Connect with us

Horvátország

PRÓBATERHELÉS: Gotovina tábornok tonhalakat hizlal, miközben a miniszterelnök sajtot rágcsál

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

peljesaci sajt
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 4 perc

Amíg töprengve nézek ki az ablakon a verőfényes zágrábi téli délutánba, Lynyrd Skynyrdet hallgatok (Free Bird). Nekünk délieknek már csak ilyenek az affinitásaink: rock´n´roll, nők, pia – reménytelenül idejétmúlt és politikailag valószínűleg nem túlzottan korrekt. Legszívesebben most erről írnék, de sajnos… Szóval back to business.

Még a kő is lángra kapott

Horvátországban a péntek nyugisan múlott, nagyobb megrázkódtatás, különösebb sivalkodás nélkül. Ha betartjuk a protokollt, és betartjuk, mert rendnek kell lenni, először a miniszterelnök viselt dolgairól szólunk pár szót.

Szóval, Andrej Plenković kormányfő szalonképesebb miniszterei kíséretében – Oleg Butković közlekedésügyi- és Marija Vučković mezőgazdasági miniszter – ellátogatott a zárai (Zadar) hátországba, ahol 1993-ban az egyik legnagyobb horvát katonai akció, a Maslenica-hadművelet zajlott.

A megemlékezésen jelen volt Ante Gotovina nyugalmazott tábornok is, aki nem a szavak, hanem a halak embere.

Ante Gotovina, aki maga is részt vett a hadműveletben, egészen rövidre fogta a mondókáját, és lakonikusan úgy foglalta össze a majd harminc évvel ezelőtti eseményeket, hogy a hadművelet célja az ellenség visszaszorítása volt. Zára környékére vonatkoztatva ezen az értette, hogy biztosítani kellet a forgalmat a tenger mentén, továbbá a zárai (Zemunik) repülőtér működését és a Peruća víztároló birtoklását.

– A hadműveletet sikeresen befejeztük, a célokat megvalósítottuk. A hadművelet során 180 halottunk és több száz sebesültünk volt, ezek előtt az emberek előtt tisztelgünk itt ma. Az ő érdemük, hogy ma független államunk, biztos országunk és szabad társadalmunk van

– mondta Gotovina, aki tehát, mint mondtuk, nem szószátyárkodott.

A BALK tudósítója – akkor még más színekben – néhány nappal a hadművelet után az elsők közt landolt a „megnyitott”, valójában még romokban heverő zadari reptéren, ma is élénken emlékszik a pontonhidat biztosító katonákkal folytatott fecserészésre, akik úgy írták le a heves harcokat, hogy „még a kő is lángra kapott”.

Ha az emlékezetem nem csal, éppen itt „mutatkozott be” először teljes erejében a horvát tüzérség, minden későbbi sikeres horvát hadművelet központi eleme.

A sikersztorihoz nagyban hozzájárult, hogy a németek megkezdték az NDK katonai raktárainak ürítését, de a hazai fejlesztésű tűzvezérlő rendszer is kivette a részét a „kövek lángra lobbantásából”.

Ez a rendszer olyan sikeresnek bizonyult, hogy kisebbfajta botrány tört ki körülötte, amikor vagy húsz évvel ezelőtt az irániak meg akarták vásárolni. Sam bácsi, azaz Uncle Sam „közbekacsintott”, így a bizniszből nem lett semmi.

Ha már itt jártatom a számat, azt is elmondom, hogy Gotovina tábornok civilben tonhalak hízlalásával foglalkozik. Ezt az eljárást az ausztráliai horvátok fejlesztették ki, a lényege pedig az, hogy az ember vásárol néhány kis tonhalat, és addig eteti őket, amíg meg nem nőnek. Majdnem olyan mint a disznóhízlalás, csak a végén nincs kolbásztöltés.

Ez így biztos viccesnek tűnik, de egyáltalán nem az: a tokiói Tsukiji halpiacon megtartott árveréseken a méretes példányok aranyárban kelnek el.

Visszatérve Plenkire, azaz Andrej Plenković miniszterelnökre és szalonképesebb minisztereire, ők a zárai kirándulást egy kis Pag szigeti kiruccanással fejelték meg, és meglátogatták a messze földön híres pagi sajtgyárat.

A pagi sajtról annyit kell tudni, hogy kizárólag birkatejből készül, ami a tengerparti növényekkel táplálkozó barikák jóvoltából természetesen már eredeti formájában sós.

Ezt a védett „kroatikumot” nem sok helyen lehet kapni, a boltokban pagi sajtként árult valami általában tehéntejből készül.

A miniszterelnök érdeklődésére, hogy „ezt a sajtot még sohasem kóstoltam, hol lehet kapni?”, Ante Oštarić, a sajtgyár igazgatója azt válaszolta, hogy az országban csak két helyen, helyben, a gyárban és Zágrábban, a Vukovár utcai nagy Konzum boltban.

Az INA a Dráva napos oldalán

Amíg a miniszterelnök, szegény, (szakadj meg, szív!) csüdig járja le a lábát, a huncut üzletembereknek csak a pénzszerzésen jár az eszük.

Az INA így bejelentette, hogy a közeljövőben nem egy, hanem két naperőművet épít, illetve építtet, mivel a munkálatokkal a zágrábi Končar energetikai konszernt bízta meg.

Az egyik a volt sziszeki (Sisak) kőolajfinomító helyén épülő új ipari központ keretében lesz, és onnan ontja majd az áramot, a másik pedig az INA prodavízi (Virje), és molnai (Molve) földgázmezeje melletti gázfeldolgozó létesítményének tőszomszédságában.

A munkálatok tavasszal kezdődnek, az erőművek tervezett teljesítménye pedig 16.000 MWh (megawatt/óra) körül várható, ami megfelel 4800 átlagos háztartás fogyasztásának. Fasimon Sándor, az INA igazgatótanácsának elnöke, a szerződés aláírása kapcsán úgy nyilatkozott, hogy ezek a projektek még egy lépést jelentenek az INA energetikai céggé való átalakításához vezető úton.

– Célunk a meglévő értékek láncolatának kibővítése, ezek a naperőművek pedig a kezdetét jelentik a megújuló energiaforrásokból származó áramtermelés fenntartható portfóliójának

– mondta Fasimon.

A hidat terhelik, a puskát elsütik

Horvátországi áttekintésünket a pelješaci híddal és a károlyvárosi HS Produkt amerikai sikerének hírével zárjuk.

A lassacskán feledésbe merülő tengerhíd viharos tempóban közelít a befejezése felé, pénteken megkezdték a terhelési próbákat. Ennek során 21 darab 40 tonnás teherautót irányítottak a hídra, hogy megvizsgálják annak kulcsfontosságú elemeit. A szakemberek leginkább arra kíváncsiak, hogy a súlyos teher gördülése, illetve a hirtelen fékezés a tervezett paramétereknek megfelelő választ váltja-e ki a konstrukcióból.

Nyilván minden rendben van, mert ezzel párhuzamosan folyik a híd végső aszfaltburkolatának lerakása is.

Ilyenkor az ember azon kezd gondolkodni, hogy a horvátok igazán megbízhatták volna a kínaiakat, akik többen vannak, mint az oroszok, a földerengés következményeinek elhárításával is. Mert a kínaiak, ha egy kicsit csipkedik magukat, három hónap alatt felépítik mindazt, amivel a horvátok két év alatt sem boldogultak.

Viszont, ha az újjáépítés akadozik is, van ami megy, mint a golyó.

A károlyvárosi HS Produkt, ez egy mindennemű gyilkoló eszközök gyártásával foglakozó vállalkozás, bejelentette, hogy viszik a tengerbe a vizet, illetve a tengerentúlra a puskát, többéves amerikai üzlettársukkal, a patinás Springfield céggel ugyanis már a közeljövőben megkezdik a VHS-2 horvát gépkarabély polgári változatának exportját az Egyesült Államokba.

A Springfield a puskát Hellion (ördögfióka) néven forgalmazza majd, és azzal „marketingolja meg”, hogy a harctéren bizonyító fegyver polgári változatáról van szó, amelyet a horvát fegyveres erők Irakban is, Afrikában is kipróbáltak a különböző békefenntartó missziók keretében.

A horvát egyébként nem ismeretlenek Amerikában, a 9 milliméteres HS-2000 pisztolyt már közel húsz éve árulják az alkotmányosan felfegyverzett, bátor és szabad polgároknak. No, és akkor mi van? Bumm! ?

Horvátország

SZLAVÓNORSZÁG: Hétvégi csipetkék „öreganyám gerendájáról” és egyéb furcsaságokról

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

csipetke, gerenda, zöld
Babagerenda (Babina Greda) Horvátország egyik legnagyobb faluja, az onnan származó fehér lovak a "bijelci" nevet viselik (Forrás: YouTube)
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 3 perc

A tapasztalat azt mutatja, hogy az aki nem tud egy csipetkét lazítani, az nem sok jóra számíthat az életben. A szakadatlan görcsöléstől ragad rá mindenféle nyavalya, akármilyen „egészséges” életmódnak hódol is különben. Einstein után szabadon: sokkal olcsóbb és kellemesebb pár sört legurítani a haverokkal a sarki kocsmában, mint pszichiáterhez járni. A BALK a technológia jelen fejlettségi állapotából következően még nem tud megfelelő alkoholos italokkal szolgálni kedves olvasótáborának, viszont annyit megtehetünk, hogy alkalomadtán némi komolytalansággal tegyük vidámabbá a hétvégét.

Eszéki napilap Kínában

A furcsaságok között előkelő helyen szerepel, hogy a nemrégiben az eszéki Glas Slavonije (Szlavónia Hangja) napilap kínai tudósítója Ina Stašević a pekingi China Daily napilap szerkesztőinek bemutatta a regionális horvát napilapot, a jövőbeni együttműködés reményében.

Bármennyire furcsának tűnik is a hír, mégsem nélkülöz minden logikát, mert az Eszéki Egyetem már évek óta jó kapcsolatokat ápol a Huaweijel, és a szlavóniai üzletemberek is már egy ideje próbálkoznak a kínai piacon, például az eszéki sörgyár, vagy a Žito élelmiszeripari kombinát.

csipetke zöld gerenda

Az APM Terminals és a helyi Energia Naturalis (ENNA Logic) vállalat megkapta a koncessziót a fiumei konténerterminál kiépítésére (Forrás:
WorldCargo News)

Ha már Szlavónországnál tartunk, a vukovári gázmogul, Pavao Vujnovac Energia naturalis (ENNA) csoportosulása megkezdte az előkészületeket a tőzsdei bejegyzésre.

Hogy melyik tőzsdéről van szó, pillanatnyilag még nem tudni, de egyes híresztelések szerint akár a Zágrábi Tőzsdén is jegyezhetik az ENNA részvényeit, ami jelentős mértékben megnövelhetné a nem túl jelentős horvát tőzsde forgalmát, lévén hogy az ENNA meghirdetett befektetései meghaladják az egy milliárd eurót.

A vállalat jelentős projekteket fejleszt a megújuló energiaforrások, elsősorban a nap- és geotermikus energia szegmensében, de folytatódnak a vasúti teherszállításon és a kikötőkön keresztül történő szállítás és logisztika fejlesztésébe történő beruházások is, különösen a stratégiailag fontos Gateway projekt révén, amelynek célja, hogy Fiume új közép-európai logisztikai csomóponttá és az Adria legfontosabb konténertermináljává váljon.

Öreganyám gerendája

A nyári székhelyemhez képest a szomszédos faluban, Babina Gredában – szó szerint fordításban Öreganyám gerendája, Google-magyarul pedig Babagerenda, de valójában a greda jelentése itt nem gerenda, hanem a környezetéhez képest magasabban fekvő területet jelenti – az ENNA Geo húsz év után feltámasztotta az itt található termálvizes furatokat.

csipetke, gerenda

Az elmondottak „képi nyelvre” lefordítva (Forrás: Županjac.net)

A HINA horvát hírügynökség jelentése szerint az ENNA Geo szakértői négy hónapos, időjárási és egyéb problémákkal való küzdelem után biztonságos munkaterületet készítettek elő a hidrodinamikai mérésekhez a Babina Greda 1 furatnál, Nikola Legčević projektmenedzser pedig megerősítette a mező nagy geotermikus potenciálját.

A HINA ugyan nem tért ki erre, de mi azzal bővítjük ki az információt, hogy a tulajdonképpeni nagy durranás a Babina Greda 2 furat, ahol 3,5 kilométeres mélységben 2002-ben 170 fokos termálvizet találtak.

Ez ugyanis kifizetődővé teszi az esetleges, akár 65-80 megawatt teljesítményű geotermális erőmű kiépítését is. A projekt ez idáig azért hevert az íróasztal fiókjában, mert a geotermális erőművek építése roppant drága, és ha nem lenne a jelenlegi európai energiaválság, valószínűleg nem is foglalkoznának vele.

Konkrétan 1 MW költsége 6-8 millió euró körül van, ami azt jelenti, hogy egy 10 MW-os erőmű kiépítése 60-80 millió euróba kerül. Viszont ez megbízható, tiszta energiaforrás és a meleg víz az energiatermelés mellett, tovább hasznosítható, lakossági, vagy gazdasági célokra értsd: lakások, melegházak fűtése. Ha már így elérkeztünk a környezetvédelemhez, leírom azt is, amin már egy ideje morfondírozom.

Zöldek-e a zöldek?

Ahogy múlik az idő, egyre inkább arra a véleményre hajlok, hogy a zöldek politikai pártként leginkább attól zöldek, hogy elképesztő zöldségekkel traktálják az embereket.

Például Németországban csakazértis leállítják az atomerőműveket, de ezerrel hajszolják a szénmel működő hőerőműveket. Meg akarják szüntetni a függőséget az orosz földgáztól, és ennek érdekében kialakítják a függőséget az egyéb helyekről származó, jóval drágább gáztól.

Valahogy senki sem veszi a fáradtságot, hogy elmagyarázza a tisztelt publikumnak, hogy miután nem rendelkezik számottevő saját energiaforrással, Európa még egy jó ideig külső forrásoktól függ, és a legtöbb amit megtehet, hogy több forrásra támaszkodik.

Ha már a zöldeknél tartunk, hogy fér össze a környezetvédelemmel a háborúság támogatása? Ha belegondolunk és miért ne gondolnánk bele, kevés olyasmi van ami jobban ártana környezetünknek, mint a harci tevékenység.

Elég csak arra gondolni, hogy a francia-belga határ mentén Verdun közelében még mindig – több mint száz évvel az I. világháború után – létezik az úgynevezett „vörös övezet” ahol a talaj annyira szennyezett az elpufogtatott robbanóanyagtól, harci gázoktól, egyéb „finomságoktól”, hogy máig is veszélyesnek számít.

Törődik ezzel Annalena Baerbock? Nem úgy néz ki.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava