Európai Unió
ORBÁN: Az Európai Parlament „jogállamisági dzsihádot” folytat ahelyett, hogy adekvát kérdésekkel foglalkozna
Orbán Viktor miniszterelnök meghívására Janez Janša szlovén miniszterelnök részt vett a visegrádi csoport: Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország miniszterelnökeinek ülésén. Olyannyira részt vett, hogy az ülést Ljubljanában tartották meg. Szlovén médiajelentések szerint a magyar kormány vezető képviselői Szlovéniát szívesen látnák a visegrádi csoport tagjai között, amit Janša 2018-ban „az egyetlen reális perspektívának” nevezett.
Alcímek
Szlovénia
A szlovén miniszterelnök a találkozót követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Szlovénia az uniós csatlakozása óta hagyományosan jól együttműködik a visegrádi csoporttal, és hozzátette, hogy az Európai Unió számos kihívás előtt áll, amelyekre meg kell találnia a válaszokat.
Janša kiemelte: mind az öt ország – a V4-ek és Szlovénia átlag feletti gazdasági növekedési előrejelzéssel rendelkezik.
– Az Európai Unió akkor lesz erős, ha a tagállamok is erősek gazdaságilag. Az EU nem lehet erős gyenge tagállamokkal
– mondta a szlovén miniszterelnök, aki hozzátette, hogy jelenleg az egyik legfontosabb feladat a gazdasági teljesítmény gyors helyreállítása.
Újságírói kérdésre válaszolva az EU több tagállama által vitatott magyar gyermekvédelmi törvényről elmondta, hogy sok olyan dokumentum van, amely válaszokat ad ezekre a kérdésekre, de gyakran elfelejtik őket. Megemlítette az Európai Unió Alapjogi Chartáját, majd idézte annak 14. cikkét, amely az oktatás szabadságával foglakozik.
– Ha megnézzük az alapvető emberi jogokról szóló dokumentumokat, látjuk, hogy mi tartozik európai és mi nemzeti hatáskörbe. A szlovének már elhagytak egy olyan országot, ahol ezek a dolgok kezdtek összefonódni
– utalt Janša az egykori Jugoszláviára, amelynek lebontásában újságíróként ő maga is tevékenyen részt vett.
– Nem szeretnénk, hogy az Európai Unióban ezt a hibát ismét elkövessék, hiszen van tapasztalatunk azon a téren, hogy ez hova vezet
– húzta alá a szlovén ministzerelnök, hozzátéve: mindenkinek tartania kellene magát az előre megbeszélt keretekhez és dokumentumokhoz, amelyeket aláírtak.
Magyarország
– Az Európai Uniónak a következő hat hónapban súlyos kérdésekkel kell szembenéznie, de szerencse, hogy ebben az időszakban éppen Szlovénia adja az EU tanácsának elnökségét
– mondta a magyar miniszterelnök, aki szintén a gazdaság újraindítását nevezte a legfontosabb témának. Ehhez szerinte három dolog kell: beruházások, a biztonság és a piacok bővítése.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy beruházások akkor lesznek, ha nem emelik az adókat, ezeket inkább csökkenteni kell, a biztonság pedig akkor teremthető meg, ha a bevándorlás és a migráció kérdésében továbbra is egységesen képviselik azt a határozott álláspontot, amely szerint semmilyen szétosztási kvótát nem támogatnak.
A magyar miniszterelnök úgy vélte, hogy a piacok bővítése akkor lehetséges, ha a nyugat-balkáni országokat minél előbb felveszik az Európai Unióba, és ezzel növelik az unió erejét.
– Magyarország a következő hónapokban támogatja a szlovén elnökséget, és mindent megtesz azért, hogy az sikeres legyen
– jelentette ki Orbán Viktor, aki egy kérdésre válaszolva beszélt arról, hogy az Európa felé irányuló migrációnak két forrása van. Az egyik Ázsia, a másik a szubszaharai régió, ezekben a helyzet egyre aggasztóbb.
– Afganisztánból éppen kivonulunk, és a szubszaharai régióban is csökkentjük a katonai jelenlétet. Ez nem jó politika, migrációs következményei lesznek. Mindenkinek fel kell készülnie egy Afganisztánból érkező migrációs hullámra
– hangoztatta Orbán Viktor, aki úgy vélte, hogy a szlovén EU-elnökségnek az unió működésének középpontjába kell állítania ezeket a kérdéseket.
Orbán úgy vélte, hogy az Európai Parlament mindeközben nem adekvát kérdésekkel foglalkozik, „jogállamisági dzsihádot” folytat.
– Mi fontosnak tartjuk a jogállamiság kérdését, de az EP „rule-of-law dzsihádot” csinál, ezzel eltereli a valódi problémákról a figyelmet. A jogállamiságot nem lenne szabad politikai fegyverként használni
– emelte ki a magyar miniszterelnök.
______________________
Forrás: MTI, internet
- Biztonság7 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
A halott hadsereg tábornoka és a Sasok földje
- Bosznia6 nap telt el azóta
Jegyzékváltás Bosznia és Szerbia között a boszniai Szerb Köztársaság napja miatt
- Horvátország6 nap telt el azóta
A vízipóló-botrány és migránsokat csempésző menekültek