Diplomácia
ÚJ SZÉKHÁZ: Magyar Ház és konzulátus nyílt Fiumeban
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Fiuméban megnyitotta a Magyar Házat, amely nemcsak Zoran Vukić Magyarország új tiszteletbeli konzuljának fog irodát biztosítani, de otthont ad a fiumei magyar szervezeteknek is. A magyar külügyminiszter kiemelte, hogy a fiumei egyetemmel való együttműködés keretében az év szeptemberétől már széles körű magyar nyelvoktatás indul a történelmi horvát kikötővárosban.
Tengeri kijárat és bejárat
Az ünnepélyes megnyitó keretében Szijjártó elmondta, hogy a magyar jelenlét ebben a városban többrendbelileg is indokolt.
Itt található a horvát LNG-terminál, amelynek első felhasználója egy magyar cég volt, és miután a cseppfolyósított gáz az Egyesült Államokból érkezett, ez volt Magyarország első gázügylete, amit nem Oroszországgal bonyolított le.
Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a fiumei kikötőről sem, amelynek a magyar gazdaság második legnagyobb felhasználója, például a Dunaferr forgalmának jelentős részét a horvátországi kikötőn át valósítja meg.
Szijjártó kiemelte, hogy a fiumei egyetemmel való együttműködés keretében ez év szeptemberétől már széles körű magyar nyelvoktatás indul a történelmi horvát kikötővárosban.
S végül, itt van az idegenforgalom is, melynek keretében minden harmadik magyar turista Rijekán és környékén fordul meg, nem-koronás időkben mintegy évi 200 ezer, “ami szintén bőségesen nyújt alkalmat a konzuli teendőkre” – mondta mosolyogva a magyar külügyminiszter.
Szijjártó ugyanakkor megemlékezett a két nemzet közel nyolc évszázados közös történelméről, baráti kapcsolatairól, ami két sikertörténetet eredményezett.
– Az egyik sikertörténet a gazdasági együttműködés, amely a járvány okozta nehézségektől függetlenül elérte a 2 milliárd eurós évi szintet, a másik pedig egymás nemzeti kisebbségeivel szembeni tiszteletteljes viszonyulás
– mondta a magyar külügyminiszter.
Turisták és helyi magyarok
Frano Matušić külügyi államtitkár Gordan Grlić Radman külügyminiszter képviseletében vett részt a fiumei Magyar Ház átadásán.
Ő szintén a két ország baráti viszonyát helyezte előtérbe és külön megköszönte Magyarország hozzájárulását a Közép- Horvátországot sújtó katasztrofális földrengés áldozatainak megsegítésére.
Matušić államtitkár ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben már olyan mértékben lanyhulni fog a koronavírus-járvány, hogy ismét magyar turistákat lehet majd fogadni az Adrián.
Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke, kisebbségi magyar parlamenti képviselő a két ország kapcsolatait példásnak ítélte meg, kihangsúlyozva, hogy míg 1956-ban Horvátország befogadta a magyar menekülteket, a kilencvenes években a horvátországi magyarok és horvátok leltek menedékre a szomszédos Magyarországon a háború elől menekülve.
Jankovics elmondta, hogy a horvátországi magyar kisebbség fennmaradása szempontjából Magyarország támogatása életbevágóan fontos, hiszen enélkül nehezen vagy sehogyan sem tudná megoldani súlyos problémái egy részét.
– Jó példa erre a fiumei Magyar Ház megnyitása is, hiszen ezzel megoldódik a fiumei magyar közösség, magyar szervezetek székházának kérdése, egy olyan kérdés, amelyet már évtizedek alatt igyekszünk megoldani, de mind ez idáig csak részeredményeket értünk el
– mondta Jankovics.
Az üdvözlőbeszédek után Szijjártó Péter átadta a megbízásáról szóló okiratot Zoran Vukić fiumei ügyvédnek, akinek személyében ezentúl Magyarország tiszteletbeli konzulját tisztelhetjük.
Az esemény után Jankovics Róbert elmondta a BALK-nak, hogy a megye mintegy 500 fős magyar közössége, állandó székház híján igen nehézkesen tudta megvalósítani tevékenységét, mert a rendelkezésre álló, a várostól bérelt helyiségek nem voltak alkalmasak nagyobb szabású rendezvények lebonyolítására.
– Azt reméljük, hogy az állandó székhely biztosítása új lendületet fog kölcsönözni a fiumei magyar közösségnek
– mondta a magyar kisebbségi parlamenti képviselő.
Diplomácia
Koszovó és Izrael megállapodást írt alá a vízumkényszer eltörléséről
A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok hivatalosan 2021 februárjában létesültek, Izrael a 117. országként ismerte el Koszovót, amely még az év márciusában megnyitotta nagykövetségét Jeruzsálemben, ahova eddig csak az amerikai és a guatemalai nagykövetség települt át, a szerbek kicsusszantak a washingtoni szerződésben vállalt ezirányú kötelezettségük alól
Koszovó és Izrael “történelmi megállapodást” írt alá, amellyel eltörlik a vízumkényszert a két ország között. A bilaterális kapcsolatok erősítését célzó dokumentumot Moshe Arbel izraeli belügyminiszter és Donika Gërvalla koszovói külügy- és diaszpóraügyi miniszter írta alá Pristinában. A megállapodás létrejöttével a két ország közötti kapcsolat új szintre lép, amely számos területen megkönnyíti az együttműködést. Koszovó és Izrael a Donald Trump által kikényszerített úgynevezett “washingtoni szerződés” alapján 2021 elején vette fel a diplomáciai kapcsolatokat, alig több mint egy hónappal később Koszovó nagykövetséget nyitott Jeruzsálemben. A koszovóiak az év elejétől vízum nélkül utazhatnak az Európai Unióba is, ahol félévenként legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak.
Feloldják a vízumkényszert
Donika Gërvalla a vízumkényszer eltörlését a két ország közötti erős kapcsolatok bizonyítékának nevezte, ami megkönnyíti a koszovói állampolgárok számára Izrael felkeresését, valamint új kulturális és szakmai kapcsolatok kialakítását.
Gërvalla hangsúlyozta, hogy a megállapodás, illetve a vízumkényszer eltörlése új lehetőségeket teremt az országok közötti gazdasági együttműködés és fejlődés, a fiatalok oktatása, valamint a közös projektek és kezdeményezések megvalósítása terén.
Moshe Arbel izraeli belügyminiszter kifejezte Izrael elkötelezettségét Koszovó fejlődésének és euroatlanti integrációjának támogatása iránt. Arbel hangsúlyozta, hogy Izrael készen áll támogatni Koszovót ezekben az erőfeszítésekben, és örömét fejezte ki a két ország közötti kapcsolat elmélyítése terén.
A koszovói külügyminisztérium közleménye szerint a koszovói és izraeli állampolgárok szabad mozgásáról szóló egyezmény 2024. szeptember 19-én lép hatályba, a tartózkodás időtartamáról nem közöltek részleteket.
Az aláírási ceremónia után az izraeli minisztert, aki civilben rabbi, a közéletben pedig a vallásos Shas párt tagja, Albin Kurti koszovói miniszterelnök is fogadta.
A találkozón a két fél megbeszéléseket folytatott a kétoldalú kapcsolatok további erősítéséről és az együttműködési lehetőségekről. Emellett Arbel részt vesz egy fogadáson is, amelyet Izrael koszovói nagykövete szervez Izrael függetlenségi napja és a vízummentességi megállapodás megünneplésére.
Már januárban megbeszélték
Vjosa Osmani koszovói elnök már az év elején, egészen pontosan január 29-én bejelentette, hogy Izrael beleegyezett a vízumkényszer eltörlésébe a koszovói állampolgárok számára.
A bejelentésre azt követően került sor, hogy Ziv Nevo Kulman izraeli nagykövet tájékoztatta Osmani elnököt az izraeli kormányhoz intézett kérésére adott válaszról, miszerint a jeruzsálemi kormány kifejezte egyetértését a koszovói állampolgárok vízummentességi feloldásának jóváhagyásáról.
Ez a döntés az Izrael által 2020. szeptember 4-én aláírt washingtoni szerződés után született, amelyben Izrael elismerte Koszovó függetlenségét.
A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok hivatalosan 2021 februárjában létesültek, Izrael a 117. országként ismerte el Koszovót, amely az év márciusában megnyitotta nagykövetségét Jeruzsálemben, ahova eddig csak az amerikai és a guatemalai nagykövetség települt át, a szerbek kicsusszantak a washingtoni szerződésben vállalt ezirányú kötelezettségük alól.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból