Macedónia
FÉLSIKER: Észak-Macedónia tett egy lépést az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdése felé
Észak- Macedónia parlamentje heves vita után támogatta a bolgár vétó feloldását célzó francia javaslatot. Több napos törvényhozási vitát követően a 120 fős parlament 68 képviselője szavazta meg a francia javaslatot tartalmazó kezdeményesést.
Vége az identitásvitának?
Hírügynökségi jelentések szerint az észak-macedóniai parlament szombaton felhatalmazást adott a szkopjei kormánynak a szomszédos Bulgáriával fennálló vita megoldására, megnyitva valamelyest az utat a csatlakozási tárgyalások megkezdése felé.
Háromnapos törvényhozási vitát követően a 120 fős parlament 68 képviselője szavazta meg a francia javaslatot tartalmazó kezdeményesést, amely rávenné Bulgáriát, hogy hagyjon fel a macedón csatlakozási tárgyalások megkezdésének akadályozásával.
A francia kompromisszum értelmében Észak- Macedóniának el kell köteleznie magát az ország alkotmányának módosítása mellett, amelyben elismeri a bolgár kisebbséget, és más kisebbségvédelmi intézkedéseket is hoz, megtiltja például a bolgárokkel szembeni gyűlöletbeszédet.
A megállapodást határozottan ellenző jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Demokratikus Párt a Macedón Nemzeti Egységért Macedónia (VMRO- DPMNE, röviden csak VMRO) és a baloldali (Levica) képviselői elhagyták a termet, ahol a szavazás után a szocialista vezetésű kormány képviselői uniós és macedón zászlót bontottak.
Dimitar Kovacsevszki miniszterelnök köszönetet mondott az igennel szavazó képviselőknek.
– Végül a macedón nyelv mindenütt visszhangozni fog Európában
– mondta a macedón miniszterelnök nem kis pátosszal.
A szkopjei kormánynak nem egyedül kellett megvívnia a harcot a parlamentben, ehhez közvetlen segítséget kapott Brüsszelből, méghozzá a “legilletékesebb” személyében, aki ezúttal nem a magyar bővítési biztost küldte ki, nehogy Várhelyi Olivér “összezavarja az ügyeket”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke maga utazott Szkopjéba, hogy a parlamenti képviselőket a megállapodás támogatására buzdítsa.
Von der Leyen csütörtökön azt mondta, hogy amennyiben a macedón parlament támogatja a megállapodást, a brüsszeli bizottság azonnal megkezdi az átvilágítási folyamatot, és már “a jövő héten” beindulhatnak a csatlakozási tárgyalások.
– Azért akartam itt lenni, hogy közvetlenül elmondjam Önöknek, hogy tőlem hallják meg, Európa mennyire várja Önöket, várja, és reméli, hogy még egy lépést tesznek az unió irányába
– jelentette ki az uniós bizottsági elnök, aki máris üdvözölte a szavazás eredményét, akárcsak Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Az ellenzék hívei a Twitteren ezzel szemben úgy fogalmaztak, hogy egy “hihetetlen esetnek” lehettek szemtanúi tanúi, miszerint az Európai Bizottság elnöke azért kereste fel a macedón fővárost, hogy a parlamentben beszédet mondjon a megalázó francia javaslat mellett, amely alárendelt helyzetbe taszítja Észak- Macedóniát.
Ez csak félsiker
A macedón kormány a csatát megnyerte, de még hátra van a döntő ütközet: az ország alkotmányának módosításához ugyanis kétharmados parlamenti többségre van szükség, ami nincs meg.
Az ellenzéki VMRO többször is közölte, hogy nem támogatja az alkotmány ilyen irányú módosítását, a mai 68 igen pedig közel sincs a kétharmadhoz.
Hrisztijan Mickoszki, a VMRO vezetője egy héttel ezelőtt egy interjúban úgy fogalmazott, hogy a franciák által felkínált javaslat, semmi mást nem jelent, mint a macedón nép és a macedón identitás “klasszikus asszimilációját”.
A legnagyobb ellenzéki párt hívei szerint a bolgárokkal történő kiegyezés veszélyezteti Észak- Macedónia nemzeti identitását, és túl sok engedményt tesz Bulgáriának azzal az állítással kapcsolatban, hogy az ország nyelve és maga a macedón nép bolgár eredetű.
Szkopjéban július 1-je óta szinte napi rendszerességgel tartanak tiltakozásokat a megállapodás ellen – ezek közül nem egy erőszakos formát öltött. A megmozdulásokat a kormánynak az a bejelentése váltotta ki, hogy támogatja a franciák által felkínált kompromisszumot.
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Szerbia4 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia5 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását