Horvátország
DIVERZIFIKÁCIÓ: Orbán megkülönbözteti a történelmi és a Nagy-Magyarországot
Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatóján ismét előkerült, hogy a magyar-görög meccset követően a magyar miniszterelnök Nagy- Magyarországot ábrázoló sálat viselt, amely Horvátországot is magában foglalja. Egy újságírói kérdésre válaszolva Orbán azt fejtegette, hogy ebben semmi különös nem volt, hiszen Magyarország esetében egy ezeregyszáz országról beszélünk, ő pedig személy szerint egyértelmű különbséget tesz a történelmi Magyarország és a Nagy- Magyarország között.
Nagy- Magyarország és az olajtranzit
Egy horvát újságíró kérdésére válaszolva a magyar miniszterelnök szétnézett a teremben, és azt mondta, hogy ennek az ezerszáz éves múltnak köszönhetően “történelmi szimbólumok vesznek bennünket körül”, amelyek a mindennapi élet részeként a nemzeti egységet jelképezik. Ezzel kapcsolatban a magyar címerre mutatva azt is megjegyezte, hogy akár az ellen is lehetne protestálni, mert hogy kétszáz évvel ezelőttről származik.
– Ami engem illet, én mindig világos különbséget teszek a között, amit Ön Nagy- Magyarországnak hív, és amit én “történelmi Magyarországnak” nevezek. A Nagy- Magyarország egy intellektuális képződmény azzal összefüggésben, hogy miként válhat valaki nagyobbá, mint amekkora. Én nem vagyok ennek a tradíciónak a része. Én a történelmi tradíciót követem, miszerint Magyarország a történelem során valaha ilyen volt, mint ahogy ezt a szimbólumok mutatják. Menjen el a parlamentbe, soha senki nem tiltakozik az ott lévő jelképek ellen, mert ez egy régi ország. A történelmi szimbólumok az életünk normális részét képezik, és ebben nincs semmi különös
– ismertette a magyar miniszterelnök a jelképek használatával kapcsolatos felfogását, amivel úgy gondolja nem provokál senkit sem.
– Lennének sokkal jobb ötleteim is, ha valakit provokálni akarnék, nem ilyen kicsinységek
– jegyezte meg Orbán, aki reagált arra is, hogy nincs egyetértés az Adria-vezetéken áthaladó (orosz) olaj tranzitdíját illetően Magyarország és Horvátország között, ami miatt a magyar kormány az Európai Bizottsághoz fordult. A magyar miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy Magyarország fair árat akar fizetni, Horvátország pedig fair árat szeretne kapni, ám a kettő nem esik egybe, és a vita ezért alakult ki, ami miatt “tárgyalni kell”.
– A külügyminisztert hatalmaztuk meg azzal, hogy tárgyaljon Önökkel, és próbáljuk meggyőzni Önöket arról, hogy ahogy mi értjük a fair árat, az Önök számára sem hátrányos, vagy legalábbis elfogadható
– válaszolta Orbán a horvát újságírói kérdésre. A CNN közeli N1 televízió zágrábi csatornájának munkatársának érdeklődésére elmondta azt is, hogy ezzel kapcsolatban Magyarország még nem kapott választ az Európai Bizottságtól.
Az ukrán katonák kiképzése
A magyar miniszterelnök többek között arról is beszélt, hogy Magyarország miért nem vesz részt az ukrán katonák kiképzésében, amivel kapcsolatban ismertette az idetartozó “magyar filozófiát”, megjegyezvén, hogy Magyarország nem teljesen marad ki ebből a programból. Az újságíró megjegyezte, hogy Orbán álláspontja ebben az ügyben megegyezik Zoran Milanović horvát elnök véleményével, és teljesen eltér Andrej Plenković nézeteitől.
– Úgy gondolom, hogy Horvátország szuverén ország hosszú történelemmel. Ez az Önök döntése, és nem hiszem, hogy Magyarország véleményezheti, hogy ez jó, vagy nem jó, ezt Önök döntik el
– mondta Orbán, aki annyi kiigazítást azonban tett, hogy Magyarország bizonyos értelemben részt vesz ennek a kiképzési folyamatnak egy kis részében, nem vesz részt ugyan ukrán fegyveresek kiképzésében, viszont “szanitéceket kiképez”, mert azt Magyarország “humanitárius ügyhöz tartozó tréningprogramnak” tekinti.
Az újságírót az is érdekelte, hogy mi volt a legfőbb oka annak, hogy magyar részről visszautasították az ukrán katonák magyarországi kiképzését.
– Nem hiszünk a fegyverekben, és nem szeretnénk katonai tevékenységet/eszközöket finanszírozni, mert a magyar álláspont az, hogy ez nem a mi háborúnk. Viszont szeretnénk mindenkit arra sürgetni, hogy először kössenek tűzszünetet, majd béketárgyalásokat kezdjenek
– jelentette ki Orbán, aki szerint Magyarország ez okból mindig is kimarad a konfliktus katonai aspektusaiból.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten