Connect with us

B A Balkanac

Gépzongora és az első orgazmus – találat, süllyedünk! (Lecke No.2.)

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

hedi
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 5 perc

E sorok írójának rég megboldogult humorista édesapja szívesen mesélte egyik gyerekkori élményét, amikor egyszer megérkezett a messze földön híres temerini vásárba a legendás zenélő kutya. Nem az éneklő, mert az Jack London író szellemi műve, hanem a muzsikáló. Ez az ügyes keverék eb a megfelelő pillanatban, amikor elérkezett az idő, csettintésre felugrott a székre, majd zongorázni kezdett. Nem maradt meg pontosan, hogy mit játszott – talán a Vak Palit –, ellenben az igen, hogy a helybeli vásott kölykök valamelyike egy sebtében elfogott macskát dobott fel a pódiumra, ami a remélt eredménnyel járt. Mivelhogy az utóbb halálra rémült állat fújt és prüszkölt, ezt követően megpróbált hátul kereket oldani, nyomában a koncertjéről megfeledkező, négylábú művésszel. – Ez viszont cseppet sem zavarta a zongorát: rendíthetetlenül játszott tovább.

A pergácsi vásár közönsége valósággal dőlt a nevetéstől, de többségében leginkább csodálkozott, mivel addig még sosem látott gépzongorát. Nem is nagyon hallott róla, így végül frenetikus röhögésbe torkollott a műélvezet utáni drámai szituáció. Állítólag hasonló nevetés csak egy ízben volt még hallható azon a helyszínen, amikor Chaplin válogatott bolondozásait vetítették az alkalmilag besötétített térben. Megbízhatóan nagy sikere volt a csetlő-botló Mesternek Temerinben.

Erről jut eszünkbe újabban Nyikita Mihalkov orosz filmrendező ETŰDÖK GÉPZONGORÁRA című, 1977-es, ugyancsak híres, tragikomikus vígjátéka, amely tkp. Csehov drámáinak sajátos párlata, s ma is halálpontosan, ugyanakkor sok szemszögből mutat rá az élet értelmére és értelmetlenségeire, nagy abszurditásaira, ha nem is tolja át a dolgot az abszurd színterére. (Csak majdnem.) Az egész egy ilyen fülledt nyári éjszakán játszódik – amilyenből mostanában sok van –, mégpedig bizonyos Vojnyicevék birtokán, ahová lassan beérkezik a fecsegő társaság. Folyik a traccs és trécs, amely mögött valódi boldogtalanságok, elfuserált életek tűnnek fel, szemünk előtt zajlik a lelkek könyörtelen sztriptíze. Mindezt a helyszínen kíséri mechanikusan egy gépzongora, amely bizonyos pillanatokban olyan, akárha a szín egyetlen szereplője lenne. Olyan, mint egy gépies, időzített bomba. – Később hasonló effektusra építi majd Stanley Kubrick is a maga Mechanikus narancsát, illetve Gépnarancsát, amelyből szinte szó szerint kihallatszik az egész földgolyó vesztét okozható pokoli szerkezet ketyegése.

Úszás a mindent elsöprő erőszak háborgó vizein. Hm… Persze, nem az oroszok találták fel az erőszakot, de Anthony Burgess műve telve sok “orosz utalással” az összefüggések sűrű szövevényében, és ebből, ha jól emlékszünk, a film többet is átmentett. Mert miként azt a regény főszereplője, Alex – talán az orosz ómamának köszönhetően – mondja (Gy. Horváth László príma fordításában):

– Rettenetes grjáznüj, vónnuj egy krvávi világ ez. Ó, testvéreim, jusson néha eszetekbe a ti kicsi Alexetek.

Mihalkov eggyel elébb érintett filmjében pedig azt mondja még ehhez illeszthetően a főhős Platonov:

– Most már biztosan tudom, elég egyszer elárulni azt, akit-amit szeretünk, és többé nem szabadulhatunk a hazugságok láncolatától.

És végül marad is itt, a vizionált színen, ragyogó fénysugárban, csillogó pászmákban a fekete gépzongora. Kutya nélkül ugyan, azonban még nincs vége a sztorinak. – Nos, úgy tudják tájékozott emberek, hogy a gépzongora elődje tkp. a gép-ballett vagy gépi ballett. Lényege, hogy egy lyuggatott papírtekercs forgása hozza – a lyuggatásnak megfelelően – mozgásba a táncosokat, ahogy a gépzongoránál ugyanígy generálódik a muzsika is. Nehéz lenne e kis írás keretei közé szorítani mindkettő technikai leírását, ellenben a lényeg itt eme rendkívüli élvezetekkel szegélyezett utunkon, hogy egy ilyesféle, hangot és mozgást kombináló, Csajkovszkij Diótörőjét előadó szerkezete volt a harmincas évek egyik ragyogó hollywoodi csillagának, az osztrák származású, szépséges Hedy Lamarrnak. Ő elsősorban azzal vált híressé a filmtörténetben, hogy övé az abszolúte első, művészileg szuper magasra értékelt, csupán az arcon látható, filmhistóriailag jegyzett szerelmi csúcsöröm. Egyszóval: orgazmus. (Gustav Machatý: EXTÁZIS, 1933.)

