Connect with us

Balkán

NEM VICC: Megalakult az ex-jugoszláv NASA!

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

bosa rajzolt
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 2 perc

Bár ez a történet leginkább az ős-jugoszláv viccekre emlékeztet, amelyek úgy kezdődnek, hogy megy egy szerb, egy horvát és egy bosnyák… A hír azonban igaz, a volt Jugoszlávia országai egy SESA (South- East European Space Association, Délkelet Európai Űrhajózási Hivatal) nevet viselő szervezetet hoztak létre, mínusz a fránya szlovénok, akik idejekorán befészkelték magukat az ESA-ba (mármint az Európai Űrhajózási Hivatalba). Az eset szépséghibája, hogy a jelzett alapító ülésre július 27-én került sor, viszont megnyugtató, hogy nemcsak a BALK siklott el felette, de a komplett világ. De most mi bepótoljuk a mulasztást mások helyett is.

A Nagytanács

A SESA-t a következő szervezetek alkotják: a horvátországi Űrkutatási Szövetség (Adriatic Aerospace Association, azaz A3), a Szerbiai Űrprogram-fejlesztési Bizottság (Committee for Space Programme Development, CSPD), a bosznia-hercegovinai (Mostar) Oktatási és Robotikai, Innovációs és Technológiai Központ (Centar za edukaciju, robotiku, inoacije i tehnologiju iz Mostara, CERIT), Montenegróból (Podgorica) Montenegrói Űrkutatási Intézet, (Montenegro Space Research, MSR), valamint észak-macedóniai Innovációs és Technológiai Fejlesztési Központ (Center for Innovation and Technological Development, NAVIA).

Az új szervezetről annyit kell tudni, hogy a SESA minden résztvevőjének saját fejlesztési programja van, ami kezdeti részesedést jelent a jövőbeli tevékenységek kialakításához.

A horvát A3 fejlesztési céljai elsősorban a műholdas program, az elektromágneses meghajtás és a mesterséges intelligencia fejlesztésére irányul, a többieknek is megvannak az elképzelései, de erről nem túl sokat tudunk, szégyen, vagy sem.

Hogy ez az egész ne legyen még egy „hogyan jussunk EU-s pénzekhez” program, arról – fogódzkodjunk! – az indiaiak gondoskodtak. Nyilván a régi el nem kötelezett kapcsolatoknak köszönhetően, az India függetlenségének 75. évfordulója alkalmából fellőtt 75 műhold közül az egyik a SESA logóját viseli.

Klingon Akadémia

Ami a SESA jövőbeli terveit illeti, itt is sajnos csak az A3 közleményére támaszkodhatunk. Ennek értelmében az A3 olyan tagjai, mint a Rudjer Bošković Intézet, az Amphinicy Kft., Algebra Egyetemi Főiskola, a Zágrábi Egyetem Természettudományi Kara, az Eszéki Egyetem Villamosmérnöki, Számítástechnikai és Informatikai Kara, a cérnai(!) Multinorm Kft., az ATIR Kft., az Oikon Kft., a Span Kft., valamint olyan szervezetek, mint a Horvát Űrhajózási és Rakétaszövetség, a Horvát Műszaki Kulturális Közösség, nagyban hozzá járulnak majd a műholdas technológiák fejlesztéséhez a régióban.

osnovana je svemirska asocijacija jugoistocne europe sesa ciji dio je i pFw dl

Horvátországban külön figyelmet szentelnek majd a 20 km-es szondarakéták tervezésére és karbantartására, illetve ezek az irányítási és kilövési problematikájának, az egész közösség tudományos igényeinek megfelelően.

A SESA közös tevékenységeiről egyenlőre annyit tudunk, hogy gondoskodnak a fiatalok és a diákok oktatásáról, ami magában foglalja a mini- és nano műholdakkal kapcsolatos munkaprogramokat, beleértve azok összeszerelését, az adatátvitellel és adatfeldolgozással kapcsolatos programokat, valamint gyakorlati módon segítik a korábban megszerzett ismeretek és készségek alkalmazását.

Ez a program a SESA „közös örökségének” része, és elsődleges feladata az általános iskolák, középiskolák tanulóinak képzése lesz Horvátországban, Montenegróban, Szerbiában, Bosznia- Hercegovinában és Macedóniában, de azon szabályok szerint, amelyeket a köztársaságok igényeikkel összhangban, önállóan határoznak meg. Izgatottan várjuk a fejleményeket!

Balkán

SZUPERKARTELL: Világszerte 49 bűnözőt kaptak el, sokan közülük a Balkánról származnak

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

Europol e1669721700687
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 3 perc

A belgrádi Blic úgy tudja, hogy 115 kilogramm kokain csempészésével összefüggésben tartóztattak le két szerb férfit Amsterdamban. Mindketten „ismert” szülőktől származnak, illetve maguk is ismeretségre tettek szert, egyikük válogatott focista volt, a másik pedig neves alvilági szereplő. Sok szálat próbálunk itt felgöngyölíteni, és a cikk végére az derül ki, hogy a napokban Európa-, illetve világszerte 49 bűnöző került rendőrkézre, akik állítólag Titónak dolgoztak, és az Európába érkező kokain egyharmadát mozgatták. A „Sivatagi fény” műveleti nevet viselő akcióban 30 tonna kokaint foglaltak le a rendőrök.

Hogyan működött?

Nyolc embert kaptak el a szerbiai szervezett bűnözés elleni ügyészség, a szerb titkosszolgálat, a BIA és a szerb , valamint Belgium, Hollandia, az Europol és az Eurojust együttműködése révén, ennek során 115 kilogramm kokaint foglaltak le.

A gyanú szerint a bűnözői csoport tagjai nagy mennyiségű, dél-amerikai eredetű kokain szállítását szervezték meg Rotterdam kikötőjébe, ahonnan a belgiumi Arlon városába vitték tovább a drogot.

A bűnözők fedőtevékenységet is folytattak egy bejegyzett betonlap viszonteladó cégen keresztül, amely Luxemburgban vásárolta a lapokat. Ezeket egy arloni raktárban cseréltek le olyan lapokra, amelyekbe a kábítószert rejtették.

A belga rendőrők összesen 22 betonlapot találtak, amelyek mindegyike három, egyenként 1120 gramm súlyú kokaint tartalmazott, a hangárban összesen 103 ilyen csomag volt.

A szerbiai ügyészség közlése szerint az Arlonban talált kábítószer következő állomása a németországi Trier lett volna, majd a betonlapokat árusító cég londoni raktára, ahonnan a kábítószer piacra dobását szervezték.

A montenegrói kapcsolat

A nyolc letartóztatott személy közül kettő a belgrádi Vračarci csoport tagja, a többiek közvetlenül a kavači klánnak „dolgoztak”.

A bűnözői csoport valójában a montenegrói kavači klán nyugati nyúlványa, a nyolc őrizetbe vett személy közül kettőnek felmenői is ismertek voltak, így vagy úgy.

Az egyik Dušan Petković, aki a Kis- Jugoszlávia focicsapatában vett részt a 2006-os világbajnokságon, a csapat szövetségi kapitánya édesapja, Ilija Petković volt.

A másik őrizetbe vett személy Damjan Roganović, akinek az apja, Milan Roganović az alvilágból „emelkedett ki”, és Rogo néven tevékenykedett az Amerika nevet viselő bűnözői csoportban, amíg 1997-ben nem ölték meg Belgrádban.

Ez a gyilkosság része volt a 1997-ben dúló bandaháborúnak, a most őrizetbe vett Damjan Roganović mindössze három éves volt, amikor a két támadó több tucat golyót röpített az apjába.

Petković – aki évek óta Roganović anyjával élt együtt – korábban az OFK Beograd labdarúgó csapat vezetésével működött együtt, de már régen nincs a klubban.

Belgrád és Dubaj

Szombaton Belgrádban kapták el a szerb sajtóban Vuk V. néven emlegetett férfit, aki a fent említett nyolc személy egyike.

Vuk V. szerb állampolgár, de életvitelszerűen régóta Luxemburgban tartózkodott, Belgrádban bérelt lakása volt, amelyben elfogták. A lakásban több laptopot és telefont találtak, amelyek titkos kódokat használtak, ezek megfejtése folyamatban van.

A holland rendőrség és az Europol együttműködésének köszönhetően közben őrizetbe vettek egy boszniai számazású férfit, aki a volt jugoszláv diktátor, Tito nevét használta fedőnévként.

Az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (Drug Enforcement Administration, DEA) már tavaly azt állította, hogy egy titokzatos balkáni férfi, aki a Tito nevet viselte, szervezi Közép- Európa kábítószerrel történő ellátását. Egy nagy nemzetközi akció során tavaly szeptemberben 2,6 tonna kokaint zsákmányoltak a rendőrök, és 61 embert vettek őrizetbe, állítólag ennek a kábítószernek a beszerzése is Tito nevéhez köthető.

Balkáni sajtóértesülések szerint a Tito név mögött a boszniai származású Edin Gačanin bújik meg, aki ugyan holland állampolgár, de Dubajban élt mindezidáig, és onnan szervezte a nagy szállítmányok célba juttatását, alakját a mexikói El Chapóhoz, vagyis a Köpcöshöz hasonlították.

Állítólag ő áll annak a piramisnak a csúcsán is, amely a kavači klánt és Vračarci bűnözői csoportot is magában foglalja, és „Tito és Dino”, vagy egyszerűen csak „Szuperkartell” néven vált ismertté.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava