Egyesült Államok
FELSÉGVÍZI ÉS EGYÉB IGÉNYEK: Erdoğan ismét kritizálja a Nyugatot, és követeli az ENSZ reformját
Recep Tayyip Erdoğan török államfő a Kriter magazinnak adott interjújában komoly kritikának adott hangot a nyugattal szemben. A török elnök egyúttal követelte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagállami között legyen képviselőjen a másfél milliárdos muszlim népességnek.
A török elnök nehezményezte a Kelet- Mediterráneumban kialakult helyzetet, amely a nemzetközi tengerjogi törvények értelmében gyakorlatilag Anatólia előterében egy szűk tengerparti sávra korlátozzák országa felségvizeit (az Égei-tengeren), másrészt bírálta a nyugati hatalmak szíriai beavatkozását (leginkább azt, hogy az amerikaiak támogatják a kurd PYD-et, vagyis a Demokratikus Egyesülés Pártját, amely a legjelentősebb kurd párt Szíriában.).
Erdoğan egyúttal aláhúzta országa szerepét a menekültválság kezelésében, miszerint a törökök több millió ember életét mentették meg a szíriai Idlibben, továbbá 462 ezer szíriai visszatelepedését tették lehetővé, jellemzően a törökök által ellenőrzött észak-szíriai területekre.
A legnagyobb bírálat azonban a nemzetközi rendszert érte. A török államfő véleménye szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának összetétele messze nem „követi le” a mára kialakult hatalmi erőviszonyokat.
A jelenlegi rendszerben az állandó tagok között – Egyesült Királyság, Franciaország, Amerikai Egyesült Államok, Kína és Oroszország – a másfél milliárdos muszlim közösséget nincs, aki képviselje a szervezetben.
Ugyanakkor „a Nyugat felsőbbsége véget ért” jelentette ki, rámutatván arra, hogy a középhatalomnak számító Törökország képes volt jelentős gazdasági fejlődést elérni, és számos katonai intervenciót végrehajtani messze a határaitól (itt például Líbiát említhetnénk).
A két- vagy egypólusú világ véget ért, immár több hatalmi központ alakult ki. Ezek a szavak jól rezonálnak a New Yorkban az ENSZ-csúcson elhangzott beszédére, ahol szintén a nyugati hegemónia véget értét fejtette ki – amit még részletesebben kibontott a direkt erre az alkalomra kiadott könyvében is, amelyben egyúttal az ENSZ szervezetének megreformálását is felvázolta.
- Magyarország7 nap telt el azóta
Szijjártó: Magyarország számára Szerbia stratégiai fontosságú partner
- Szerbia7 nap telt el azóta
A szerb belügyminiszter szerint a diákok egymást verték, a diákok cáfolnak
- Szerbia6 nap telt el azóta
A következő lépés az általános sztrájk, ezt követelik a diákok
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Mamica és a turizmus (Tirana 2.)