Ám Hédi – így is lehet őt szólítani a pesti édesanya okán és jogán, bár nem ez volt az eredeti neve –, Édi- Hédi nem ragadt le itt. Az egyik exétől mintegy ajándékba kapott technikai tudásával elkezdett újításokon agyalni. Már amolyan pletykaszámba megy, hogy volt neki egy vélhetően katonaviselt, avantgárd zongorista ismerőse a szomszédban. Bizonyos George Antheil, akit főművéről, a szokatlan ritmusokból és váltásokból álló Ballet Mécanique-ról ismert akkoriban a szűkebb közönség. Történt egy este, hogy Machatý azokban az években sokat vitatott filmjéről beszélgettek Hédinél, ott terelődött a szó egy esetleges mellplasztika kérdésére. Hogy aztán mely váratlan fordulat során került szóba közöttük a torpedók irányítása, az ördög tudná megmondani. Ebből vitathatatlan tény, hogy a torpedók rádióvezérlését már az első világháború vége felé is használták, csakhogy ezeket játszi könnyedséggel el lehetett téríteni, pusztán a frekvencia zavarásával. Ők ketten ez ellen azt sütötték ki – a színésznő adta hozzá a rációt, a modern zenész pedig a “rotációt” –, hogy miként Antheil említett opusában is több gépzongora szerepel, követhetetlenül váltogassák a frekvenciákat, amelyek azáltal is megfoghatatlanná válnak, hogy teljesen egyedi lyukszalagok szerint változnak folyamatosan.

Mindezt szépen leírták: lerajzolták, írásban megmagyarázták, majd szabadalmazták.

t5itkos kommunkiaci

Ennek a Titkos Kommunikációs Rendszer c. elaborátumnak aztán több állomású, hányatott útja lett. Elfeküdt valahol, de végül az ötvenes évek végén elővették, legyártották, s hatvankettőben már alkalmazták is amerikai hadihajókon a nagyhatalmakat összeszikráztató kubai rakétaválság idején. A nyolcvanas évek derekán – még Hédi 2000-ben bekövetkezett halála előtt – az egyidejű frekvenciaváltás előtt kaput nyithatott a civil szféra is, ahol a mobiltelefon-rendszereknél és a bluetooth-kapcsolatokban alkalmazzák. – Ez teszi azt, hogy a világ sok-sok nyelvén megjelenő nőlapok joggal nagy feltalálóként emlegetik Hedy Lamarr színművésznőt. Nem feledkezve meg a gépzongoráról.

P. S. Ezért ha úgy kívánjuk, a Moszvka hadihajó történelmi távlatokból nézve minapi elsüllyesztésének képzelt panorámaképén így okkal feltűnhet Hedy Lamarr távoli, szépséges, fekete-fehér, esetleg pasztellszín mosolya is. A Sztálin-orgonákról meg majd máskor.

(Az írás ötletéért külön köszönettel zseniális egykori technikus kollégámnak a Magyar Rádióban: Rosenmann Péternek.)

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

B A Balkanac

BRZRKR, ÉRTVE? (K. Reeves sokoldalú tehetségéről)

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

BRZRKR Reeves
A világ egyes tájain - vagy bizonyos társadalmi struktúrákban - továbbra is a véres jelenetek a leginkább szórakoztatók. A legújabb darab, a BRZRKR: Bukott birodalom, várhatóan november 29-én lesz először kapható az Egyesült Államokban
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 4 perc

Akár a görög mitológiában, létezik egy halhatatlan hős. Erről a figuráról azt is tudjuk, hogy kereken 80 ezer éves, amihez nehéz lenne megfelelő számú gyertyát elhelyezni valamely szülinapi torta tetején. Ő BRZRKR, akit senki sem tud megállítani.

Berzerker (lásd az ang. „berserk”-et!) egy vad harcos. Nem kimondottan az az a lelkileg is vívódó tragikus hős, ugyanakkor isteni erő birtokosa. Szitává lövik, megkéselik, felrobbantják, bármit tesznek is, neki meg se kottyan. Semmi sem akadályozhatja meg abban – ahogy bizonyos Bélus írja online –, hogy például egyetlen mozdulattal kikapja az ellenfél bordáját, majd azzal szúrja nyakon, vagy leszakítsa a karját, utána azzal fenekelje el. Aztán bizony – csak semmi komikum, ugye, inkább totál fekete – széttapossa a fejét, hogy kifröccsenjen az agyvelő.

– Mégis ki olvas ilyeneket? – teszi fel a kérdést Hétköznapi Geekságok BANG! főcím alatt tavaly írt blogjában Bélus, hogy rögtön meg is válaszolja: ő. Bizony, ő olvas ilyeneket. Mert miként mondja: bár a történet nem egy veretes valami, az első füzet véres akciói „lekötötték a szemét”. Ugyanis van olyan, hogy az embernek olyasfajta képregény kell, amin nem szükséges sokat agyalni. Értékelése szerint a rajzok teljesen rendben vannak, neki kifejezetten tetszett az a „minimál stílusuk”.(Minimalizmusuk.)

