Görögország
HULLÁMVASÚT: Izraeli védelmi miniszter látogatása Törökországban
A nem is oly rég még meglehetősen hidegnek mondható török-izraeli kapcsolatokban az év elején, az izraeli államfő, Isaac Herzog látogatásával kezdődő melegedés újabb hőfokot ért el azzal, hogy csütörtökön (október 27-én) az ország védelmi minisztere, Benny Gantz is látogatást tett Ankarában, ahol Recep Tayyip Erdoğan államfő illetve török kollégája, Hulusi Akar fogadta.
Hullámvasút
A látogatás a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására tett erőfeszítések újabb lépésének tekinthető. Noha a török-izraeli kapcsolatok leginkább egy hullámvasútra hasonlítottak hektikusan változó magasságokkal és mélységekkel, 2010-ben sikerült egy mélypontot elérni, amikor a Gázába tartó flottilát megállítandó, az izraeli katonák elfoglalták a Mavi Marmara hajót, s az incidensben tíz török állampolgár életét veszítette.
Az akkor már leszálló ágban lévő külpolitikai együttműködés rögtön padlót fogott, a török nagykövetet hazarendelték, az izraelit hazaküldték Ankarából, s az 1990-es években szebb napokat látott katonai kooperáció is a nemlétbe szenderült.
Amerikai erőfeszítéssel, de főleg az orosz Szu-24-es vadászbombázó 2015 végi lelövése után eszmélő török diplomácia végül 2016-ban normalizálta a kapcsolatokat, újra nagyköveteket küldtek egymáshoz. Az enyhülés végül csak két évig tartott: 2018-ban egy palesztin zavargás véres letörése után a török nagykövetet újra hazarendelték.
A rendezésre némi puhatolózás után az év elejétől kezdve került sor: először az izraeli államfő látogatott Ankarába, őt májusban a török külügyminiszter, Mevlüt Çavuşoğlu izraeli útjával követte, majd júniusban az akkori izraeli külügyminiszter (később már miniszterelnök), Yair Lapid tette tiszteletét Törökországban, amit végül augusztus közepén a két ország diplomáciai kapcsolatainak teljes helyreállítása koronázott meg.
Az érzékeny katonai együttműködés újranyitása egy háborús időben érkezett, s annak a több évtizedre visszatekintő kooperációnak az újraindítása lehet, amely segített bizonyos területeken felfuttatni a török hadiipart – itt elég ma a nemzetközi piacon oly kapós Bayraktar TB2-es drónokra gondolni.
A nem mellesleg a jövő heti választásokra készülő izraeli minisztert a török fél katonai pompával fogadta, Benny Gantz pedig tiszteletét tette az Anitkabirnál, Atatürk mauzóleumánál. A megbeszéléseken számos témát érintettek, a katonai együttműködésen túl az esetleges energetikai kooperáció is szóba került.
Ez Ankara számára már annál is fontosabb lenne, mert évek óta szeretné elérni, hogy az izraeli gáz török vezetéken keresztül jusson az európai piacokra, ezzel nemcsak busás tranzitdíjhoz juttatva az országot, de tovább növelvén a regionális energiaelosztó szerepét.
Érzékeny pontok
Persze, maradtak érzékeny pontok, amit az izraeli védelmi miniszter meg is említett, így a Hamász támogatása, amely az utóbbi évtizedekben Törökországban komoly támogatóra találta. Persze, ezzel együtt a törökök jelezték, hogy továbbra is kiemelt figyelemmel kísérik a palesztinok helyzetének alakulását – a frissen helyreállított kapcsolatok szakítópróbája pedig az lesz, ha újabb zavargások törnek ki.
A jelenlegi helyzetben mégis bizalomkeltő, hogy a török fél a tavaszi izraeli incidensek idején is önmérsékletet tanúsított, ettől azonban még a palesztinok helyzete a kapcsolatok Achillesz-ínja marad.
A felmelegített izraeli-török katonai együttműködés már csak azért is izgalmas, mert Tel- Aviv kiváló kapcsolatokat ápol Ciprussal és Görögországgal, illetve az Ábrahám-megegyezések révén számos öbölmenti országgal. Ugyan ez utóbbiakkal Törökország mondhatni rendezte konfliktusos kapcsolatát az év során, de a görög és ciprusi reláció továbbra is problémás maradt.
Az égei-tengeri légtérsértésekért, a görög szigetek katonai megerősítése, illetve a tengeri területek hovatartozásának vitatása miatt állandó a polémia Athén és Ankara között (bár nemrég épp a görög miniszterelnök próbált békejobbot nyújtani, ezek a próbálkozások alapvetően kérészéletűnek számítanak az elmérgesedett bilaterális viszonyban).
Az izraeli miniszter erre reflektálva jelezte is, hogy a javuló kétoldalú kapcsolatok miatt országa segíthet a Görögország és Ciprus, illetve Törökország közötti kapcsolat normalizálásában; de a történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy a görög-török viszony rendezéséhez ez vajmi kevés lesz.
Kapcsolódó cikk
REPÜLŐAKADÉMIA: Az eddigi legnagyobb védelmi megállapodás jött létre Izrael és Görögország között
Annál is inkább, mert előző pénteken, október 21-én Gantz Görögországba utazott volna, ahol egy izraeli vállalat által épített pilótaképző központot is megtekintett volna görög kollégájával, de az utat technikai problémákra hivatkozva az utolsó pillanatban lemondták. Mind a görög, mind a török sajtóban spekulációk indultak meg, az utóbbiban némi kárörvendéssel jegyezték meg, hogy a görög kapcsolatokat háttérbe fogja szorítani Törökország az izraeli diplomáciában; de korai még ilyen messzemenő következtetéseket levonni.
Görögország
Tüzek pusztítanak Észak-Athénban, válsághelyzet Attikában
Továbbra is kritikus a helyzet Athén környékén, ahol kiterjedt tűzvész pusztít, amelyet annak ellenére nem sikerült megfékezni, hogy több mint ötszáz tűzoltó küzd a lángokkal, és külföldről is érkezik erősítés. Az eddigi jelentésekből az derül ki, hogy Görögországban idén ez a legnagyobb tűzvész, és hogy a nemzetközi segítség érkezése még folyamatban van
A vasárnap délután az Északkelet-Attika térségében, Varnava környékén keletkezett tűz gyorsan felerősödött, és hétfőre a lángok már elérték Észak-Athén lakóövezeteit is, ami nagyszabású evakuálásokhoz és szigorú vészhelyzeti intézkedések bevezetéséhez vezetett. Az erős szél miatt szinte ellenőrizhetetlenné vált tüzek komoly pusztítást végeztek, arra késztetve a hatóságokat, hogy saját biztonságuk érdekében az evakuálási parancs betartására szólítsák fel a lakosságot. Az eddigi jelentésekből az derül ki, hogy Görögországban idén ez a legnagyobb tűzvész.
Tovább terjednek a tüzek
Hétfőre virradóra a tűz a sűrűn erdős Pentelikon-hegyet is elérte, ami tovább bonyolította az oltási helyzetet. Az erős szél miatt annak ellenére nem sikerült megfékezni a lángokat, hogy több mint ötszáz tűzoltó 152 járművel dolgozott a helyszínen.
A tűz tombolásával párhuzamosan a katasztrófaszolgálatok több 112-es riasztást is küldtek az érintett területek lakóinak, köztük a Nea Penteli, a Melissia, a Politeia és az Ekali településeken élőknek, hogy azonnal hagyják el otthonaikat.
Görög beszámolók szerint miután a tűz további kritikus pontokat is elért, ez újabb evakuálási parancsokhoz vezetett Rafina környékén a Drafi, Dioni és Damari településeken.
A lakosokat biztonságosabb helyekre, például Vrilissia és Marathon felé irányították, egy gyermek- és egy katonai kórházat is evakuálták, több mint 400 gyermeket pedig egy táborhelyről egy evezős központba szállítottak.
A helyzet súlyosbodására válaszul a hatóságok 29 légi tűzoltó egységet mozgósítottak két hullámban, hogy támogassák a földi műveleteket.
Az erős szél azonban továbbra is kitartott, és elősegítette a tűz terjedését, ezért egyre nagyobb kihívást jelent a tűz megfékezése.
Forgalomeltereléseket is bevezettek Varnava, Stamata, Drosoya, Dionysos és Penteli térségében, hogy megkönnyítsék a mentőjárművek mozgását és biztosítsák a közbiztonságot.
Sérülések és károk
A tüzek nemcsak jelentős károkat okoztak az ingatlanokban, hanem több sérülést is előidéztek.
Legalább kilenc embert kellett kórházba szállítani füstmérgezés miatt, egy tűzoltó pedig másodfokú égési sérüléseket szenvedett a karján és a lábán, miközben a lángokkal küzdött Marathon környékén.
A tüzek otthonokat és infrastrukturális létesítményeket pusztítottak el, és robbanásokat okoztak egy vegyi üzemben Vrilissia térségében, tovább veszélyeztetve a lakosok és a vészhelyzeti dolgozók életét.
A helyzet súlyosságát felismerve a görög kormány segítséget kért az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusától (EUCPM).
Válaszul Olaszország, Franciaország és Csehország tűzoltó repülőgépeket, helikoptereket és földi csapatokat küldött, hogy támogassák az Attikában tomboló tűzvész megfékezésére irányuló erőfeszítéseket.
Olaszország két Canadair repülőgépet indított útnak, ezek várhatóan kedden érkeznek meg.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter szerint Franciaország 180 tűzoltóval, 55 teherautóval és egy helikopterrel veszi ki a részét az oltásból. A francia segítségnek hétfő este kellett megérkeznie.
Csehország 75 tűzoltót és 25 járművet biztosított, ezek érkezése is kedden várható.
Ciprus, Törökország és Spanyolország is segítséget ígért, és a beszámoló szerint jelenleg 40 román tűzoltó is részt vesz az oltásban.
Őket július elején – az akkori tüzek idején – küldték Görögországba az EUCPM program részeként. Az athéni román nagykövetség az X platformon fotókat tett közzé a tűzoltási műveletekről, kiemelve a görög kollégáikkal közösen küzdő román tűzoltók erőfeszítéseit.
Az Athéni Nemzeti Meteorológiai Szolgálat becslései szerint hétfő délutánig a tűz mintegy 100 négyzetkilométernyi területet pusztított el, és a lángokat nem sikerült megfékezni, vagyis a tüzek továbbra is égnek, ezért a hatóságok hangsúlyozzák az evakuálási parancsok betartásának és a hivatalos csatornákon keresztül történő tájékozódásnak a fontosságát.
A helyzet tehát továbbra is kritikus, az erős szél pedig belátható időn belül nem áll el, ami további kihívásokat jelent a tűzoltók számára, és veszélyezteti a lakosok biztonságát az érintett területeken.
MEGJEGYZÉS: A magunk részéről tisztában vagyunk azzal, hogy a településnevek sokunk számára nem mondanak semmit, olvasóink közül viszont segítséget jelenthetnek azoknak, akik netalán a térségben tartózkodnak, ami így nyár közepén könnyen előfordulhat.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból