel hajtottak volna végre.
Az, amiért a PPD esetleg hibáztatható, nem más, mint hogy megsértette az uniós rendeletet (REMIT), mivel a manipuláció hatása bekövetkezett, azaz konkrétan – bár nem állt fenn manipulációs szándék – a PPD árverési versenyével a gázszállítás ára emelkedett.
A PPD közlése szerint magyar részről konkrétan azzal vádolták meg őket, hogy 2022. január 1-e és 26-a között részt vettek a mosonmagyaróvári átkelőhelyen Ausztriából Magyarországra szállítandó gázszállítási kapacitások bérbeadására vonatkozó árverésen, anélkül, hogy valódi szándékuk lett volna a gáz szállítására, és inkább az volt a céljuk, hogy az árverés során emeljék az átkelőhelyen történő gázszállítás árát.
A Pavao Vujnovac üzleti birodalmához tartozó cég azt is kifejtette, hogy amiként a gázzal kereskednek a tőzsdéken, ugyanúgy naponta tartanak aukciókat a gázszállításért, illetve ennek díjáért is, amelyet minden egyes országban fizetnek, ahol a gáz áthalad a rendeltetési helyére való érkezése előtt.
A szolgáltatók árveréseken versenyeznek a szállítási kapacitásokért azáltal, hogy rögzített árat ajánlanak a szállításért annak érdekében, hogy a szerződött gázmennyiséget eljuttassák ügyfeleikhez.
A vitatott árverés során a gázszállítás ára elfogadhatatlan szintre emelkedett, és a PPD talált egy alternatív, olcsóbb szállítási útvonalat Szlovákiából, ezért visszalépett az árveréstől.
A PPD ezt követően ugyanannyi gázt szállított, amennyire az árverésen ajánlatot tett, de alternatív, olcsóbb útvonalon.
A PPD álláspontja tehát az, hogy nem a piac manipulálásáról van szó, hanem a legális piaci verseny szellemében a legolcsóbb ajánlat kiválasztásáról.
– Az ilyen optimalizálást a PPD, valamint a közös európai piac más szereplői napi rendszerességgel végzik az európai országok közötti gázszállítással, a költségek minimalizálása és a kereskedelmi optimalizálás érdekében
– közölte a vukovári cég, hozzátéve, hogy a magyar szabályozó hatóság döntése ellen fellebbeznek, de a kiszabott bírságot késedelem nélkül kifizetik.
– Tudomásunk szerint ez szokatlanul magas büntetés az ilyen típusú szabálysértésért
– mondták a PPD-ben, hozzátéve, hogy a cég bevételeinek 70 százalékát a külföldi piacokon termeli meg, és “a büntetéstől függetlenül továbbra is bővíti tevékenységét a magyar piacon, tiszteletben tartva a közös európai energiapiac minden szabályát, ahogy a magyar vállalatok is működnek a horvát piacon”.

-
Magyarország7 nap telt el azóta
Lázadoznak a kamionosok Kelebiánál, a szerbek a magyar vámosokat hibáztatják
-
Bosznia3 nap telt el azóta
MEGY A PARA: Helez kitart amellett, hogy az oroszok Boszniában paramilitáris erőket képeznek ki
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Új ember a BIA élén, akiben a szerb elnök jobban bízik, mint az édestestvérében
-
Szerbia4 nap telt el azóta
SZERB SZUVERENITÁS: A szerb médiahatóság elnöke náci egyenruhában jelenítette meg magát