Reeves, BRZRKR

Ezen az oldalon a szövegíró nem volt túl serény, így a fordítónak sem akadt túl sok dolga

Egyáltalában így minden rendben is van ezzel a munkával, amelyet egyébként némi bíbelődéssel és a többi, de viszonylag könnyedén be lehet szerezni a neten. Minden oké tehát KEANU REEVES és MATT KINDT szövegíró, nem utolsósorban RON GARNEY rajzoló közös produkciójával, amelynek első része 2021 márciusában látott napvilágot.

Mostanság viszont Belgrádból érkezett a hír, hogy a második rész immár elérhető szerbül, méghozzá a System Comics összes csatornáján. – Tehát ott a BRZRKR 2 a megfelelő boltok virtuális vagy valós kirakatában, tapintható füzet formájában ugyancsak. (Puha kötés, latin betűk, 136 old.) A belgrádi cikkek szerint a mellesleg nagy Đoković-rajongó, szerbek felé úgyszintén adakozási hajlammal forduló, legalábbis annak látszó „Kijanu Rivs” ismét hódít a szerb fővárosban. Ilyen formában tehát: mozin kívül is erősen aktív Berzerkerünk. Néhol ott látható a világhálón BRZRKR a legendás, Jugóban egykor nagyot kaszáló Dylan Dog társaságában, felvetve a kérdést: vajon érzik-e egymást vetélytársaknak? Az elérhető képek tanúbizonysága szerint nem. Mindegyikük más és más ordító igazságtalansággal, rémséges konfrontálódással van maradéktalanul elfoglalva, ezzel együtt köztük szent a béke. (Nincs Balkán-szindróma.)

Úgy, mellesleg vajon tudják-e, mi köze a híres képregényhős magándetektívnek, Dylan Dognak a magyarlakta Máriafalvához? A válasz Sándor Zoltán írásában keresendő a veszprémi Ex Symposion 2019/104-es sztripszámában. Címe: Az első Erzsébet-szobor nyomában. Sajnos, az Ex támogatás híján ellehetetlenült, Ex-szé vált, nincs már folytatás. Esetleg BRZRKR tudna segíteni? Vagy netán Dylan Dog, esetleg összesített erőkkel, ha már egyszer az isteni beavatkozás elmaradt? – Jó, a dupla vagy triplacsavaros kérdés pusztán érdekesség óhajt lenni, miközben vélhetően nincs messze a valóságtól. Mindegy, vissza Neóhoz! (Vagy komikus, esetleg lakodalmi muzsikás formájában Neonhoz.)

Mármost, hogy maga Keanu Reeves mesélte-e volt így a szerb sajtónak, vagy csak a mátrixa, BRZRKR tudja, egyre megy. Ott úgy jelent meg még ’22-ben, hogy a világhírű színész Szerbiában is adakozni óhajt a rászorulóknak, s ebben a kérdésben tántoríthatatlan. Állítólag nagyon tetszett neki, hogy arrafelé mekkora lelkesedéssel fogadták a BRZRKR első részét – tudomása szerint a könyvkiállításon valósággal ökölharcoltak érte –, ezért kifejezett szimpátiával néz az országra. Különben úgy általában elmondta, hogy kifejezetten röstelli, mennyit keresett pl. éppen a Mátrix-sorozattal, amelyet képregények, videojátékok és egyebek követtek, ezért szívesen bogozza ki a dohányzacskót, amikor olyan embertársakat lát, akiknek igencsak kell a segítség. – Tegyük hozzá, ebben Reeves csakugyan nem hazudik, hatalmas pénzt adott oda példának okáért a leukémia leküzdésére.

vuleta

VÁLOGATÓS KORMÁNYZAT: A napokban köszöntötte a szerb kormányzat a világbajnokságon ezüstérmet szerző kosárlabdázókat, és az újabb tenísztornát nyerő Novak Đokovićot, az ünnepségre viszont nem hívták meg Ivana Vuleta világbajnok távolugrót. – Egyszerűen nem megyek sehova hívatlanul – írta az X-portálon Vuleta.(Forrás: Dimitrije Vasiljevic/STARSPORT)

Arról viszont nincs tudomásunk, vajon értesült-e a hatalmas ugrásaival az „egész világot térdre kényszerítő” Ivana Vuleta újabb rekordjairól, ámbátor miért is ne, s abban az esetben picit jó lehetne a szerb atlétikához úgyszintén. Úgy pluszban.

Bájdövej megjegyzendő, az emitt, Magyarhonban se nagyon ártana. Ellenére annak, hogy milyen remek atlétikai világbajnokság zajlott a közelmúltban Pesten, ahol éppen Ivana oly csodálatos aranyat ugrott. Mint valami mesebeli hős, mint valami tárt szárnyú lepke, káprázatos íve után homokba fúródó izmos angyal, viccen kívül. Óriásit röpült népének határtalan örömére, s már most ott van a legendáriumban. Oda illő deli női figurája vajon benne lesz-e valamelyik képregényben? (Nos, Neon?)

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava