Belpolitika
BOLGÁR WATERGATE: Lehallgatási botrány Bulgáriában: nehezedik a GERB dolga az új választások előtt

Míg a sikertelen kormányalakításai kísérletek miatt Bulgária az áprilisi választás után július 11-én újra voksolni készül, az amúgy is korrupcióval vádolt kormánypárt, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) újabb botránnyal kénytelen szembenézni. Nem ez az első ilyen történet Bulgáriában, és a térségben sem, 2015-ben Macedóniában Nikola Gruevszki jobbközép kormánya bukott bele egy lehallgatási ügybe.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Az ügyvezető miniszterelnököt is lehallgatták
Atanasz Atanaszov a frissen parlamentbe jutó Demokratikus Bulgária koalíció társelnöke, s a Demokraták egy Erős Bulgáriáért (DSB) vezetője május 20-án jelentette be, hogy 32 ellenzéki politikust a korrupcióellenes pártok közül lehallgattak a hatóságok az áprilisi választások előtt , köztük többeket a médiaszemélyiség, Szlavi Trifonov által vezetett, második helyet megszerző Van Ilyen Nép (ITN) pártból is. Atanaszov értesülései szerint a lehallgatások mögött a Belügyminisztérium Belbiztonsági Igazgatósága, a Nemzetbiztonsági Állami Ügynökség Terrorelhárításért felelős Egysége és a Szervezett Bűnözés elleni Főigazgatóság Terrorelhárítási Egysége állt.
Bojko Raskov belügyminiszter még aznap jelezte: információi vannak arról, hogy a nemzetbiztonsági ügynökség dokumentumokat semmisít meg, később pedig azt nyilatkozta, hogy a szervezetek valóban illegálisan hallgattak le többeket, köztük a jelenlegi ügyvezető miniszterelnököt is. Azóta a frissen parlamentbe jutó pártok részéről elhangzó nyilatkozatokban már 82 lehallgatottról beszélnek. Hamarosan a szófiai ügyészség eljárást is indított az ügyben. A Nemzetbiztonsági Ügynökség vezetőjét Dimitar Georgievet több más regionális vezetővel együtt menesztették a szervezet éléről. Szintén új vezetők kerültek más, érintett intézményekhez.
Nem ez az első ilyen történet Bulgáriában
A 2013-as választások előtt Szergej Sztanisev a Bolgár Szocialista Párt akkori vezetője vádolta meg a GERB-kormányt, hogy illegálisan hallgattak le politikusokat. Máskor – mint utólag kiderült – bírói engedéllyel zajlott hónapokon keresztül ellenzéki politikusok lehallgatása, így például 2013-14 folyamán a török DPS-ből kiváló és új pártot alapító Kasim Dal bulgáriai török politikus esetében.
Más országok sem mentesek a régióban a lehallgatási botrányoktól. Igazán nagy port a 2015-ös észak-macedóniai eset kavart, amikor az akkor ellenzékben lévő Zoran Zaev, szociáldemokrata pártelnök azzal vádolta Nikola Gruevszki jobbközép kormányát, hogy 20 ezer embert hallgatott le az alig több mint 2 millió lakosú országban. Akkor a bejelentés után több ezer fős tüntetések kezdődtek a kormány ellen. A politikai instabilitásnak végül uniós közbenjárásra Gruevszki lemondása lett a vége.
A GERB rögtön elutasította a vádakat , s képviselői hangsúlyozták, hogy lejárató kampány zajlik a párt ellen a július közepi választások előtt, amiben ráadásul a jelenlegi ügyvezető kormány tagjai is érdekeltek (a miniszterelnök, Sztefan Yanev a GERB vezetőjének, Bojko Boriszov nagy ellenlábasának, a jelenlegi államfő Rumen Radev biztonságpolitikai tanácsadója volt). A volt kormánypárt szerint az egész procedúra a választások után el is fog felejtődni.
Bolgár Watergate
Nem várható, hogy a ’bolgár Watergate’-ként aposztrofált ügy hasonló horderejűvé dagadjon, mint hat évvel ezelőtt Észak- Macedóniában történt, ugyanakkor kétség kívül nem jött jókor a volt kormánypártnak, hiszen az áprilisi választáson csak 26 százalékot szerző formációt a közvélemény-kutatások szerint komolyan szorongatják a közéletet a korrupciótól – legalábbis retorikailag mindenképp – megtisztítani kívánó pártok. S nemcsak lehallgatási vádak érték a GERB-et: május elején parlamenti vizsgálóbizottság alakult a párt uralma idején történt visszaélések kivizsgálására, így több üzletember számolt be arról, hogy a GERB-hez kötődő politikusok zsaroltak ki tőlük támogatást.
A botrányoknak és a korrupcióra terelt közbeszédnek köszönhetően csökkent a párt támogatottsága, noha még mindig a legtöbb szavazatra a GERB számíthat .
A GERB népszerűségének néhány százalékpontos olvadása azonban messze nem biztos, hogy képes lesz az április 4-én beállt politikai patthelyzetet feloldani, mivel a jelenleg a parlamentben lévő három blokk – a korrupcióellenes, nemrég alapított pártok és szövetségek; a korábban koalícióban lévő szocialista párt és a török Mozgalom a Jogokért és Szabadságért, illetve a volt kormánypárt, a GERB – egyedül nem képesek többséget szerezni, míg egymással nem hajlandók koalícióra lépni.
__________________________________________________
Fotó: a bizonyítékok eltüntetése, forrás: Twitter

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia5 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia6 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban