Európa-bajnokság
SPORT ÉS POLITIKA: A horvátok nem térdelnek le a labdarúgó EB meccsei előtt
Pár nappal az Európa-bajnokság kezdete előtt az egyik legfontosabb beszédtéma, hogy ki térdel le a meccs előtt, és ki nem. Az Egyesült Államokból Nyugat Európába átgyűrűző BLM-mozgalom szinte kötelezővé tette a csapatsportok játékosai számára, hogy a meccs előtt rituálisan térdre ereszkedjenek, ezzel jelezve, hogy tiltakoznak a rasszizmus ellen. Ez elvben rendben is lenne a volt gyarmatosítók, rabszolgatartók, rabszolga-kereskedők országaiban, de a kontinens nagyobb részének ehhez semmi köze.
Egymás ellenségei
Mi, közép-európaiak általában egymást sanyargattuk a történelem folyamán, és a fekete bőrű emberekről csak mór kalózok, vagy a Szentföldön kereszteseket kardélre hányó martalócok, valamint spanyol városokat ostromló szerecsenek (szaracénok) formájában hallottunk.
Az “african european” emberfajtával csak a huszadik században találkoztunk, előbb a művészetek terén, majd utána afrikai egyetemisták formájában. Általában egészen jól kijöttünk velük.
Ha valakivel bajunk volt, azok nem az afrikaiak voltak, hanem például az oroszok, a franciák vagy a németek, és néha önmagunk.
Természetesen más a helyzet az egykori gyarmattartó nyugat-európai országokkal, amelyeknek van miért vezekelniük, de ez nem sport, hanem politika.
Az Amerikából begyűrűző szokásnak Angliában is vannak ellenzői, mint például Wilfried Zaha, a Crystal Palace elefántcsontparti származású játékosa:
– Ez egy üres gesztus, ami semmivel sem járul hozzá a rasszizmus csökkentéséhez a sportban vagy általában az életben
– nyilatkozta egy alkalommal Zaha.
És akkor jön a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság, amelyet most tartanak meg. Az angol/nyugati lapokat az utóbbi napokban leginkább az foglalkoztatja, hogy ki térdel le a meccs előtt, és ki nem.
A horvátok valószínűleg vasárnap, a Wembley-n nem térdelnek le, hiába mutat “jó példát” az angol válogatott, amellyel az első meccset játszák. Kérdés, hogy az angol közönség hogyan reagál, az osztrákokkal és a románokkal játszott legutóbbi két meccs előtt ugyanis kifütyülte a térdepelő válogatottat.
Mit mond a Horvát Labdarúgó Szövetség?
A térdelés körüli zűrzavar – hogy ne mondjuk tohuvabohu – végül arra késztette a HLSZ-t hogy közlemény formájában vegye elejét a további találgatásoknak.
A közlemény értelmében a HLSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy a játékosoknak joguk van megválogatni a módját, hogyan viszonyulnak a rasszizmus és a diszkrimináció problémájához.
A horvát szövetség közleménye a továbbiakban kitér arra, hogy a Belgium elleni meccs előtt, a horvát játékosok úgy határoztak, hogy vigyázz állásban róják le tiszteletüket, úgy a rasszizmus és diszkrimináció elleni harc, mint az ennek jegyében térdelő belga játékosok iránt.
A horvát népnél nem immanens a térdeléssel való tiszteletadás, és ami még fontosabb, a horvát válogatott játékosai pályafutásuk során tetteikkel és viselkedésükkel bizonyítják, hogy számukra egyáltalán semmilyen fontosággal nem bír a rassz, vagy a bőr színe.
Még a média is támogatja
A HLSZ közleményét még a horvát médiatér “haladó, felvilágosult” szegmense is támogatja, így például a sűrűn “csak azért is” alapon kötözködő Index.hr is, illetve annak olvasótábora.
Az Index mini-közvéleménykutatása értelmében az olvasók 80 százaléka elfogadja a Horvát Labdarúgó Szövetség álláspontját, és támogatja a válogatott játékosait.
A horvátokat ezúttal jobban érdekli, hogy vajon sikerül-e meglepniük vasárnap az angolokat, vagy sem. Az angolok ugyan esélyesebbek, de a horvátok esetében sohasem lehet tudni…
De nem a horvát válogatott az egyetlen, amely nem térdel le az EB-mérkőzések kezdete előtt. Nem teszi ezt Oroszország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország (Oroszország + Visegrádi Négyek) válogatottja sem, míg Törökország, Olaszország, Svájc, Macedónia, Spanyolország, Svédország és Németország nem nyilatkozott, de nem is térdelt az utóbbi mérkőzéseken.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Montenegró4 nap telt el azóta
Önkormányzati választások, a szerbek ismét királycsinálók lehetnek Montenegróban?